Účtovanie platieb platobnými kartami v jednoduchom účtovníctve

Vydáno: 17 minút čítania

Platba bankovou platobnou kartou je v súčasnosti jednoduchý a pohodlný spôsob platby, ktorý je rozšírený aj u podnikajúcich fyzických osôb. Platobnú kartu využíva podnikateľ najčastejšie ako bezhotovostnú platbu pri peňažnej úhrade za tovar, materiál alebo za služby.

Platobná karta

Platobná karta je platobný prostriedok bezhotovostného platobného styku, ktorý podnikateľovi umožňuje vyberať hotovosť, napríklad z bankomatu, v pobočke banky a uhrádzať platby za tovar, materiál a služby pomocou platobného terminálu.

Debetná platobná karta

Debetná platobná karta býva obyčajne vydávaná k bežnému účtu podnikateľa, t. z., že pri platbe debetnou platobnou kartou podnikateľ čerpá vlastné finančné prostriedky z bežného podnikateľského účtu. Banka obyčajne stanoví denný limit čerpania a vykonané hospodárske operácie (platby platobnou kartou) sú denné zaúčtované. Čerpanie z účtu je obyčajne povolené maximálne do výšky finančných prostriedkov a výšky dohodnutého denného limitu. Pri niektorých bankových účtoch je povolené čerpanie kontokorentu (úveru). Kontokorent je forma bežného účtu, pri ktorom sa môže podnikateľ dostať do záporného zostatku na účte (debetný zostatok).

Kreditná platobná karta

Kreditná platobná karta umožňuje čerpanie finančných prostriedkov formou úveru bez okamžitej potreby vlastných finančných prostriedkov, t. j. podnikateľ v okamihu úhrady za tovar, materiál alebo za poskytnuté služby čerpá cudzie finančné prostriedky (krátkodobý úver). Kreditná platobná karta má pridelený úverový rámec, ktorého výšku schvaľuje banka. Zúčtovanie pohybov na kreditnej platobnej karte nie je denné, ale obyčajne jedenkrát za mesiac. Splácanie minutých finančných prostriedkov uskutočňuje podnikateľ podľa dohody, ktorú s bankou uzavrel. Pri použití kreditnej platobnej karty čerpá podnikateľ úver, ktorý musí neskôr splatiť. Pri splácaní úveru počas bezúročného obdobia neplatí za vyčerpané finančné prostriedky žiaden úrok.

Rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou

Pri používaní kreditnej platobnej karty čerpá podnikateľ úver, na rozdiel od debetnej karty, ktorou sa dajú čerpať prostriedky iba do výšky zostatku na účte alebo do výšky povoleného prečerpania na účte (kontokorent). Čerpaný úver je opakujúci sa úver a s každou uskutočnenou splátkou úveru sa úverový limit automaticky obnovuje. Debetná platobná karta musí byť vždy spojená s finančnými prostriedkami, ktoré má podnikateľ na bankovom účte. Pri použití kreditnej karty môže čerpať finančné prostriedky až do výšky, ktorú má s bankou dohodnutú. Veľkou výhodou kreditnej platobnej karty je, že podnikateľ môže získať krátkodobý úver na čokoľvek a bez ručenia, nevýhodou je horšia dostupnosť tejto platobnej karty, lebo banka nevydá kreditnú kartu každému.

Účtovanie platieb platobnými kartami jednoduchom účtovníctve

Podnikateľ, ktorý podniká ako fyzická osoba (ďalej podnikateľ) a využíva pri výkone podnikateľskej činnosti pri platbách platobné karty, je povinný o jednotlivých hospodárskych operáciách, ktoré prebehli pri platbe, viesť predpísanú evidenciu. Ak je podnikateľ účtovnou jednotkou a účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len „JÚ“), je povinný dodržiavať ustanovenia zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) a opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).

Pri účtovaní platieb platobnou kartou postupuje podľa § 12 ods. 5 Postupov účtovania v JÚ. Platbu platobnou kartou zaúčtuje cez priebežné položky v čase, kedy nastala úhrada platobnou kartou a výdavok na bankovom účte zaúčtuje len ako vysporiadanie priebežnej položky.

Účtovanie v peňažnom denníku

O pohybe peňažných prostriedkov v pokladnici a na bankových účtoch, účtuje podnikateľ, podľa § 4 ods. 2 Postupov účtovania v JÚ, v peňažnom denníku. Peňažný denník je hlavnou účtovnou knihou JÚ. Podnikateľ o pohybe peňažných prostriedkov v pokladnici účtuje v peňažnom denníku v prehľade o peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. O pohybe peňažných prostriedkov na účtoch v bankách účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z bankových účtov. Prevod peňažných prostriedkov medzi jednotlivými bankovými účtami a prevod peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a bankovým účtom sa účtuje prostredníctvom priebežných položiek. V peňažnom denníku účtuje podnikateľ vždy v eurách.

Podľa § 12 ods. 5 Postupov účtovania v JÚ pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a výdavok členení podľa § 4 ods. 6 § písm. e) alebo písm. g). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zaúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebe

Související dokumenty

Súvisiace články

Oslobodenie od dane pri finančných činnostiach a predaj založených vecí na dražbe
Virtuálna mena z účtovného a daňového hľadiska
Čo musíte evidovať v daňovej evidencii v roku 2021
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
Súkromné platby konateľa s. r. o. z firemného účtu
Daňové výdavky právnickej osoby - aktuálne problémy (II.)
Účtovanie miezd v sústave jednoduchého účtovníctva (1. časť)
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť – účtovanie a zdaňovanie
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia 2016
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti od fyzickej osoby (2. časť)
Zmeny v postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve
Účtovanie odpisov osobného automobilu v jednoduchom účtovníctve v roku 2009 (2. časť)
Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve za rok 2008 (1. časť)
Výmenný (barterový) obchod z daňového a účtovného hľadiska
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Nedoplatok a preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia v evidencii podnikateľa – fyzickej osoby
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Nájom nebytových priestorov

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Spotrebná daň z uhlia
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia 2016
Sociálne a zdravotné poistenie
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Stavebné práce v Belgicku
Použitie vlastného motorového vozidla SZČO
Výplata mzdy v hotovosti
PHL v jednoduchom účtovníctve
Účtovanie dotácie
Odpočítanie DPH zaplatenej v Poľsku
Zábezpeka za zapožičaný predajný stojan
Je darčeková poukážka reklamný predmet uznaný ako daňový výdavok?
Úhrada faktúry súkromnou kartou
Odpisovanie hmotného majetku
Účtovanie stravných lístkov v JÚ
Vyradenie IM neodpísaného (opotrebenie)
Odpisy IM
Ako je možné odpísať nevymožiteľnú pohľadávku v jednoduchom účtovníctve?