Stravovanie zamestnancov ako daňový výdavok

Vydáno: 28 minút čítania

Zamestnávatelia, ktorí zabez­pečujú stravovanie svojich zamestnancov, musia riešiť aj mnohé daňové súvislosti. Výdavky vynaložené v súvislosti so stravovaním sú u zamestnávateľa za určitých presne stanovených podmienok výdavkom znižujúcim zdaniteľné príjmy. Sú to však nielen podmienky upravené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ale aj podmienky upravené v súvisiacich pracovnoprávnych pred­pisoch. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že s účinnosťou od 1. decembra 2016 sa zvyšujú sumy stravného pre jednotlivé časové pásma, a tým sa zvyšuje aj limit príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov.

Výdavky zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov patria do skupiny výdavkov na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie zamestnancov. Základné podmienky pre ich uplatnenie v daňových výdavkoch sú zadefinované v § 2 písm. i) ZDP, podľa ktorého musí ísť o výdavky (náklady) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP, ak tento zákon neustanovuje inak.

Zároveň ide o limitované výdavky v zmysle § 19 ods. 1 ZDP, pretože v § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP je ustanovené, že výdavky vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov sú daňovo uznané len v tom prípade, ak sú poskytované za podmienok a vo výške ustanovených osobitným predpisom. Osobitným predpisom, na ktorý sa odvoláva citované ustanovenie ZDP, je aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.

Osobitne treba posudzovať stravovanie fyzických osôb – podnikateľov, kde limitujúcim zákonom je ZDP, a to úpravou v § 19 ods. 2 písm. p).

Zabezpečenie stravovania zamestnávateľom

Podľa § 152 ods. 1 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom v pracovnom pomere vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy, a to priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny. Zamestnávateľ je teda povinný zabezpečiť stravovanie zamestnancovi, ktorý:

  • na svojom pracovisku vykonáva prácu viac ako štyri hodiny,
  • odpracoval na svojom pravidelnom pracovisku viac ako štyri hodiny a potom bol vyslaný na pracovnú cestu.

♦ Príklad č. 1:

Zamestnanec, ktorý bol v konkrétny pracovný deň 4 hodiny u lekára, pri osemhodinovom pracovnom dni odpracoval do konca zmeny iba 4 hodiny.

Takýto zamestnanec nemá nárok na zabezpečenie stravovania, pretože podmienkou pre uplatnenie nároku na poskytnutie stravy je, aby v rámci pracovnej zmeny odpracoval viac ako 4 hodiny. Nárok na zabezpečenie stravovania v tento deň môže vzniknúť zamestnancovi len v tom prípade, ak zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov upravil podmienky, za ktorých bude poskytovať zamestnancom stravovanie aj počas takejto ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci.

* * *

♦ Príklad č. 2:

Zamestnanec po odpracovaní 4,5 ho­diny na svojom pravidelnom pracovisku nastúpil v ten istý deň na pracovnú cestu, ktorá trvala 6 hodín.

Zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu má nárok na stravné podľa ust. § 5 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“) vo výške ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín. Zároveň má zamestnanec nárok aj na poskytnutie stravy zamestnávateľom na pracovisku, pretože odpracoval na svojom pravidelnom pracovisku v tento deň viac ako štyri hodiny.

* * *

Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov:

  1. upraviť podmienky stravovania aj vtedy, keď zamestnanec čerpá dovolenku, keď je práceneschopným, prípadne pri iných prekážkach v práci alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
  2. umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom, <

Související dokumenty

Súvisiace články

Pracovné cesty v daňových súvislostiach
Pracovné cesty a daňové výdavky
Uplatnenie cestovných náhrad do daňových výdavkov
Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb
Výdavky na stravovanie
Elektronické stravovacie karty a rekreačné poukazy
Cestovné náhrady spoločníka
Výdavky na stravné podnikateľa ako daňový výdavok
Stravovanie zamestnancov ako daňový výdavok
Pracovné cesty podnikateľa a cestovné náhrady
Výdavky na stravovanie v zákone o dani z príjmov
Pozor, od septembra platí nová hodnota stravného!
Výdavky súvisiace s cestovaním ako súčasť daňových výdavkov podnikateľa
Príklady k členským príspevkom vyplývajúcim z povinného a nepovinného členstva
Daňové výdavky vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov
Životné poistenie a daň z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2006
Stravné na pracovných cestách, stravovanie a daň z príjmov
Daňové výdavky pri finančnom prenájme
Jazykový kurz zamestnanca

Súvisiace otázky a odpovede

Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Cestovné náhrady zamestnancov pracujúcich v zahraničí
Spoločník a konateľ - nelegálna práca, cestovné náhrady
Cestovné náhrady spoločníka
Cestovné poistenie ako daňový výdavok
Cestovné náhrady a daňový výdavok
Pracovná cesta podnikateľa – FO a daňové výdavky
Strava na služobnej ceste hradené firemnou kreditnou kartou
Požičanie motorového vozidla
Výdavok za umytie automobilu a pokuta za prekročenie rýchlosti ako neuznaný výdavok
Cestovné náhrady ako daňový výdavok stálej prevádzkarne
Poistenie ako daňový výdavok
Spotreba PHM
Zdanenie cestovných náhrad
Cestovné náhrady, jazykový kurz komplementára
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Doplnenie k otázke č. 4443
Odmena pre konateľa z Českej republiky
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu