Nerealizované kurzové rozdiely z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov

Vydáno: 8 minút čítania

Problematika kurzových rozdielov prešla v poslednom období výraznými legislatívnymi zmenami. Tento príspevok sa zaoberá úpravami, ktoré priniesol zákon č. 659/2004 Z. z. – ostatná novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, pričom jeho predmetom sú kurzové rozdiely vznikajúce v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Problematika kurzových rozdielov prešla v poslednom období výraznými legislatívnymi zmenami. Tento príspevok sa zaoberá úpravami, ktoré priniesol zákon č. 659/2004 Z. z. – ostatná novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“), pričom jeho predmetom sú kurzové rozdiely vznikajúce v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

V zmysle § 17 ods. 17 ZDP v roku 2003 neboli súčasťou základu dane kurzové rozdiely z ocenenia majetku a záväzkov vyplývajúcich z prepočtu kurzom NBS platným v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Pri pohľadávkach a záväzkoch sa tieto kurzové rozdiely zahrnovali do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo úhrade platby záväzku. Vyplývalo to z ustanovení § 52 ods. 37 ZDP, ktorý znie: „Kurzový rozdiel medzi menovitou hodnotou pohľadávky alebo záväzku zaúčtovanom pri ich vzniku a hodnotou po precenení v období, v ktorom dochádza k inkasu pohľadávky, respektíve platbe záväzku, zahrnie sa do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo k platbe záväzku.“

Zákonom č. 659/2004 Z. z. sa novelizoval ZDP aj v tejto oblasti. Aj keď je novela účinná až od 1. 1. 2005, niektoré ustanovenia sa použijú po prvýkrát pre daňové priznanie podávané za rok 2004.

Medzi tieto ustanovenia patrí aj novelizované znenie § 17 ods. 17 ZDP, ktoré znie: „Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo platbe záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.“.

Prakticky to znamená, že iba pri kurzových rozdieloch z prepočtu pohľadávok a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, účtovná jednotka sa môže rozhodnúť, či ich bude zahrnovať do základu dane alebo nie. Pri ostatnom majetku budú kurzové rozdiely ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, súčasťou základu dane.

Prechodné obdobie roku 2004 rieši § 52 ZDP, do ktorého bol doplnený ods. 39: „Ustanovenie § 17 ods. 17 v znení účinnom po 31. decembri 2004 sa použije pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2004. Ak sa daňovník rozhodne nezahrnúť kurzové rozdiely do základu dane už za prvé zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie po 31. decembri 2004, oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov do základu dane podľa § 17 ods. 17 za toto zdaňovacie obdobie doručí správcovi dane v lehote na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie. Kurzové rozdiely, rozdiely z precenenia cenných papierov a derivátov nezahrnuté do základu dane sa zahrnú do základu dane najneskôr v zdaňovacom období, ktoré sa končí 31. decembra 2007, a to počnúc zdaňovacím obdobím, za ktoré je po 31. decembri 2004 podávané daňové priznanie.“ 

Prakticky to znamená, že pre rok 2004 sa daňovníci môžu rozhodnúť až pri spracovaní daňového priznania za rok 2004 a v prípade, že sa rozhodnú nerealizované kurzové rozdiely nezahrňovať do základu dane, doručia daňovému úradu oznámenie napríklad spolu s daňovým priznaním.

Príklad:
Firma získala 30. 6. 2003 dlhodobý úver 100 000 USD, ktorý jej bol poskytnutý na účet vedený v USD. Podľa splátkového kalendára je úver splatný v piatich splátkach po 20 000 USD vždy k 30. 6. príslušného roka (pre zjednodušenie v príklade neuvádzame účtovanie úrokov ani účtovanie kurzového rozdielu pri devízovom účte). Do 31. 3. 2005 firma oznámila daňovému úradu, že nerealizované kurzové rozdiely z prepočtu pohľadávok a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nebude zahrnovať do základu dane. Dňa 30. 6. 2004 firma zaplatila z devízového účtu 1. splátku 20 000 USD.

Související dokumenty

Súvisiace články

Odpis pohľadávok v podvojnom účtovníctve a v zákone o dani z príjmov od roku 2008
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Aktualizácia zákona o dani z príjmov pre zdaňovacie obdobie roku 2008
Postúpenie pohľadávok z účtovného hľadiska
Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (2. časť)
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2019
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (3. časť)
Mikrodaňovník - právnická osoba v roku 2024 (II.)
Pôžička od spoločníka z hľadiska dane z príjmov
Pohľadávky v zákone o dani z príjmov – zmeny od 1. januára 2015
Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Úpravy v zdaňovaní príjmov fyzických osôb a právnických osôb od 1. 1. 2010, resp. od 1. 1. 2011 (2. časť)
Postúpenie, vklad a vyradenie pohľadávky
Daňové dôsledky nepeňažných vkladov individuálneho majetku fyzických osôb
Účtovanie dotácie na úhradu nájomného
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Opravné položky k rizikovým pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

Súvisiace otázky a odpovede

Opravné položky k pohľadávkam
Nevyfakturované služby
Účtovanie a daňové aspekty vzniku a úhrady záväzku z ručenia
Váhostav
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Odpis pohľadávky
Postúpenie pohľadávky z pohľadu dane z príjmov
Odpísanie pohľadávky z účtovného a daňového hľadiska
Odpis pohľadávky
Opravné položky spoločnosti v konkurze
Odpis záväzkov
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Oporný múrik - IM?
Recyklačný poplatok
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Účtovanie regionálneho príspevku v s. r. o.
Zníženie základného imania
Neprihlásená pohľadávka
Účtování daňového odpisu pohledávek