Konkurz a reštrukturalizácia sú špecifické procesné inštitúty, ktorých cieľom je v prípade úpadku dlžníka dosiahnuť čo najvyššiu mieru uspokojenia pohľadávok jeho veriteľov. Konkurzné a reštrukturalizačné konanie sú preto pomerne zložité procesy, na ktorých participuje viacero subjektov.
Jedným z týchto subjektov je aj veriteľský výbor, ktorý má svoje významné uplatnenie ako v konkurze, tak aj počas reštrukturalizácie. V tomto článku si predstavíme základné súvislosti, ktoré sú s postavením a s činnosťou tohto subjektu spojené.
Jednou zo základných povinností veriteľského výboru je vždy postupovať pri riešení úpadku dlžníka tak, aby dosiahol pre veriteľov čo najvyššiu mieru uspokojenia ich pohľadávok.
Kreovanie veriteľského výboru počas konkurzu
Konkurz je generálnou exekúciou na majetok úpadcu, počas ktorej majú veritelia záujem na čo najvyššiu mieru uspokojenia svojich prihlásených pohľadávok. Miestom, kde môžu veritelia realizovať svoje práva týkajúce sa konkurzu, sú schôdze veriteľov. Účelom zvolávania schôdzí veriteľov býva zisťovanie stanovísk veriteľov prihlásených pohľadávok, voľba a odvolávanie členov veriteľského výboru a výmena správcu. Vážnym problémom mnohých schôdzí veriteľov je však v súčasnosti ich uznášaniaschopnosť. V praxi sa totiž stáva, že veritelia nemajú záujem participovať na schôdzi veriteľov, pretože sa im to zdá, vzhľadom na veľkosť ich prihlásených pohľadávok, ako ekonomicky neefektívne. Takáto pasivita veriteľov však môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak sa schôdze veriteľov nezúčastní dostatočný počet veriteľov, veriteľský výbor nebude môcť byť vytvorený a jeho pôsobnosť musí vykonávať súd.Súčasná preťaženosť slovenských súdov však nepraje tomuto scenáru a preto sa správcovia snažia podaním návrhu na súd uznať konkurz za malý (samozrejme, ak sú na to splnené zákonné podmienky). V prípade malého konkurzu by totiž funkciu jednočlenného veriteľského výboru vykonával len jeden zástupca veriteľov.
Ak sa však schôdze veriteľov zúčastní dostatočný počet veriteľov, veritelia zistených nezabezpečených pohľadávok si za účelom výkonu svojich práv v konkurze zvolia na schôdzi veriteľov veriteľský výbor.
Počet členov veriteľského výboru je určený zákonom, sú to traja členovia alebo päť členov. Prvé zloženie veriteľské výboru sa kreuje voľbou na prvej schôdzi veriteľov