Relatívne nedávno Súdny dvor Európskej únie (ďalej len „SD EÚ“) vo svojich rozhodnutiach spresnil koncepty, ktorým som sa venoval už v predchádzajúcom článku „Režim DPH pri neuskutočnenej dodávke“, ktorý vyšiel v čísle 11/2017 časopisu DPH v praxi. Predmetom článku, ktorý prinášam teraz, je poskytnúť stručné zhrnutie najpodstatnejších záverov týchto rozhodnutí a tiež v ich svetle analyzovať nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, zverejnené v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky.
SGI a Valériane SNC
V rozsudku v spojených veciach C-459/17 SGI a C-460/17 Valériane SNC SD EÚ pomerne jednoznačne konštatoval, že „na zamietnutie práva (odberateľa) na odpočítanie DPH uvedenej na faktúre postačuje, aby daňový úrad preukázal, že plnenia zodpovedajúce tejto faktúre neboli skutočne poskytnuté“.
Rozhodnutie, že neuskutočnenie dodávky má mať za následok neuznanie nároku na odpočítanie DPH na vstupe, sa nezdá prekvapivé s ohľadom na predchádzajúce rozhodnutia SD EÚ.
Podstatnou bola v skutočnosti otázka, či sú v prípade neuskutočnených dodávok daňové úrady povinné uplatňovať vedomostný test obdobne ako v prípadne podvodných dodávok. Z ci