Článok nadväzuje na prvú časť, ktorú sme uverejnili v časopise Dane a účtovníctvo v praxi 1/2015 na strane č. 27 až 34.
Postup pri výkone daňovej exekúcie zrážkami zo mzdy a z iných príjmov je upravený ustanoveniami § 98 až § 106 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Ak sa v ustanoveniach o daňovej exekúcii zrážkami zo mzdy uvádza platiteľ mzdy, vzťahujú sa príslušné ustanovenia na právnickú alebo fyzickú osobu – zamestnávateľa, voči ktorému má daňový dlžník – zamestnanec, nárok na mzdu alebo plat.
Pri daňovom exekučnom konaní postupuje platiteľ mzdy v súlade s daňovým poriadkom.
Upozornenie! Je tu rozdiel v oznamovacej povinnosti oproti tomu, ako to je v prípade, ak sú zamestnancovi vykonávané zrážky zo mzdy na základe exekučného poriadku alebo občianskeho súdneho poriadku.
Platiteľ mzdy plní rovnako všetky povinnosti, ale nie voči exekútorovi, ale voči správcovi dane (príslušnému daňovému úradu), pričom lehotu na plnenie povinností ustanovuje daňový poriadok 8 dní.
V prípade daňovej exekúcie je zamestnávateľ – platiteľ mzdy, povinný oznámiť správcovi dane v lehote do 8 dní po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca, že nemôže vykonávať zrážky zo mzdy daňového dlžníka. Túto oznamovaciu povinnosť má platiteľ mzdy voči správcovi dane aj v prípade skončenia pracovného pomeru daňového dlžníka. Platiteľ mzdy je povinný oznámiť správcovi dane v lehote do 8 dní od skončenia pracovného pomeru daňového dlžníka, že už nie je jeho platiteľom mzdy.
? Otázka č. 5:
Dňa 30. 1. 2015 bol zamestnávateľovi doručený daňový exekučný príkaz na vymáhanie nedoplatku na dani voči jeho zamestnancovi – daňovému dlžníkovi. Ide o zamestnanca, ktorý má u zamestnávateľa popri pracovnom pomere uzatvorenú aj dohodu o vykonaní práce. Od 10. 2. 2015 do 18. 2. 2015 bol tento zamestnanec dočasne práceneschopný, zam