Pôžička od spoločníka z hľadiska dane z príjmov

Vydáno: 32 minút čítania

Jednou z možností, ako môže spoločnosť s ručením obmedzeným rýchlo a jednoducho získať finančné prostriedky pre svoju aktuálnu potrebu, je pôžička od spoločníkov. Negatívom tohto spôsobu náhrady vlastných zdrojov môže byť celkový nepriaznivý pohľad na takto zadlženú spoločnosť. V čase nepriaznivého hospodárskeho vývoja spoločnosti však spoločníci často nemajú inú možnosť, ako siahať po poskytovaní pôžičiek z „vlastného vrecka“.

Právny rámec zmluvy o pôžičke

Zmluva o pôžičke je ako zmluvný typ upravená ustanovením § 657 a § 658 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“). V zmysle týchto ustanovení veriteľ prenecháva dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu. Zmluva o pôžičke teda predpokladá dohodu strán, ako aj reálne odovzdanie predmetu pôžičky. Dôležité je, že pri peňažnej pôžičke Občiansky zákonník umožňuje úroky dohodnúť, to znamená, nie je nutné, aby úroky boli dohodnuté. V praxi tak možno uzatvoriť zmluvu o finančnej pôžičke, v ktorej sa výška úrokov dohodne, alebo zmluvu o finančnej pôžičke, kde sa za požičanie finančnej istiny neplatí žiadny úrok.

Ak sú predmetom pôžičky peniaze, je zmluva o pôžičke do určitej miery podobná zmluve o úvere. Zmluva o úvere je upravená v § 497 až § 507 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“). V zmysle týchto ustanovení sa veriteľ zaväzuje, že na požiadanie dlžníka poskytne v jeho prospech peňažné prostriedky do istej sumy a dlžník sa zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky.

V praxi sa niekedy vyskytuje mylný názor, že medzi podnikateľmi sa môže uzavrieť len zmluva o úvere. Dôvodom má byť fakt, že vzťah medzi podnikateľmi sa riadi treťou časťou Obchodného zákonníka, v ktorej je úprava zmluvného typu zmluvy o úvere. Tento názor je v rozpore s platnou legislatívou, podľa ktorej skutočnosť, že vzťah medzi určitými osobami sa spravuje treťou časťou Obchodného zákonníka neznamená, že tieto strany nemôžu uzavrieť zmluvu, ktorá je ako zmluvný typ upravená len v Občianskom zákonníku. Táto možnosť jednoznačne vyplýva z ustanovenia § 261 ods. 9 Obchodného zákonníka, podľa ktorého, zmluvy medzi podnikateľmi, ktoré nie sú upravené v tretej časti Obchodného zákonníka a sú upravené ako zmluvný typ v Občianskom zákonníku, spravujú sa príslušnými ustanoveniami o tomto zmluvnom type v Občianskom zákonníku. Keď­že teda tretia časť Obchodného zákonníka neupravuje zmluvný typ zmluvy o pôžičke, možno pochopiteľne uzavrieť medzi týmito osobami zmluvu o pôžičke podľa Občianskeho zákonníka. Tento vzťah sa však môže v otázkach neupravených § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka spravovať treťou časťou Obchodného zákonníka.

Z porovnania podstatných častí zmluvy o pôžičke a zmluvy o úvere jednoznačne vyplýva, že zmluva o pôžičke a zmluva o úvere sú rôzne zmluvné typy. Kým napr. zmluva o pôžičke vzniká konaním strán (prenechaním predmetu pôžičky), z hľadiska právnej teórie teda ide o zmluvu reálnu, zmluva o úvere vzniká dohodou, ktorou veriteľ preberá iba záväzok na požiadanie dlžníka poskytnúť v jeho prospech za úrok peniaze na určitú dobu, to znamená, že účinnosť zmluvy nevyžaduje reálne čerpanie úveru dlžníkom, ide teda o zmluvu konsenzuálnu. Z vymedzenia zmluvy o pôžičke vyplýva, že k nej nemožno uzavrieť dodatok, ktorým by bola navýšená istina. Každé jednotlivé poskytnutie peňazí je samostatným uzavretím zmluvy o pôžičke.

V prípade peňažných pôžičiek možno dohodnúť úroky. Ide však o právo a nie povinnosť zmluvných strán, a teda možno dohodnúť aj bezúročnú pôžičku. Bezúročný úver však nie je možné dohodnúť, pretože zmluvou o úvere sa dlžník zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky. Z uvedeného vyplýva, že pri zmluve o úvere je úrok predpokladaný priamo zákonom. Pokiaľ nie je úrok dohodnutý, stanoví sa úrok podľa § 502 Obchodného zákonníka.

Pôžičku alebo úver možno poskytnúť spoločnosti len bezhotovostne. Ustanovenie § 121 ods. 2 Obchodného zákonníka zakazuje poskytnutie finančných prostriedkov spoločnosti s ručením obmedzeným v hotovosti. Ak finančné prostriedky poskytuje spoločník alebo osoba podľa § 67c ods. 2 Obchodného zákonníka (napr. člen štatutárneho orgánu, zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, prokurista, vedúci organizačnej zložky, člen dozornej rady, tichý spoločník, osoby blízke týmto osobám alebo osoba kona­júca na ich účet), môže poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti.

Z hľadiska dane z príjmov nie je medzi zmluvou

Související dokumenty

Súvisiace články

Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Zmeny v dokumentačnej povinnosti pre transferové oceňovanie v roku 2015
Odpis pohľadávok v podvojnom účtovníctve a v zákone o dani z príjmov od roku 2008
Nerealizované kurzové rozdiely z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov
Opravné položky k rizikovým pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Úvery a pôžičky v podvojnom účtovníctve
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2019
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (3. časť)
Mikrodaňovník - právnická osoba v roku 2024 (II.)
Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Úpravy v zdaňovaní príjmov fyzických osôb a právnických osôb od 1. 1. 2010, resp. od 1. 1. 2011 (2. časť)
Aktualizácia zákona o dani z príjmov pre zdaňovacie obdobie roku 2008
Pôžička od fyzickej osoby
Účtovanie dotácie na úhradu nájomného
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Postúpenie pohľadávok z účtovného hľadiska
Pôžičky poskytované zamestnancom
Úvery a pôžičky v jednoduchom účtovníctve

Súvisiace otázky a odpovede

Korona úvery
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Oporný múrik - IM?
Pôžička konateľovi
Recyklačný poplatok
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Účtovanie regionálneho príspevku v s. r. o.
Predaj elektriny výnosový účet
Likvidácia akciovej spoločnosti
Opravné položky k pohľadávkam
Dohoda o splátkach
Zriadenie prevádzky v ČR
Rodinný príslušník a daňové náklady
Peňažná výhra z Číny
Nevyfakturované služby
Odpisy
Spätný lízing
SRO a vystavenie faktúry pre seba
Odpisovanie skládky
Odmena konateľa s. r. o. ako daňový výdavok v zmysle zákona č. 595/2003 Z. z.