Oceňovanie, ohodnocovanie a možnosti ich uplatnenia pri vyhodnotení finančnej situácie podnikateľov

Vydáno: 29 minút čítania

Pre správne pochopenie teórie a praxe oceňovania autorka v príspevku odvodila jednotlivé ekonomické kategórie a pokúsila sa klasifikovať poznatky jednej z najdôležitejších súčastí teórie účtovníctva širokej odbornej verejnosti tak, aby z nich mohla vyťažiť maximum pre zlepšenie manažérskych schopností, a tak zvýšenie vlastnej konkurencieschopnosti v trhovej ekonomike.

Celosvetové hospodárstvo v súčasnosti podstupuje rozsiahle zmeny. Najmä celosvetová globalizácia a vznik nadnárodných koncernov s rôznorodou štruktúrou vlastníkov vyžaduje rozpracovaný systém zhromažďovania, spracovávania a poskytovania relevantných informácií potrebných na vyhodnocovanie ekonomickej situácie subjektov a prijímanie adekvátnych rozhodnutí, s cieľom dosiahnuť vopred stanovené ciele.

Aby informácie boli relevantné, musia byť dostupné včas, musia byť úplné a správne a hlavne musia verne a pravdivo zobrazovať skutočnú situáciu. Iba takéto informácie zakladajú predpoklad na získanie konkurenčnej výhody subjektu (ekonomickej jednotky, ktorá je založená s cieľom zhodnotiť investovaný kapitál vlastníkov) v súčasnom otvorenom celosvetovom trhu. Tieto informácie samy osebe neznamenajú jednoznačne zvýhodnenie podniku v porovnaní s konkurenciou, ak nie je schopný tieto informácie využiť vo svoj prospech, dokonca môžu znamenať zhoršenie prehľadnosti podkladov pre prijímanie rozhodnutí. Preto je potrebné tieto informácie analyzovať a spracovávať tak, aby boli prehľadné a zrozumiteľné pre konkrétneho používateľa týchto informácií a boli teda pre neho relevantné pri konkrétnom rozhodovaní. Takéto informácie poskytuje účtovný informačný systém, od ktorého kvalitatívnych charakteristík závisia aj výstupy ním poskytnuté.

Pri účtovnom informačnom systéme je o to dôležitejšia správnosť, úplnosť a včasnosť dopĺňaných informácií, o čo dôležitejšie (strategickejšie) rozhodnutia sú na ich základe prijímané. Báza dát, s ktorou pracuje účtovný informačný systém, predstavuje súbor účtovných informácií, ktoré sú založené predovšetkým na kvantifikácii zaznamenávaných skutočností. Správna kvantifikácia údajov v účtovnom informačnom systéme zabezpečí správne vyhodnotenie ekonomickej situácie účtovnej jednotky (ÚJ), ktoré je založené na dôslednej analýze kvantitatívnych ukazovateľov z nich vychádzajúcich.

Neustále zmeny úprav týkajúcich sa účtovníctva v SR aj v medzinárodnom meradle evokujú potrebu zjednotenia pohľadu na teoretické východiská účtovníctva. Oboznámenie sa s teoretickými princípmi účtovníctva, s vplyvom rôznych teoretických škôl na naše a zahraničné účtovné systémy môže napomôcť pri pochopení filozofie účtovníctva, ktorá je východiskom národných aj nadnárodných noriem upravujúcich účtovnú závierku, prípadne aj bežné účtovníctvo a pomôcť vytvoriť určitý nadhľad, ktorý zjednotí roztrieštený obraz účtovníctva ako takého, vychádzajúci z častých zmien v právnych úpravách.

Pre správne pochopenie teórie a praxe oceňovania v ďalšom texte odvodím jednotlivé ekonomické kategórie a pokúsim sa klasifikovať a sprístupniť poznatky jednej z najdôležitejších súčastí teórie účtovníctva širokej odbornej verejnosti tak, aby z nich mohla vyťažiť maximum pre zlepšenie manažérskych schopností, a tak zvýšenie vlastnej konkurencieschopnosti v trhovej ekonomike ich správnou interpretáciou a pochopením potenciálu komplexu účtovných informácií.

Všetky hospodárske prostriedky (hospodárske statky nehmotnej alebo hmotnej povahy), čo sa v podniku používajú na uspokojenie podnikových potrieb vyvolaných reprodukčným procesom, majú pre podnik určitú mieru dôležitosti (určitý význam), ktorou môžeme definovať hodnotu v najširšom zmysle. Potreba podniku sa uspokojuje opotrebovávaním prípadne spotrebovaním statkov, ktoré sú prostriedkami na uskutočňovanie podnikových výkonov.

Význam uspokojovania určitých potrieb v podniku vyjadruje užitočnosť statku, ktorý tieto potreby dokáže plniť. Pri definovaní užitočnosti sa vychádza z pohľadu racionálneho spotrebiteľa, ktorý sa vyznačuje tým, že sa usiluje dosiahnuť čo možno najvyššie uspokojenie pri minimálnych nákladoch.

Hodnota je spravidla definovaná ako súhrn vlastností určitého statku,

Související dokumenty

Súvisiace články

Máme v účtovníctve ceny alebo hodnoty?
Stanovenie súčasnej hodnoty pohľadávok a záväzkov
Možnosti oceňovania a ohodnocovania v účtovníctve
Postúpenie, vklad a vyradenie pohľadávky
Špecifické uzávierkové účtovné prípady v podvojnom účtovníctve
Kapitálové účty a dlhodobé záväzky (účtovné súvzťažnosti) – 2. časť
Dlhodobé pohľadávky a záväzky (oceňovanie, účtovanie a vykazovanie v účtovníctve podnikateľov v SR)
Nákup motorového vozidla
Ďalšia novela zákona o účtovníctve
Zmeny účtovných zásad a účtovných metód a ich zobrazenie v účtovníctve podnikateľa
Účtová trieda 3 – Zúčtovacie vzťahy (1. časť)
Posudzovanie ocenenia majetku a záväzkov ku koncu účtovného obdobia
Vklady do dcérskych podnikov
Medzinárodné ohodnocovacie štandardy aj v účtovníctve
Metóda vlastného imania pri oceňovaní obchodných podielov
Internetové stránky z účtovného a daňového hľadiska
Majetok a záväzky v cudzej mene a účtovná závierka
Havária firemného automobilu
Účtovná závierka v podvojnom účtovníctve za rok 2021

Súvisiace otázky a odpovede

Zníženie základného imania
Kalkulácia nákladov na knihu
Účtovanie a oceňovanie zásob
Súkromný pozemok v podnikaní s.r.o.
Zmena metódy ocenenia výrobkov a jej daňový dopad
Naturálny rabat-zľava z ceny tovaru
Oceňovanie pozemkov obce
Opravné položky k zásobám
Účtovanie dlhodobého majetku
Zaúčtovanie zaradenia majetku do evidencie
Ocenenie obchodného podielu
Oceňovanie zásob vlastnej výroby
Odpredaj akcií v cudzej mene
Zaradenie majetku do obchodného majetku s.r.o.
Spotreba elektrickej energie - zariadenie poskytovateľa internetu
Fúzia spoločnosti
Zaokrúhľovanie platieb v hotovosti a účtovníctvo ROPO
Účtovanie vratných obalov
Drobný hmotný majetok a dlhodobý majetok – účtovanie
Dodatočné DPPO