Vybrané výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v zákone o dani z príjmov

Vydáno: 27 minút čítania

Zamestnávateľ je podľa § 147 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) povinný v rozsahu svojej pôsobnosti sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a na ten účel vykonávať potrebné opatrenia vrátane zabezpečovania prevencie, potrebných prostriedkov a vhodného systému na riadenie ochrany práce. Zamestnávateľ je povinný zlepšovať úroveň ochrany práce vo všetkých činnostiach a prispôsobovať úroveň ochrany práce meniacim sa skutočnostiam.

Povinnosti zamestnávateľa pri zabezpečení bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú ďalej osobitne upravené v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmenea doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o BOZP“). Tento zákon ustanovuje všeobecné zásady prevencie a základné podmienky na zabezpečenie a ochrany zdravia pri práci a na vylúčenie rizík a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia.

Zákon o BOZP sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry. Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzťahujú aj na:

  • ústav na výkon väzby, ústav na výkon trestu odňatia slobody, ústav na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých, nemocnicu pre obvinených a odsúdených, právnickú osobu pri zaradení obvineného a odsúdeného do práce a na obvineného a odsúdeného, ktorý je zaradený do práce,
  • fyzickú osobu, ktorá je podnikateľoma nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh,
  • organizátora dobrovoľníckych všeobecne prospešných aktivít a na fyzickú osobu vykonávajúcu prácu podľa pokynov organizátora dobrovoľníckych ak­tivít,
  • vojenský útvar ozbrojených síl Slovenskej republiky, vojaka dobrovoľnej vojenskej prípravy pri výkone dobrovoľnej vojenskej prípravya vojaka v zálohe zaradeného do aktívnych záloh počas pravidelného cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky,
  • fyzickú osobu, ktorá sa nachádza s vedomím zamestnávate­ľa na jeho pracovisku alebo v jeho priestore.

Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je podľa § 6 ods. 11 zákona o BOZP povinný znášať zamestnávateľ. Tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.

Výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci patria v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) do skupiny výdavkov vynaložených zamestnávateľom na pracovné a sociál­ne podmienky a starostlivosť o zdravie zamestnancov, ktoré sa zahŕňajú do daňových výdavkov v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 19 ods. 2 písm. c) tohto zákona. V súlade s prvým bodom tohto ustanovenia náklady vynaložené na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v rozsahu povinností ustanovených pre zamestnávateľa zákonom o BOZP sú aj daňovo uznanými nákladmi.

Osobné ochranné pracovné prostriedky

Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je zamestnávateľ povinný bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia pri práci, potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky. Táto povinnosť pre zamestnávateľa vyplýva z § 6 ods. 2 písm. b) zákona o BOZP. Povinnosťou zamestnávateľa je zároveň udržiavaťosobné ochranné pracovné prostriedky v používateľnom a funkčnom stave.

Minimálne požiadavky na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov potrebných na och­ranu života a zdravia zamestnancov pri práci ustanovuje nariadenie vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných pro­striedkov (ďalej len „nariadenie č. 395/2006 Z. z.“).

Osobným ochranným pracovným prostriedko

Související dokumenty

Súvisiace články

Daň z príjmov – aktuálne problémy
Štátny príspevok počas pandémie Covid-19
Poskytnutie plnení zamestnancom nad rámec osobitných predpisov – vybrané príklady
Daňové výdavky zamestnávateľa na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci z daňového hľadiska
Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca súvisiace s ukončením obdobia pandémie
Covid testy a daňová uznateľnosť, nepeňažný príjem zamestnanca
Daň z príjmov právnickej osoby - aktuálne problémy
Zdanenie vybraných nepeňažných plnení u zamestnancov
Náklady zamestnávateľa na duálne vzdelávanie a odbornú prax
Pracovné cesty v daňových súvislostiach
Benefity zamestnancov z hľadiska daňových a účtovných predpisov
Príjmy zdaňované daňou vyberanou zrážkou
Peňažné a nepeňažné plnenie
Stravovanie zamestnancov ako daňový výdavok
Príklady k členským príspevkom vyplývajúcim z povinného a nepovinného členstva
Daňové výdavky vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov
Pracovné cesty a daňové výdavky
Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb

Súvisiace otázky a odpovede

Odmena pre konateľa z Českej republiky
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Náhrady zamestnancom
Použitie motorového vozidla zamestnávateľa na služobné a súkromné účely
Cestovné náhrady zamestnancov pracujúcich v zahraničí
Permanentky na plaváreň zakúpené zo sociálneho fondu
Zdanenie nepeňažného príjmu
Parkovanie
Daňový bonus SZČO
Dovolenka nad rámec zákona
Zapožičanie zamestnanca
Vstupná zdravotná prehliadka
Daňový bonus a odídenec
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Daňový bonus a NČZD na manželku
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Mzdové nároky zamestnanca
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Odmena za vytvorenie softvéru