Nezaplatená pohľadávka

Počet vyhľadaných dokumentov: 6

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 6

Zoradiť podľa:

  • Článek
Slovenský zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) je harmonizovaný so smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH v rámci Európskej únie. Pritom článok 90 smernice ustanovuje, že platiteľ môže znížiť základ dane aj v situácii, ak mu dlžník nezaplatí (teda v prípade nevymožiteľnej pohľadávky). Členské štáty sa mohli od tohto pravidla odchýliť, čo urobila aj Slovenská republika v právnom stave do konca roku 2020. S účinnosťou od 1. januára 2021 aj Slovensko prijalo pravidlo v ustanoveniach § 25a zákona o DPH o možnosti zníženia DPH z titulu nevymožiteľnej pohľadávky.
Vydané: 17. 03. 2022
  • Článek
Platiteľ DPH si môže opraviť základ dane z nezaplatenej pohľadávky, pri ktorej skutočnosť, že nebude zaplatená, je definitívnej povahy, resp. je možné s vysokou mierou pravdepodobnosti predpokladať, že zaplatená nebude. Uvedené je v súlade so zásadou neutrality DPH a článkom 90 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“). Možnosť opravy základu dane pri úplnom alebo čiastočnom nezaplatení protihodnoty je v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) upravená v ustanovení § 25a.
Vydané: 21. 02. 2022
V podstate každú eseročku – aj tie “mini” – čaká v súvislosti s korektným účtovno-daňovým ukončovaním roka slušne dlhý checklist pravidiel, v ktorých sa ľahko zamotá aj pán expert. Okrem iného ako rozlíšiť daňové výdavky, ktoré sú uznateľné až po úhrade s povinnosťou dodaniť neuhradené faktúry, kedy je možné staré neuhradené záväzky odpísať a ošetriť správne aj také rezervy či nevyfakturované dodávky. Dnes jedna nezáživná účtovno-daňová téma pre aktuálne obdobie ukončovania starého roka. Uvedené sa týka obchodných spoločností či iných subjektov s podvojným účtovníctvom. 
Vydané: 14. 02. 2022
  • Článek
Inštitút ručenia za daň z pridanej hodnoty (DPH) z predchádzajúceho stupňa bol do zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) prvýkrát zakomponovaný už v roku 2004. Problematika ručenia za DPH je v zákone o DPH obsiahnutá v rámci ustanovení § 69 ods. 14, ods. 15 a § 69b, pričom ich účelom je najmä legislatívna podpora v boji proti podvodom v súvislosti s DPH.
Vydané: 24. 01. 2022
  • Článek
Od roku 2021 je možné získať späť už odvedenú daň z pridanej hodnoty (DPH) z pohľadávky, ktorú odberateľ neuhradil. Táto možnosť sa týka aj starších pohľadávok – teda dodávok a odberateľských faktúr spred roka 2021. Pravidlá pre opravu DPH (a základu DPH) z nevymožiteľných pohľadávok sú v niektorých bodoch podobné pravidlám pre daňový odpis samotnej pohľadávky z hľadiska dane z príjmov pri jej definitívnom vyradení z účtovníctva a upustení od jej vymáhania. V článku si porovnáme pravidlá pre oba režimy vrátane niekoľkých príkladov z praxe.
Vydané: 07. 12. 2021
  • Článek
K 31. decembru evidujeme neuhradené pohľadávky. Časť z nich je neuhradená už vyše roka-dvoch-troch rokov. Je správne, ak tieto pohľadávky vykazujeme v účtovnej závierke medzi krátkodobými pohľadávkami? Krátkodobou, podľa zostatkovej doby splatnosti, je pohľadávka alebo jej časť, ktorej dátum splatnosti je do 1 roka od dátumu (31. 12.), ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Dlhodobou, podľa zostatkovej doby splatnosti, je pohľadávka alebo jej časť, ktorej dátum splatnosti je viac ako 1 rok od dátumu (31. 12.), ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Ako v tomto prípade stanovíme zostatkovú dobu splatnosti, keď pohľadávka je už po dobe splatnosti?
Vydané: 25. 07. 2016