Prevádzkareň na účely DPH

Vydáno: 29 minút čítania

Pri posudzovaní prevádzkarne na účely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) sa ako hlavné kritérium neberie do úvahy samotný zápis organizačnej zložky zahraničnej osoby do obchodného registra, ale skúmajú sa ďalšie faktory, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu prevádzkarne z hľadiska DPH. V príspevku uvádzame, ktoré faktory sú podstatné pre posúdenie existencie prevádzkarne a ďalšie súvislosti s ňou spojené.

Pojem prevádzkareň podľa slovenského práva

Pojem „prevádzkareň“ sa nachádza vo viacerých právnych predpisoch platných v SR.

Podľa § 17 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v z. n. p. (ďalej len „živnostenský zákon“), sa prevádzkarňou rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. Nie je ňou priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (napr. odstavné plochy pre autá, garáže, vzorkové predajne, priestor na prijímanie zákaziek) ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti (napr. stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak si ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie, pojazdné predajne, predajné automaty).

Miesto podnikania fyzickej osoby a sídlo právnickej osoby tiež nie sú prevádzkarňou. Prevádzkareň je teda také miesto, v ktorom podnikateľ alebo jeho zamestnanci vykonávajú samotnú podnikateľskú činnosť (predajňa, výrobňa, reštaurácia a pod.).

V ust. § 7 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) sa uvádza širší pojem ‒ organizačná zložka. Rozumie sa ňou odštepný závod alebo iný organizačný útvar podniku, teda aj prevádzkareň. Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť. Prevádzkareň musí byť označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkarne alebo iné rozlišujúce označenie.

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) príjmom plynúcim zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je aj príjem z činností vykonávaných prostredníctvom jeho stálej prevádzkarne.

Podľa § 16 ods. 2 cit. zákona stálou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činností, ktorého prostredníctvom daňovníci s obmedzenou daňovou povinnosťou vykonávajú úplne alebo sčasti svoju činnosť na území Slovenskej republiky.

Na účely dane z príjmov s uvedeným pojmom súvisí geografická stálosť trvalého miesta (ako miesta, z ktorého je činnosť daňovníka organizovaná, pobočka, kancelária, dielňa, pracovisko, miesto predaja a pod.) a časová stálosť trvalého miesta. Miesto alebo zariadenie na výkon činností je považované za trvalé, ak sa na výkon činnosti využíva sústavne alebo opakovane.

Ak ide o jednorazovo vykonávanú činnosť, miesto alebo zariadenie, v ktorom je činnosť vykonávaná, sa považuje za trvalé, ak doba výkonu činností presiahne šesť mesiacov, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach v akomkoľvek období dvanástich po sebe nasledujúcich mesiacov.

Za činnosť vykonávanú prostredníctvom stálej prevádzkarne sa považuje aj činnosť vykonávaná na území SR pri poskytovaní služieb daňovníkom, alebo osobami pre neho pracujúcimi, ak doba výkonu presiahne šesť mesiacov, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach v akomkoľvek období dvanástich po sebe nasledujúcich mesiacov.

Stálou prevádzkarňou je aj osoba, ktorá koná v mene daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou a sústavne alebo opakovane prerokováva alebo uzatvára v jeho mene zmluvy na základe splnomocnenia.

V zákone o dani z pridanej hodnoty je prevádzkareň na rozdiel od zákona o dani z príjmov definovaná v ustanovení § 4 ods. 5 pomerne stručne ako stále miesto podnikania, ktoré má personálne a materiálne vybavenie potrebné na výkon podnikania.

Organizačná zložka zahraničnej osoby

Podľa Obchodného zákonníka môžu zahraničné osoby podnikať na území SR za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby, pokiaľ zo zákona nevyplýva niečo iné. Oprávn

Související dokumenty

Súvisiace články

Existencia DPH prevádzkarne spoločnosti so sídlom v treťom štáte prostredníctvom jej dcérskej spoločnosti usadenej v členskom štáte EÚ
Problematika DPH prevádzkarne v kontexte rozhodnutí Súdneho dvora EÚ
DPH prevádzkareň
Registračná povinnosť tuzemských zdaniteľných osôb v roku 2018
Miesto poskytnutia služieb
Registrácia pre daň z pridanej hodnoty
SZČO registrované pre DPH a možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov
Zdaňovanie služieb daňou z pridanej hodnoty v roku 2019
Spotrebný materiál zakúpený cez e-shop
Odpovede na otázky z praxe účtovných jednotiek
Dodanie prác pre českú spoločnosť
Nájom nehnuteľnosti z hľadiska dane z pridanej hodnoty v roku 2016
Vznik zdaniteľného plnenia pri dodaní tovaru podliehajúcemu DPH
Auto v podnikaní: daňové výdavky, odpočet DPH a iné
Aktívne a pasívne príjmy fyzickej osoby z hľadiska dane z príjmov, DPH a odvodov
Uplatnenie odpočtu DPH pri predaji nehnuteľnosti
Sledovanie obratu na účely registrácie za platiteľa DPH
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty účinná od 1. októbra 2014 a od 1. januára 2015

Súvisiace otázky a odpovede

Daňový bonus SZČO
Odmena pre konateľa z Českej republiky
Príjem hotovosti za prenájom majetku v s.r.o.
Zmluva o vytvorení a použití umeleckého výkonu
Odvody a príkazná zmluva
Zrušenie s.r.o.
Oznamovacia povinnosť
Registrácia na daňovom úrade
Predaný byt nadobudnutý cez dedičské konanie - daň a odvody
Povinnosti mandátara pri uzatvorení mandantnej zmluvy.
Oznamovacia povinnosť - úroky účtované do daňových nákladov
Kúpa auta v zahraničí
Prenájom športovej haly občianským združením a nasledná zľava pre deti
DPH a spätná oprava zakladu dane - 2.cast
Výzva na podanie DPPO
Kontrola a registračný poplatok
Daň z motorových vozidiel a paušálne výdavky
Postup správcu dane pri daňovej kontrole
Dodatočné daňové priznanie
Daňový dopad záporného goodwillu