V oblasti dane z pridanej hodnoty sú podvody jedným z významných problémov ovplyvňujúcich fungovanie a efektívnosť spoločného systému DPH v rámci celej Európskej únie. Boj proti podvodom bol Súdnym dvorom Európskej únie (ďalej len „SD EÚ“) uznaný za legitímny cieľ smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH smernica“), resp. smerníc, ktoré jej predchádzali. V rámci tejto oblasti je však nutné dôsledne vážiť medzi ochranou dobromyseľnosti daňovníkov, ktorí sa systému zúčastňujú bez úmyslu páchať podvodné konanie na jednej strane a možnosťami správcov dane efektívne zakročiť voči podvodným reťazcom a chrániť fiskálne záujmy štátov EÚ na strane druhej. Predmetom tohto článku je poskytnúť stručné zhrnutie princípov, ktoré vyplývajú z rozhodnutí SD EÚ v otázke neuskutočnených dodávok a identifikovať základné rozdiely medzi jednotlivými hypotetickými situáciami.
Základný prehľad možných situácií
Vo všeobecnosti je nutné v kontexte judikatúry SD EÚ rozlišovať niekoľko druhov situácií, ktoré sa rôznia v právnych dôsledkoch. (Pre prehľadnosť sú brané do úvahy iba situácie, ktoré by zo svojej podstaty mohli spadať pod režim DPH a nie sú z neho a priori vylúčené. Pozri v tomto kontexte napr. rozsudky C-78/02 až 80/02 Karageorgou a i., C-158/98 Coffeeshop „Siberië“, C-455/98 Salumets a i. Tiež sa predpokladá, že bolo správne určené, ktorá osoba je povinná platiť daň z dodávky. Pozri v tejto súvislosti rozsudok C-35/05 Reemtsma.)
Situácie možno členiť nasledovne:
- situácie, kde k uskutočneniu dodávky nedošlo vôbec (t. j. dodávka nebola uskutočnená de facto); a
- situácie, kde síce k uskutočneniu dodávky došlo, ale tieto dodávky boli súčasťou podvodu na DPH, a preto sa považujú za neuskutočnené (t. j. dodávka sa považuje za neuskutočnenú de iure).
Popri vyššie uvedených možno ako samostatnú skupinu vyčleniť situácie, kde síce k uskutočneniu dodávky došlo a tiež v zásade neexistujú dôvody, prečo by dodávka mala byť považovaná za neuskutočnenú, ale existujú určité nezrovnalosti