Dodanie stavebného pozemku

Vydáno: 33 minút čítania

Z hľadiska DPH môže mať pozemok pri jeho predaji rôzny daňový režim, t. j. môže podliehať zdaneniu alebo môže byť oslobodený od DPH. Dôležité je, aká je kvalifikácia daného pozemku v čase predaja – či ide pozemok stavebný alebo iný ako stavebný. Táto skutočnosť má vplyv na odpočítanie DPH u kupujúceho, ak je platiteľom DPH, resp. môže spôsobiť vznik registračnej povinnosti u zdaniteľnej osoby, ktorá nie je platiteľom DPH.

V príspevku sa tiež zaoberáme prípadom, keď bol samostatne fakturovaný predaj stavby a predaj stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, čo však nemalo vplyv na to, že boli posúdené ako jedno hospodárske plnenie, pričom na pozemok mal byť uplatnený rovnaký daňový režim, ako bol uplatnený na stavbu. Formálne uzavretie dvoch kúpnych zmlúv nemá vplyv na skutočný obsah právneho úkonu, t. j. na účely DPH pre dodanie pozemku sa má uplatniť daňový režim zhodný s daňovým režimom určeným pre dodanie stavby.

Pozemok ako predmet DPH

Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) predmetom zdanenia daňou z pridanej hodnoty je dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby.

Za dodanie tovaru sa podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH okrem iného považuje aj prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, pričom na účely zákona o DPH hmotným majetkom sú aj nehnuteľné veci, t. j. aj pozemky.

Predaj, resp. dodanie pozemku, je podľa ustanovenia § 38 ods. 2 zákona o DPH oslobodené od DPH. Oslobodenie sa nevzťahuje na dodanie stavebného pozemku.

Ak je stavebný pozemok dodávaný so stavbou, ktorá je oslobodená od DPH, rovnaký režim platí aj pre stavebný pozemok. Pri dodaní stavby platí oslobodenie od DPH podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH v prípade, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie, alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti.

Ak dodanie pozemku podlieha zdaneniu, daňová povinnosť vzniká podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH dňom odovzdania do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu do katastra nehnuteľností.

Definícia stavebného pozemku

Zákon o DPH definíciu pozemku neobsahuje, v tomto odkazuje na § 43h zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len „stavebný zákon“).

Podľa § 43h ods. 1 stavebného zákona stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

Podľa § 43h ods. 2 stavebného zákona nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo lesného pôdneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Do územných plánov môžu občania po preukázaní odôvodnenosti svojej požiadavky nahliadnuť a robiť si z neho výpisy (podľa § 133 stavebného zákona). Pre jednoznačnosť informácie, či teda ide o stavebný pozemok alebo iný ako stavebný pozemok, je potrebné nazrieť do územných plánov alebo územných rozhodnutí (ak boli ohľadom pozemku vydané). Existuje aj webová stránka, na ktorej je množstvo informácií o územných plánoch na Slovensku (www.uzemneplany.sk). Najaktuálnejšie informácie však poskytnú na príslušnom obecnom alebo mestskom úrade.

Z katastra nehnuteľností nemožno určiť, či ide o stavebný pozemok na účely DPH. Katastrálny zákon má samostatne stanovené kategórie pozemkov a nepozná druh pozemku „stavebný pozemok“.

Stavebným pozemkom bude takmer vždy pozemok, ktorý je v katastri evidovaný ako „zastavané plochy a nádvoria“, pretože spĺňa jednu z definícií stavebného pozemku – ide o pozemok zastavaný stavbou. Môže sa však stať, že pozemok je vedený v katastri ako „zastavané plochy a nádvoria“, ale v skutočnosti na ňom nič postavené nie je. V takom prípade už nemusí ísť o stavebný pozemok.

Aj ostatné kategórie pozemkov, ako napríklad „orná pôda“ alebo „záhrady“, môžu byť stavebnými poze

Související dokumenty

Súvisiace články

Dodanie a nájom nehnuteľnosti oslobodené od DPH
Predaj nehnuteľnosti zahraničnou osobou a daň z pridanej hodnoty
Nezisková organizácia a daň z pridanej hodnoty
Sprostredkovanie poistenia, povinná registrácia pre DPH a pomerné odpočítanie DPH
Práva k nehnuteľnostiam, ktoré sa zdaňujú a ich zápis v katastri
Prefakturácia služby do členského štátu a daň z pridanej hodnoty
Predaj pozemkov a daň z pridanej hodnoty
Oprava základu dane, neexistencia rizika daňových strát
Dopad dane z pridanej hodnoty na daň z príjmov
Osoba povinná platiť DPH uvedenú na falošnej faktúre vystavenej zamestnancom bez vedomia a súhlasu zamestnávateľa
Kúpa tovaru z Číny
Oslobodenie od dane pri finančných činnostiach a predaj založených vecí na dražbe
Poskytnutie služby a predaj digitálneho obsahu a produktov výživovým poradcom. Časť 2 - platiteľ DPH
Oslobodenie od DPH pri dodaní tovaru do iného členského štátu Európskej únie
Predaj ojazdeného vozidla
Novely zákona o miestnych daniach účinné v priebehu roka 2022
Registrácia platiteľa dane z pridanej hodnoty a dobropisy
Spotrebný materiál zakúpený cez e-shop
Deň zdaniteľného plnenia pri dobierke

Súvisiace otázky a odpovede

Vyčíslenie DPH na faktúre
Dlhodobý prenájom motorového vozidla
Oslobodenie bytu od dane z bytov
Poplatok za ubytovacie služby a DPH
Predaj pozemkov a DPH
Daň z nehnuteľnosti
Úradná pečiatka
Vznik daňovej povinnosti
Predaný byt nadobudnutý cez dedičské konanie - daň a odvody
Procesný postup správcu dane
Oprava údajov v daňovom priznaní
Kde sa platia miestne dane?
Miestne dane a poplatky
Pohľadávky obce (daňové aj nedaňové)
Odklad splátky dane z nehnuteľností
Nesprávne uvedené poučenie v rozhodnutí
Doručenie písomnosti uložením
K niektorým náležitostiam platobného výmeru
Bola uložená pokuta nezákonná?
Nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve po rozvode manželov