V tomto vydaní časopisu prinášame komentár k rozsudku Súdneho dvora EÚ k predbežným otázkam týkajúcim sa možnosti uplatniť zjednodušenie pri trojstrannom obchode − C-580/16 Firma Hans Bühler KG proti Finanzamt Graz-Stadt.
Predmet sporu
Nemecká spoločnosť Firma Hans Bühler KG registrovaná na účely DPH v Nemecku (ďalej len „Hans Bühler“) vykonáva v Nemecku výrobnú a obchodnú činnosť. Od októbra 2012 do marca 2013 bola tiež identifikovaná pre DPH v Rakúsku, kde mala v úmysle zriadiť stálu prevádzkareň.
Počas tohto obdobia Hans Bühler používala rakúske identifikačné číslo pre DPH výlučne pri transakciách, ktoré prebiehali takto: od dodávateľov so sídlom v Nemecku nakúpila tovar a predala ho odberateľovi usadenému a identifikovanému pre DPH v Českej republike. Tovary boli prepravené priamo od nemeckých dodávateľov ku konečnému českému odberateľovi. Tieto transakcie možno znázorniť nasledovne:
Nemeckí dodávatelia uviedli na faktúrach adresovaných spoločnosti Hans Bühler jej rakúske identifikačné číslo pre DPH, ako aj svoje nemecké identifikačné číslo pre DPH. Spoločnosť Hans Bühler vystavovala faktúry konečným odberateľom, na ktorých uvádzala svoje rakúske identifikačné číslo pre DPH a české identifikačné číslo pre DPH svojho odberateľa. Na faktúrach tiež uviedla, že tieto plnenia sú „trojstrannými obchodmi v rámci Spoločenstva“ a osobou povinnou platiť DPH je teda konečný odberateľ.
Dňa 8. februára 2013 Hans Bühler podala na rakúsky daňový úrad súhrnné výkazy za obdobia od októbra 2012 do januára 2013, v ktorých uviedla svoje rakúske identifikačné číslo pre DPH, ako aj české identifikačné číslo pre DPH českého konečného odberateľa. V kolónke „trojstranné transakcie“ neuviedla žiadne informácie. Až listom z 10. apríla 2013 (t. j. v čase, keď jej rakúske identifikačné číslo pre DPH už neplatilo) Hans Bühler tieto súhrnné výkazy opravila, pričom uviedla, že oznámené transakci