Všeobecnú povinnosť viesť účtovníctvo ustanovuje podnikateľom § 35 až § 40 Obchodného zákonníka. Z príslušných ustanovení Obchodného zákonníka vyplýva, že účtovníctvo podnikateľa spočíva vo vedení predpísaných výkazov o skutočnostiach, ktoré sú predmetom hospodárenia podniku, v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom, ktorým je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
Všeobecnú povinnosť viesť účtovníctvo ustanovuje podnikateľom § 35 až § 40 Obchodného zákonníka. Z príslušných ustanovení Obchodného zákonníka vyplýva, že účtovníctvo podnikateľa spočíva vo vedení predpísaných výkazov o skutočnostiach, ktoré sú predmetom hospodárenia podniku, v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom, ktorým je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o účtovníctve“). Zákon o účtovníctve ustanovuje rozsah a spôsob vedenia účtovníctva a zásady jeho preukaznosti okrem právnických osôb aj pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť alebo inú zárobkovú činnosť, ak preukazujú na daňové účely svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
Problematika používania účtovných sústav je predmetom úpravy § 9 zákona o účtovníctve, v rámci ktorého je ustanovená ako základná povinnosť účtovných jednotiek (ÚJ) účtovať v sústave podvojného účtovníctva (PÚ). Povinnosť účtovať v sústave PÚ je ustanovená aj v zmysle § 36 Obchodného zákonníka pre všetkých podnikateľov zapísaných v obchodnom registri bez ohľadu na to, či ide o právnické osoby alebo fyzické osoby.
- podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri,
- fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“),
- príspevkové organizácie, ktorých zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodnikajú a objem ich ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
- občianske združenia, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej s právnou subjektivitou, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, ak nepodnikajú a ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
- cirkvi a náboženské spoločnosti, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu, ak nepodnikajú a nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
Podľa § 7 ods. 3 zákona o účtovníctve platí, že ÚJ musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady. Novela tohto zákona však od 1. 1. 2005 pripúšťa, že ÚJ môžu v opodstatnených prípadoch aj v priebehu účtovného obdobia zmeniť doterajšie účtovné zásady a metódy, avšak musia ich zmeniť spätne od začiatku účtovného obdobia. O zmene sú v takýchto prípadoch povinné informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Podľa platného znenia zákona o účtovníctve do 31. 12. 2004 totiž ÚJ nesmeli v priebehu účtovného obdobia meniť použité účtovné metódy a účtovné zásady – tieto mohli zmeniť až v bezprostredne nasledujúcom účtovnom období.
V kontexte s § 7 ods. 3, ako aj § 16 zákona o účtovníctve na účely zmeny používania účtovnej sústavy z JÚ na PÚ nemožno opomenúť zákonné ustanovenie povinnosti uzavrieť účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia. Pre úplnosť treba tiež poznamenať, že ak ÚJ prevedie JÚ na PÚ, neznamená to, že ÚJ ako právny subjekt zaniká. V danom prípade dôjde iba k zmene postupov účtovania tej istej ÚJ.
Právna úprava prechodu z JÚ na PÚ
V zmysle § 2 opatrenia postup prechodu z JÚ na PÚ podnikateľov sa orientuje iba na prevod stavov majetku a záväzkov. To znamená, že práve z dôvodu daňovej orientácie JÚ (t. j. vedie sa na účely zistenia základu dane) opatrenie neuvažuje s prevodom príjmov na výnosy a ani výdavkov na náklady. Premietnutie vplyvov zmeny sústavy účtovania (do výnosov alebo nákladov) je predmetom § 3 opatrenia.
1. Vykonať inventarizáciu majetku a záväzkov
Inventarizácia majetku a záväzkov vzhľadom na jej účel a predovšetkým význam predstavuje najdôležitejšiu časť uzávierkových prác. Bez vykonania inventarizácie účtovníctvo nespĺňa jednu zo základných požiadaviek stanovených v zákone o účtovníctve, t. j. nie je preukázateľné a nadväzne na to ani účtovná závierka nepodáva pravdivý a verný obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii ÚJ.
Vymedzenie inventarizácie, ako aj jej postup ustanovuje zákon o účtovníctve v § 29 a § 30. Účelom inventarizácie je preukázať, či stav majetku a záväzkov v účtovníctve (účtovný stav) zodpovedá skutočnosti.
2. Uzavrieť jednoduché účtovníctvo
- Zisťujú sa súhrnné sumy príjmov a výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku.
- Zaúčtujú sa uzávierkové účtovné operácie tak, že sa:
- zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov do položky Príjmy celkove a do položiek podľa ich druhového členenia,
- znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky Príjmy celkove a príjmov podľa ich druhového členenia,
- zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov do položky Výdavky celkove a podľa ich druhového členenia,
- znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky Výdavky celkove a výdavkov podľa ich druhového členenia.
- V knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách sa zisťujú súhrnné sumy a označí sa ukončenie účtovného obdobia, ak sa v týchto účtovných knihách bude účtovať aj v ďalšom účtovnom období.
- Zisťuje sa výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií.
- výkaz o príjmoch a výdavkoch Úč. Fo 1–01,
- výkaz o majetku a záväzkoch Úč Fo 2–01.
- k poslednému dňu bežného účtovného obdobia sa uzavrú účtovné knihy v JÚ podľa zákona o účtovníctve a osobitného predpisu a zostaví sa účtovná závierka v JÚ a
- k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po bežnom účtovnom období otvoria sa účtovné knihy v PÚ.