Právnická osoba

Počet vyhľadaných dokumentov: 37

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 37

Zoradiť podľa:

Voči daňovníkovi, ktorého zdaňovacím obdobím je kalendárny rok, začalo konkurzné konanie zverejnením uznesenia v Obchodnom vestníku dňa 6. mája 2024. Okresný súd zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku dlžníka, uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 29. júla 2024. Oznam o nadobudnutí právoplatnosti Uznesenia o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku bol zverejnený v Obchodnom vestníku dňa 24. októbra 2024. Aké je zdaňovacie obdobie tejto právnickej osoby?
Vydané: 15. 11. 2024
  • Článek
Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa svojho vzniku až do dňa svojho zániku okrem prípadu uvedeného v § 4 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len "zákon o účtovníctve"). Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, vedie účtovníctvo počas doby, keď podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov. V príspevku sa venujeme právnickým osobám.
Vydané: 04. 05. 2024
  • Článek
Súbor konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa má zabezpečiť dodatočný príjem do štátneho rozpočtu, stabilizácia verejných financií a eliminácia negatívnych vplyvov na vývoj hospodárstva Slovenskej republiky je ustanovený zákonom č. 530/2023 Z.z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti si zlepšením stavu verejných financií. Jeho súčasťou je aj novelizácia zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP") v ďalej uvedených oblastiach.
Vydané: 09. 02. 2024
  • Článek
Jednou z možností, ako môže spoločnosť rýchlo a jednoducho získať finančné prostriedky pre svoju aktuálnu potrebu, je pôžička od spoločníkov. Takýto spôsob náhrady vlastných zdrojov môže mať síce celkový nepriaznivý pohľad na takto zadlženú spoločnosť, sú však situácie, keď spoločníci nemajú inú možnosť, ako siahať po poskytovaní pôžičiek z vlastného vrecka.
Vydané: 11. 11. 2023
  • Článek
Slovenský platiteľ DPH poskytuje službu pre štátnu príspevkovú organizáciu so sídlom v Českej republike. Uvedená organizácia má pridelené identifikačné číslo pre DPH v Českej republike, ale ako prehlásila, ich hlavná činnosť nie je podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) podnikaním a z tohto dôvodu nie je zdaniteľnou osobou. Prechádza daňová povinnosť na príjemcu služby v Českej republike aj keď je príspevkovou organizáciou? Ak áno, bol by takýto prístup v súlade so všeobecným pravidlom podľa § 15 a v súlade so špecifickým pravidlom podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, ak sa nehnuteľnosť nachádza v ČR?
Vydané: 18. 04. 2023
  • Článek
Podľa § 3 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o DPH“) štátne orgány a ich rozpočtové organizácie, štátne fondy, orgány územnej samosprávy a ich rozpočtové organizácie a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť výrazne narušuje alebo môže výrazne narušiť hospodársku súťaž, alebo ak vykonávajú činnosti uvedené v prílohe č. 8 zákona o DPH a tieto činnosti nevykonávajú v zanedbateľnom rozsahu.
Vydané: 18. 04. 2023
  • Článek
Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len „s. r. o.“) je od 1. 2. 2023 možné zjednodušeným spôsobom, a to prostredníctvom vyplnenia elektronického formulára.
Vydané: 07. 04. 2023
V NRSR bola počas septembrovej schôdze v prvom čítaní prerokovaná novela zákona o dani z príjmov a daňového poriadku, ktorá prináša viaceré významné zmeny predovšetkým v oblasti transferového oceňovania. V rámci povinnej implementácie smernice ATAD tiež zavádza nové pravidlo o obmedzení úrokových nákladov.
  • Článek
Právna forma podnikania je spôsob, ktorým legislatíva upravuje formálne postavenie podnikateľa. Podnikateľ môže pôsobiť ako fyzická alebo ako právnická osoba, čo je rozhodujúce kritérium pre výber právnej formy. Právna forma môže mať podobu podniku jednotlivca (fyzickej osoby) alebo podobu obchodnej spoločnosti, družstva alebo štátneho podniku.  
Vydané: 04. 03. 2022
Vymedzenie úhrnu zdaniteľných príjmov na účely vyplnenia r. 560 v daňovom priznaní právnických osôb a určenia sadzby dane z príjmov Pri vyplnení riadku 560 sa vychádza z tabuľky C1 (riadok 6) alebo tabuľky...
Vydané: 24. 02. 2022
  • Článek
Spoločnosť s ručením obmedzeným je najrozšírenejším typom obchodnej spoločnosti v Slovenskej republike. Jej obľúbenosť spočíva najmä v jej jednoduchosti. Pri výkone podnikateľskej činnosti v rámci s. r. o. však nemožno podceňovať vnútorné vzťahy medzi vlastníkmi, ako aj medzi osobami participujúcimi na konaní v mene spoločnosti. Preto aj zdanlivo jednoduchá štruktúra orgánov spoločnosti nemusí zabrániť vzniku konfliktov, ktoré môžu dlhodobo paralyzovať podnikateľskú činnosť spoločnosti. V tomto príspevku sa bližšie pozrieme na to, aké kontrolné právomoci má valné zhromaždenie v spoločnosti s ručením obmedzeným a do akej miery dokáže riešiť vzniknuté spory medzi jednotlivými subjektmi.
Vydané: 04. 02. 2022
  • Článek
V daňovom priznaní právnickej osoby (PO) na 1. strane je možnosť vyznačiť, že subjekt je mikrodaňovníkom. Na riadku 560 je nutné zadať úhrn zdaniteľných príjmov, na základe ktorého potom priznanie vypočíta sadzbu dane (15 % alebo 21 %). Firmy, ktoré majú príjem na riadku menej ako 49 790 €, ale na 1. strane nevyznačia kolónku mikrodaňovník, lebo napr. majú účet 365, vyplácajú konateľovi cestovné náhrady... atď. Riadok 560 rieši len príjem. Na základe toho uplatňujú sadzbu dane 15 %. Všetko ostatné, napr. odpisovanie, pohľadávky, uplatňovanie daňovej straty ide klasicky, t. j. nie ako mikrodaňovník. Je tento uvedený postup správny? Takže, nevyznačenie mikrodaňovníka a uplatňovanie sadzby 15 %?
Vydané: 04. 02. 2022
Právnická osoba, ako zdaniteľná osoba prenajímateľ, ktorá má v majetku nehnutelnosť (kancelárske priestory) časť týchto priestorov prenajíma SZČO (zadniteľná osoba neplatiteľ DPH) má povinnosť vo vystavenej faktúre tejto SZČO uviesť sumu nájmu za takýto priestor aj s DPH, alebo má možnosť faktúrovať bez DPH, aj napriek tomu, že prenajímateľ je platitľ DPH? Je možné aplikovať § 38 ods. 5 zákon o DPH, a teda neuviesť vo faktúre výšku DPH.
Vydané: 02. 02. 2022
NR SR schválila na októbrovej schôdzi novelu zákona o účtovníctve. Pripravili sme pre vás prehľad najvýznamnejších zmien. V nadväznosti na novelu Obchodného zákonníka (zákon č. 390/2019 Z. z.) sa od 1. októbra 2020 nezapisujú do obchodného registra fyzické osoby. Z tohto dôvodu sa spresňuje ustanovenie, že zahraničné fyzické osoby a slovenské fyzické osoby sú účtovnou jednotkou len vtedy, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov s výnimkou tých, ktoré sa rozhodnú viesť daňovú evidenciu podľa zákona o dani z príjmov.
Vydané: 22. 11. 2021
Vzhľadom na vaše časté otázky, prinášame v nasledujúcom článku pár informácií k vysvetleniu problematiky zaradenia podnikateľov do kategórie mikrodaňovník, priblížime aj výhody a nevýhody.
Vydané: 16. 11. 2021
  • Článek
Pod pojmom koncesionárske poplatky sa rozumie úhrada za služby verejnosti, ktoré sú poskytované zo strany Rozhlasu a televízie Slovenska v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania. Právna úprava tzv. koncesionárskych poplatkov je obsiahnutá v zákone č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 340/2012 Z. z.“).
Vydané: 08. 10. 2021
  • Článek
Tiché spoločenstvo je právny vzťah uzatvorený medzi podnikateľským subjektom a tichým spoločníkom, ktorý za poskytnutie určitého vkladu do firmy získava právo podieľať sa na budúcich ziskoch firmy. Takýto právny vzťah nezakladá nový právny subjekt. Tichým spoločníkom môže byť ktorákoľvek osoba, ktorá má záujem vložiť určitý vklad do podnikania podnikateľského subjektu a podieľať sa ním na jeho podnikaní.
Vydané: 14. 09. 2021
Spoločnosť (slovenská právnická osoba) vypláca dividendy spoločníkovi (slovenskej právnickej osobe) zo zisku, ktorý bol vytvorený ešte pred rokom 2003. Je táto dividenda predmetom dane? Ak áno, ktorá spoločnosť a akou formou ju bude zdaňovať?
Vydané: 12. 08. 2021
  • Článek
Sme výrobca vyhradeného výrobku pre obaly, avšak existuje aj výrobca vyhradených výrobkov podľa § 27 ods. 7 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“). O akého výrobcu ide a kedy môže vzniknúť povinnosť registrovať sa ako výrobca podľa uvedeného ustanovenia?
Vydané: 19. 07. 2021
  • Článek
V minulosti právnická osoba prenajímala obchodný priestor, ktorý predala súčasnému nájomcovi a započítala si do ceny aj výšku nájomného v minulom období. Právnická osoba účtujúca v systéme podvojného účtovníctva predá nehnuteľnosť, ktorú má v obchodnom majetku približne 10 rokov, a na ktorý existuje znalecký posudok vypracovaný v roku 2018. 
Vydané: 08. 06. 2021