Stanovenie základu dane závislých osôb a zdaňovanie ich príjmov je v posledných rokoch veľmi živou a aktuálnou témou. Je možné konštatovať, že od roku 2009, kedy bola v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) zakotvená povinnosť viesť dokumentáciu o transferovom oceňovaní, môžeme v právnej úprave pozorovať postupné sprísňovanie povinností v oblasti transferového oceňovania.
Súčasný režim transferového oceňovania je tak v porovnaní s predchádzajúcou právnou úpravou komplexnejší a zahŕňa úpravu inštitútov, ktoré pôvodne predmetom právnej úpravy neboli. Napriek tomu však stále môžeme pozorovať, že rámec pravidiel transferového oceňovania je v porovnaní so zahraničnými daňovými úpravami (napr. právnou úpravou USA) a predovšetkým v porovnaní s rozsahom pravidiel v Smernici OECD o transferovom oceňovaní, značne jednoduchší a veľa praktických problémov je tak ponechaných na riešenie prostredníctvom interpretácie všeobecných pravidiel, čo v praxi prináša právnu neistotu daňových subjektov pri plnení svojich daňových povinností. Postupné precizovanie pravidiel transferového oceňovania je preto možné hodnotiť ako pozitívny krok k postupnému dotváraniu režimu transferového oceňovania a jeho pripodobňovaniu výzvam a požiadavkám vyplývajúcim z medzinárodného prostredia, predovšetkým však z činnosti OECD a EÚ v tejto oblasti.
Pravidlá transferového oceňovania sa uplatňujú na kontrolované transakcie medzi závislými osobami. Podstata týchto pravidiel spočíva v požiadavke na vyčíslenie základu dane v súlade s princípom nezávislého vzťahu, t. j. v požiadavke na zvýšenie základu dane, ak sa ceny a podmienky dohodnuté v kontrolovaných transakciách líšia od tých, aké by boli dohodnuté medzi nezávislými osobami. Praktická realizácia kontrolovaných transakcií vyžaduje neustále sledovanie vyvíjajúcej sa právnej úpravy a následne prispôsobovanie praxe daňových subjektov meniacim sa pravidlám. Tieto zmeny sa môžu v praxi prejaviť potrebou rozšíriť a spresniť obsah a rozsah dokumentácie o transferovom oceňovaní konkrétneho daňového subjektu, ale aj možnou potrebou na zmenu prístupu či metodológie pri stanovení transferových cien prostredníctvom analýzy porovnateľnosti.
Najnovší vývoj transferového oceňovania je vyjadrený v zákone č. 341/2016 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňa tiež ďalšie zákony (ďalej len „novela ZDP“). Táto novela ZDP prináša viaceré zmeny v doterajších pravidlách transferového oceňovania, keď precizuje jednotlivé inštitúty práva transferového oceňovania a vo viacerých ohľadoch prináša sprísnenie doterajšej právnej úpravy. V júli 2016 bolo vydané tiež nové usmernenie Ministerstva financií SR č. MF/014283/2016-724 o určení obsahu dokumentácie podľa § 18 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej ako „usmernenie 2016“), ktoré prináša niekoľko podstatných zmien pre vybrané skupiny tuzemských závislých osôb pri zostavovaní dokumentácie o transferovom oceňovaní. Najbližšie obdobie podávania daňových priznaní tak bude v porovnaní s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím poznačené viacerými dôležitými zmenami.
S ohľadom na aktuálny vývoj právnej úpravy sa v tomto príspevku venujeme najdôležitejším zmenám vyplývajúcim z novely ZDP, ktoré štruktúrujeme podľa jednotlivých inštitútov práva transferového oceňovania, tak ako sú upravené v ZDP. Vychádzame pritom z právnej úpravy účinnej k 1. januáru 2017 a zameriavame sa na kľúčové zmeny transferového oceňovania v aktuálnom zdaňovacom období.
Vývoj legislatívneho procesu pri prijímaní novely ZDP nebol v oblasti transferového oceňovania priamočiary, ale viaceré úpravy a upresnenia zákonných formulácií boli vykonané až prostredníctvom poslaneckých návrhov v NR SR. Pri porovnaní finálneho znenia novely ZDP a pôvodného vládneho návrhu novely ZDP je tak možné pozorovať viaceré odlišnosti. Informácie o zmenách, ktoré boli získané výlučne z vládneho návrhu zákona je preto potrebné aktualizovať a doplniť o všetky schválené zmeny. V príspevku preto pravidlá transferového oceňovania vyplývajúce zo schválenej novely ZDP dopĺňame aj o porovnanie s pôvodným vládnym návrhom novely ZDP. Vychádzame tiež z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákonu, a to s cieľom ozrejmiť celkový kontext najnovších zmien a účel sledovaný zmenou doterajších pravidiel.
Novela ZDP prináša predovšetkým nasledujúce zmeny v doterajších pravidlách transferového oceňovania:
- rozšírenie definície závislých osôb,
- zakotvenie definície kontrolovanej transakcie,
- spresnenie pravidiel pre primárnu úpravu základu dane,
- rozšírenie pravidiel pre zahrnutie výdavkov vynaložených inou osobou,
- zjednodušenie pravidiel pre korešpondujúcu úpravu základu dane,
- spresnenie pravidiel pre uplatňovanie princípu nezávislého vzťahu,
- spresnenie pravidiel pre vydanie rozhodnutia o odsúhlasení metódy transferového oceňovania,
- úprava podmienok pre vydanie rozhodnutia o odsúhlasení metódy transferového oceňovania,