Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 50 000 Sk, alebo je nižšie, možno v súlade s § 13 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok.
Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku (§ 37 opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov – ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“, § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov – ďalej len „ZDP“), ktorých ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 50 000 Sk, alebo je nižšie, možno v súlade s § 13 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok.
Dlhodobým hmotným majetkom sú zložky majetku uvedené v § 13 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ. Samostatné hnuteľné veci s výnimkou umeleckých diel, zbierok a predmetov z drahých kovov ako aj súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické urče- nie, ktorých ocenenie sa rovná sume 30 000 Sk, alebo je nižšie, možno v súlade s § 13 ods. 6 Postupov účtovania v PÚ zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok.
Z pohľadu správneho zaradenia hmotného a nehmotného majetku v účtovníctve, ako aj na účely ZDP je teda dôležité správne ocenenie tohto majetku ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu pri obstaraní a oceňovaní dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku sa rozumie deň uvedenia do užívania, a to najskôr deň splnenia dodávky, deň vkladu do spoločnosti, deň bezodplatného nadobudnutia, deň prevzatia nehnuteľnosti za predpokladu, že týmto dňom spoločnosť nehnuteľnosť užíva a pod.
Hmotný majetok a nehmotný majetok sa oceňuje obstarávacou cenou. Výnimkou je hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou a nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou, ktoré sa oceňujú vlastnými nákladmi a tiež bezodplatne nadobudnutý majetok, nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena, majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve nezachytený, majetok preradený z osobného užívania do podnikania, ktoré sa oceňujú reprodukčnou obstarávacou cenou.
Obstarávacou cenou v zmysle § 25 ods. 4 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) sa pritom rozumie cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s obstaraním tohto majetku. Postupy účtovania v PÚ bližšie špecifikujú, ktoré náklady sú, resp. nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného a nehmotného majetku.
Obstarávacia cena v PÚ
Účtovanie obstarávania dlhodobého nehmotného majetku
Obstarávaný dlhodobý nehmotný majetok do času jeho uvedenia do užívania sa účtuje na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Za týmto účelom je vhodné zabezpečiť analytické členenie účtu so samostatným zobrazením ceny obstarania a samostatným zobrazením obstarávacích nákladov. Prípadné ďalšie výdavky zistené po tomto termíne sa účtujú na ťarchu nákladov.
Účtovanie na účte 041 (platí obdobne aj pre dlhodobý hmotný majetok na účte 042):