Účtovanie dotácie na úhradu nájomného

Vydáno: 21 minút čítania

Dotácia na úhradu nájomného sa poskytuje podľa § 13c zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácii v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení zákona č. 155/2020 Z. z. Dotáciu na úhradu nájomného je možné získať, ak je predmetom nájmu miestnosť alebo jej časť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie, a v ktorých nájomca predáva tovar alebo poskytuje služby konečným spotrebiteľom, vrátane súvisiacich obslužných priestorov a skladových priestorov, alebo ak je predmetom nájmu trhové miesto.

Nájomné nie sú prípadné ďalšie úhrady spojené s nájmom, t. j. úhrady za služby obvykle spojené s nájmom (služby za upratovanie, energie, marketingové služby a pod.), a obratová zložka, ak sa nájomné určuje podľa obratu.

Žiadosť o dotáciu podáva prenajímateľ v mene nájomcu za obdobie tzv. sťaženého užívania. Určujúcim faktorom pre stanovenie obdobia sťaženého užívania sú opatrenia prijaté Úradom verejného zdravotníctva SR, Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Útvarom vedúceho hygienika rezortu pre oblasť civilného letectva, zriaďovateľmi škôl a školských zariadení alebo Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Obdobím sťaženého užívania sa rozumie obdobie, počas ktorého bolo užívanie predmetu nájmu znemožnené uzavretím prevádzky, prerušením vyučovania na školách a v školských zariadeniach, podstatne obmedzené zákazom prítomnosti verejnosti v predmete nájmu (prevádzky verejného stravovania, prevádzky na letiskách a pod.) V praxi to znamená, že výška dotácie bude prepočítaná pomerne k dobe, na ktorú sa vzťahovalo konkrétne opatrenie.

Dotáciu na nájomné možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, maximálne však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Pre výpočet výšky dotácie sa do úvahy berie obdobie, počas ktorého bolo sťažené užívanie, alebo jeho pomerná časť, ak nájomný vzťah netrval celé toto obdobie.

Dotácia na nájomné sa vzťahuje aj na tých nájomcov, ktorí už nájomné prenajímateľovi uhradili za celé alebo časť obdobia sťaženého užívania nehnuteľnosti. Medzi prenajímateľom a nájomcom vznikne dohoda o zľave z budúceho nájomného na obdobie zodpovedajúce obdobiu povinného uzatvorenia prevádzky. Nájomca môže získať dotáciu na nájomné vo výške poskytnutej zľavy z budúceho nájomného, najviac však vo výške 50 % z nájomného. Príspevok na nájomné sa nájomcovi započíta na budúce platby nájomného zodpovedajúce obdobiu, počas ktorého musel mať uzatvorenú prevádzku.

Ak sa prenajímateľ a nájomca nedohodli na poskytnutí zľavy z nájomného, nájomca môže uhrádzať prenajímateľovi celé neuhradené nájomné za obdobie sťaženého užívania, najviac v 48 rovnakých mesačných splátkach. Tieto budú splatné vždy k 15. dňu príslušného kalendárneho mesiaca, začínajúc 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončila mimoriadna situácia v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ak sa prenajímateľ a nájomca nedohodnú na inej lehote splatnosti. Rovnaké podmienky platia aj v prípade, ak nájomca nájomné už uhradil, t. j. bude môcť prenajímateľovi uhradiť nájomné za rovnako dlhé obdobie, ako bolo obdobie obmedzeného užívania nehnuteľnosti, najviac v 48 rovnakých mesačných splátkach.

Žiadosť o dotáciu na nájomné sa predkladá elektronicky prostredníctvom formulára, ktorý obsahuje autorizované podpisy prenajímateľa a nájomcu a má rovnaké účinky ako dohoda medzi prenajímateľom a nájomcom o poskytnutí zľavy z nájomného a o zrieknutí sa plnenia z dotácie na nájomné nájomcom v prospech prenajímateľa. Formulár je na účely účtovníctva postačujúcim podkladom, pričom účtovný doklad je potrebné vytvoriť, t. j. doplniť náležitosti v zmysle § 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.

Z účtovného a daňového hľadiska platí:

  • zľava prenajímateľa pre nájomcu bude z účtovného hľadiska riešená vystavením dobropisu k faktúre,
  • uplatnením zľavy zo ­strany prenajímateľa a ­poskytnutím dotácie na nájomné dôjde k zníženiu základu dane,
  • nájomcovi ako platiteľovi DPH sa za oprávnený výdavok nepovažuje DPH, ak si môže uplatniť jej odpočítanie.

Ak prenajímateľ uplatňuje k nájmu nehnuteľnosti DPH, pri poskytnutí zľavy a následnom vystavení dokladu o oprave základu dane resp. dobropisu je potrebné uplatniť pravidlá podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Výnosy z prenájmu vchádzajú do základu dane prenajímateľa platiteľa DPH a prenajímateľ je následne povinný DPH odviesť štátu. Dobropis predstavuje opravu základu dane a ovplyvňuje výšku samotnej DPH. Prenajímateľ opravou základu dane znižuje svoju daňovú povinnosť a nájomca zaplatí nižšiu sumu DPH a je povinný znížiť svoj nárok na odpočítanie DPH.

Opravu základu dane pri znížení ceny služby po vzniku daňovej povinnosti upravuje § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou DPH a opravenou DPH prenajímateľ vykazuje v daňovom priznaní k DPH za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu dane. Po oprave základu dane nájomca musí odpočítanú DPH vrátiť v súlade s § 53 zákona o DPH, ktorý ustanovuje, že ak po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil odpočítanie DPH, nastane skutočnosť, ktorá má za následok zníženie základu dane, je povinný opraviť výšku tejto odpočítanej DPH. Opravu odpočítanej dane nájomca vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane.

Na strane prenajímateľa platí, že príjmy z nájomného sú súčasťou základu dane z príjmov. Prenajímateľ vyfakturované nájomné zahrnie do základu dane v súlade s účtovníctvom, t. j. v sústave podvojného účtovníctva v súlade s účtovaním do tržieb resp. výnosov v účtovej triede 6 – Výnosy, a v jednoduchom účtovníctve v súlade s účtovaním do zdaniteľných príjmov v peňažnom denníku.

Na strane nájomcu platí, že výdavky na nájomné sú súčasťou základu dane resp. sú daňovo uznané až po zaplatení v súlade s § 17 ods. 19 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) pričom nájomné zaplatené fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie, t. j. v sústave podvojného účtovníctva sa vznik záväzku z nájomného v jednom zdaňovacom období a úhrada záväzku v inom zdaňovacom období zohľadní pri vyčíslovaní základu dane položkami upravujúcimi základ dane, a v jednoduchom účtovníctve, ktoré je daňovo orientované, sa prostredníctvom uzávierkových účtovných operácii zohľadní prípadné časové rozlíšenie nájomného.

Účtovanie v sústave podvojného účtovníctva

V prípade štandardného nájomného vzťahu sa v sústave podvojného účtovníctva účtuje:

  • u prenajímateľa o poskytnutí služby a získané nájomné v prospech účtu výnosov:
    • v prospech účtu 602 – Tržby z predaja služieb a na ťarchu účtu 311 – Odberatelia (v prípade, ak je poskytovanie služieb prenájmu jeho obvyklou hospodárskou činnosťou), alebo
    • v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z prenájmu (v prípade, ak nejde o obvyklý predmet činnosti prenají­mateľa),
  • u nájomcu o prevádzkových výdavkoch, ktoré sa podľa charakteru nájomnej zmluvy z časového hľadiska účtujú ako krátkodobý alebo dlhodobý záväzok:
    • na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby a v prospech účtu 321 – Dodávatelia, alebo
    • na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby a v prospech účtu 474 – Záväzky z prenájmu (ak ide o zmluvu uzatvorenú na obdobie dlhšie ako jeden rok), alebo
    • na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby a v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky (ak ide o nájomcu, pre ktorého je platený nájom netypickým nákladom vo vzťahu k podnikateľskej činnosti).

Ak sa prenajímateľ s nájomcom dohodol na poskytnutí zľavy po vystavení f

Související dokumenty

Súvisiace články

Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve v príkladoch
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Zmeny v jednoduchom účtovníctve od 1. januára 2005
Finančný prenájom a jeho zmeny od 1. januára 2005
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti
Technické zhodnotenie prenajatého majetku
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Špecifické prípady daňového odpisovania hmotného majetku poskytnutého na prenájom
Dotácie na obstaranie hmotného majetku a ich vplyv na základ dane z príjmov (2. časť)
Manká a škody
Účtovanie finančného prenájmu (lízingu) – 2. časť
Ďalšie zmeny v jednoduchom účtovníctve v roku 2009
Postúpenie, vklad a vyradenie pohľadávky
Vklady fyzických osôb do podnikania
Čo musíte evidovať v daňovej evidencii v roku 2021
Postup pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov
Účtovanie dotácie v sústave jednoduchého účtovníctva
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam v zákone o dani z príjmov

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie dotácie
Vyradenie, resp. postúpenie pohľadávky a vplyv na základ dane
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Zahrňovanie dotácie do základu dane
Tovar zadarmo (1 + 1 zadarmo)
Odpis pohľadávky
Použitie dotácie a jej zahrnutie do základu dane
Percentuálne výdavky zo zvýšeného zdaniteľného príjmu
Účtovanie úhrady faktúry prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice v roku 2012
Ukončenie podnikateľskej činnosti fyzickej osoby
Občianske združenie - účtovanie
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Platba za tovar prostredníctvom systému PayPal
Výnos u exekútora pri čiastočných splátkach od povinného
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Dlhodobý prenájom bytu od FO pre s.r.o.
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku

Súvisiace predpisy

Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Zákon NR SR č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 zo 16. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
Opatrenie MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov