IAS, IFRS
Počet vyhľadaných dokumentov: 86
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 86
Zoradiť podľa:
- Článek
Skôr, ako účtovná jednotka pristúpi k zostaveniu účtovnej závierky je dôležité skontrolovať, či v účtovníctve vedenom počas roka 2023, za ktorý sa účtovná závierka bude zostavovať, aplikovala zmeny v oblasti účtovníctva platné pre tento rok.
IFRS a IAS sú medzinárodné štandardy finančného vykazovania, ktorými sa musia spoločnosti riadiť pri príprave a zverejňovaní účtovných závierok. Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) vydala niekoľko nových úprav a dodatkov, ktoré sa týkajú IAS1, IAS8, IAS12 a IFRS 17.
V tomto článku vám preto prinášame sumár najdôležitejších zmien, ktoré sú platné od 1.1.2023.
Vymedzenie úhrnu zdaniteľných príjmov na účely vyplnenia r. 560 v daňovom priznaní právnických osôb a určenia sadzby dane z príjmov Pri vyplnení riadku 560 sa vychádza z tabuľky C1 (riadok 6) alebo tabuľky...
Pokiaľ ste v roku 2015 nakúpili BITCOIN, hodnota vašej investície vzrástla viac ako 190-krát. Vo svete dlhodobo nízkej miery inflácie je to veľmi zaujímavé zhodnotenie. Kryptomeny preto lákajú čoraz viac investorov, a nie sú medzi nimi len fyzické osoby. „Finančáci“ sa tak v rámci svojho tradičného účtovníckeho remesla musia popasovať s tým, ako krypto vyreportujú vo finančných výkazoch.
- Článek
Dôležitým predpokladom verného a pravdivého zobrazenia skutočností o účtovnej jednotke v zostavenej účtovnej závierke, ktorá sa pre účely rozhodovania zverejňuje, je presné, racionálne, jednoznačné a nie príliš abstraktné vymedzenie základnej účtovnej terminológie.
- Článek
Vývoj pravidiel a požiadaviek IFRS v priebehu roka 2014 je priblížený v rozlíšení na tie novelizácie, ktoré nadobudli účinnosť už k začiatku roka, teda k 1. januáru 2014 a ovplyvnia tak účtovné závierky vybraných účtovných jednotiek najneskôr pri príprave ročnej účtovnej závierky za účtovné obdobie 2014. Druhú skupinu predstavujú tie novelizácie, ktoré boli IASB (Rada pre medzinárodné účtovné štandardy) vydané do konca októbra 2014, ale ešte nemajú nadobudnutú účinnosť. Posledných 18 mesiacov bolo bohatých na významné zmeny v oblasti IFRS a účtovné jednotky musia na ne reagovať, aj napriek tomu, že ich účinnosť je k neskorším dátumom.
- Článek
Povinnou súčasťou účtovnej závierky zostavenej v súlade s Medzinárodnými štandardmi pre finančné vykazovanie (IFRS®) je Výkaz peňažných tokov, pričom táto povinnosť vyplýva z ustanovenia IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky odseku 10. Pri aplikácii Medzinárodného štandardu finančného vykazovania pre malé a stredné podniky (IFRS® pre SME) je Výkaz peňažných tokov taktiež povinnou súčasťou účtovnej závierky zostavenej v súlade s týmto štandardom. Povinnosť zostavenia výkazu vyplýva z ustanovenia IFRS pre SME 3.17, ktorý sa zaoberá jednotlivými súčasťami účtovnej závierky.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) vydala publikáciu s názvom Žiadosť o poskytnutie informácií: Komplexné preskúmanie IFRS pre malé a stredné podniky (ang. Request for Information – Comprehensive Review of IFRS for SMEs), týkajúcu sa komplexného preskúmania IFRS pre malé a stredné podniky.
- Článek
Dodatok k IFRS 7 o zverejnení ohľadne prevodov finančných aktív, schválený Európskou úniou v novembri minulého roku (Nariadenie (EK) č. 1205/2011 z 23. novembra 2011), musia účtovné jednotky povinne uplatňovať pri príprave účtovných závierok za účtovné obdobia počnúc od 1. júla 2011.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (ang. International Accounting Standards Board, IASB) vydala dokument obsahujúci zmeny v Medzinárodných účtovných štandardoch (ang. International Accounting Standards, IAS) a v Medzinárodných štandardoch pre finančné vykazovanie (ang. International Financial Reporting Standards, IFRS) ako súhrn zlepšení za obdobie rokov 2009 – 2011.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) vydala v marci 2012 novelu štandardu IFRS 1 Prvé uplatnenie Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie (First-time Adoptionof International Financial Reporting Standards), ktorá je výsledkom verejného pripomienkovania návrhu ED/2011/5 od októbra 2011. Novela je účinná od 1. januára 2013, ale účtovné jednotky (ÚJ) ju môžu aplikovať aj skôr.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) v júni 2011 novelizovala IAS 19 Zamestnanecké požitky (Employee Benefits). Novelizácia zamestnaneckých požitkov je výsledkom projektu, ktorého cieľom bolo zdokonaliť oblasť účtovania penzií a iných požitkov po skončení zamestnania. Novelizovaný IAS 19 vstúpil do platnosti od 1. januára 2013. Skoršia aplikácia novelizovaného IAS 19 je povolená, ale účtovná jednotka musí o tejto skutočnosti informovať v účtovnej závierke. [Poznámka: podľa IAS 8 Účtovná politika, zmeny v účtovných odhadoch a chyby (Accounting Policies, Changes in Accounting Estimates and Errors) sa má tento štandard uplatniť aj retrospektívne, pokiaľ účtovná jednotka nie je jednou z výnimiek uvedených v IAS 19 ods. 173.]
- Článek
Skupinu podnikov, ktoré sa označujú ako mikropodniky, môžu niektoré požiadavky na zostavenie účtovnej závierky zaťažovať a náklady na zostavenie účtovnej závierky tak môžu byť v konečnom dôsledku vyššie, ako hodnota poskytovaných informácií. Z tohto dôvodu Rada Európskej únie navrhuje upraviť aj Smernicu Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností.
- Článek
Podľa medzinárodných štandardov finančného výkazníctva kategória dlhodobého hmotného majetku, ktorá je známa pod skratkou P,P&E – majetok, výrobné haly a zariadenie, je rozčlenená do niekoľkých homogénnych účtov. Najčastejšie sú to účty ako pozemky, pozemky a stavby, strojové zariadenia, lode, lietadlá, motorové vozidlá, inventár a kancelárske zariadenia.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy prijala 12. mája 2011 medzinárodný štandard finančného vykazovania č. 13 Oceňovanie reálnou hodnotou. Tento sa pokúša komplexne ustanoviť oceňovanie reálnou hodnotou, čo bolo doteraz čiastkovo upravené v rôznych štandardoch a zahnúť výsledky Vzdelávacej príručky o oceňovaní reálnou hodnotou na trhoch, ktoré sa stali nelikvidnými.
- Článek
Pre potreby zostavenia účtovnej závierky podľa Medzinárodných účtovných štandardov autorka pripravila prehľad najnovších publikácií vydaných Medzinárodnou radou pre účtovné štandardy. Pri každom štandarde, resp. interpretácii uvádza, či je štandard, resp. interpretácia záväzná pre dané účtovné obdobie, alebo či je ich skoršia aplikácia povolená, na základe stavu Európskeho adaptačného procesu aktualizovaného k 28. 11. 2011.
- Článek
Na základe novelizovaných častí IAS 1, by mali účtovné jednotky zoskupiť položky ostatného komplexného výsledku tak, aby mohli byť neskôr, keď budú splnené dodatočné podmienky, preklasifikované do výsledku hospodárenia vo výkaze ziskov a strát. Novelizácia neruší možnosť prezentácie položiek ostatného komplexného výsledku a výsledku hospodárenia v jednom výkaze alebo v dvoch na seba nadväzujúcich výkazoch.
Zaujímal by ma názor ohľadom posúdenia rizikovosti pohľadávok po splatnosti a prípadnej tvorby opravných položiek k týmto pohľadávkam v kontexte požiadaviek IFRS. Pracujem v spoločnosti zaoberajúcej sa predajom osobných automobilov a náhradných dielov. Z našej činnosti vykazujeme pohľadávky jedného klienta, ktoré sú po splatnosti viac ako 180 dní. Ich výška je pomerne významná vzhľadom k vykazovanému výsledku hospodárenia spoločnosti a objemu zákaziek odberateľa. Tieto pohľadávky sú kryté zmenkou s avalom a písomným uznaním dlhu. V súčasnej dobe sme s týmto odberateľom stále v obchodnom spojení. Úhrada nových obchodov prebieha v hotovosti a ohľadom pohľadávok po splatnosti dohodujeme splátkový kalendár. Podľa môjho názoru v tomto prípade z hľadiska IAS 37 nie je nutné tvoriť opravné položky k pohľadávkam, pretože pravdepodobnosť úhrady je vzhľadom k zabezpečeniu a platobnej vôli zákazníka vysoká.
- Článek
Prehľadnosť stanovenia výšky reálnej hodnoty má byť zvýšená splnením požiadaviek pre podrobné zverejňovanie informácií o modeloch použitých na odvodenie reálnych hodnôt.
- Článek
Rada pre medzinárodné účtovné štandardy vydala dňa 12. mája 2011 nové štandardy, ktoré upravujú a zdokonaľujú požiadavky na vykazovanie konsolidovaných dcérskych podnikov, mimo súvahových aktivít a spoločných foriem podnikania. Uvedené štandardy nadobúdajú účinnosť od 1. januára 2013, ale IASB povoľuje aj skoršiu aplikáciu.