U podnikateľov – fyzických osôb prebiehajú platby pri nákupe tovaru, materiálu alebo služieb v zahraničí najčastejšie formou hotovostnej platby (v hotovosti). Podnikateľ – fyzická osoba, ktorý uhrádza alebo prijíma peňažné prostriedky v cudzej mene, je povinný o jednotlivých hospodárskych operáciách viesť predpísanú evidenciu podľa zákona.
U podnikateľov – fyzických osôb (FO) prebiehajú platby pri nákupe tovaru, materiálu alebo služieb v zahraničí najčastejšie formou hotovostnej platby (v hotovosti). Podnikateľ – fyzická osoba, ktorý uhrádza alebo prijíma peňažné prostriedky v cudzej mene, je povinný o jednotlivých hospodárskych operáciách viesť predpísanú evidenciu podľa zákona.
Základné pojmy
Pojmy, ktoré sa týkajú platobného styku so zahraničím nie sú výslovne definované v právnych normách pre vedenie účtovníctva, a preto na ich definíciu použijeme všeobecne platnú ekonomickú terminológiu.
Valuty – peňažné prostriedky v cudzej mene (bankovky a mince). O valutách môžeme povedať, že sú to peňažné prostriedky iných štátov v hotovosti.
Devízy – označujú v praxi pohľadávky a záväzky v cudzej mene.
Devízový trh – obchodovanie s peň. prostriedkami v cudzej mene medzi bankou a FO a medzi bankou a právnickými osobami (PO).
Kurz Národnej banky Slovenska (NBS) – prepočítací kurz (prepočítací pomer) slovenskej koruny k cudzej mene, ktorý denne vyhlasuje NBS. Používa sa pri účtovaní hospodárskych operácií v JÚ pri vzniku a zaúčtovaní účtovného prípadu, nepoužíva sa pri nákupe a predaji peňažných prostriedkov v cudzej mene.
Kurzy komerčných bánk – kurzy predaja alebo nákupu cudzej meny. Za tieto kurzy komerčné banky napríklad predávajú záujemcom finančné prostriedky v cudzej mene. Nie sú rovnaké s kurzom NBS, ich hodnoty sa pohybujú okolo neho. Sú vyhlasované v hodnotách nákup a predaj.
Nákup a predaj sa používa takto:
- predaj – keď podnikateľ nakupuje peňažné prostriedky v cudzej mene, vtedy mu banka predáva peňažné prostriedky v cudzej mene, a preto použije kurz predaj,
- nákup – keď podnikateľ predáva banke peňažné prostriedky v cudzej mene (napríklad po skončení služobnej cesty mu ostali české koruny a chce ich vrátiť do banky), vtedy banka od neho kupuje peňažné prostriedky v cudzej mene, a preto použije kurz nákup.
Kurzové rozdiely – v odbornej literatúre sa vyskytuje viac definícií kurzového rozdielu, ako aj vysvetlenie, čo je kurzový rozdiel. Kurzový rozdiel je v podstate rozdiel, ktorý vznikne medzi prvotne účtovanou sumou a sumou, ktorú skutočne účtujeme pri úhrade záväzku, príjme pohľadávky a pri uzatváraní účtovných kníh k 31. 12. bežného roka.
Prepočet prostriedkov v cudzej mene
Prepočet peňažných prostriedkov v cudzej mene sa uskutočňuje:
- podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) alebo
- podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) alebo
- podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“).
Prepočet peňažných prostriedkov v cudzej mene podľa zákona o účtovníctve
Pri prepočte peňažných prostriedkov v cudzej mene na slovenskú menu podnikateľ postupuje podľa § 24 ods. 2, ods. 3 a ods. 4 zákona o účtovníctve:
- podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene účtovná jednotka prepočítava na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným:
- ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo
- ku dňu zostavenia účtovnej závierky alebo
- k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis,
- podľa § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve pri kúpe a predaji cudzej meny na slovenskú menu účtovná jednotka použije kurz, za ktorý tieto hodnoty boli nakúpené alebo predané,
- podľa § 24 ods. 4 zákona o účtovníctve pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz ako pri kúpe a predaji cudzej meny na slovenskú menu, t. j. účtovná jednotka použije kurz, za ktorý tieto hodnoty boli nakúpené alebo predané.
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 3 ods. 1 opatrenia MF SR č. 23 586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“), deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali. Účtovná jednotka musí mať k dispozícii podklady, ktoré dokumentujú skutočnosť účtovného prípadu.
Deň zostavenia účtovnej závierky
Účtovná závierka v sústave JÚ úzko súvisí s uzavretím účtovných kníh. Ak sú účtovné knihy JÚ (peňažný denník, kniha pohľadávok, kniha záväzkov a pomocné knihy) uzavreté k poslednému dňu účtovného obdobia, to je k 31. 12., je možné považovať za deň zostavenia účtovnej závierky 31. 12. a použiť pri prepočte kurz NBS v tento deň.
Prepočet peňažných prostriedkov v cudzej mene podľa ZDP
Podľa § 31 ods. 1 ZDP na daňové účely, s výnimkou uvedenou v odseku 2 a 3 sa použije:
pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený NBS, ktorý daňovník – podnikateľ uplatňuje v účtovníctve,
pri kúpe a predaji cudzej meny na slovenskú menu kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Kurz vyhlásený NBS nie je možné použiť:
pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený NBS, ktorý daňovník – podnikateľ uplatňuje v účtovníctve,
pri kúpe a predaji cudzej meny na slovenskú menu kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Kurz vyhlásený NBS nie je možné použiť:
- ak daňovník nie je účtovnou jednotkou (§ 31 ods. 2 ZDP),
- pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu (§ 31 ods. 3 ZDP).
Prepočet peňažných prostriedkov v cudzej mene podľa zákona o DPH
Prepočet podľa zákona o DPH sa použije pri stanovení základu dane takto:
- podľa § 26 ods. 1 zákona o DPH, ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely zistenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti,
- podľa § 26 ods. 2 zákona o DPH pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu pri určení základu dane pri dovoze tovaru sa postupuje podľa colných predpisov.
Účtovanie v cudzej mene
Podľa § 4 ods. 7 zákona o účtovníctve podnikateľ, ktorý je účtovnou jednotkou (ďalej len „podnikateľ“) má povinnosť viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny okrem prípadov, keď má povinnosť účtovať v slovenskej mene a aj v cudzej mene.
Ide o tieto účtovné prípady:
- pohľadávky vyjadrené v cudzej mene,
- záväzky vyjadrené v cudzej mene,
- podiely vyjadrené v cudzej mene,
- cenné papiere vyjadrené v cudzej mene,
- deriváty vyjadrené v cudzej mene,
- ceniny a peňažné prostriedky vyjadrené v cudzej mene,
- opravné položky, rezervy, prípadne technické rezervy, ak majetok a závä