Súdny dvor EÚ sa v rozsudku UAB „Vittamed technologijos“ (C293/21) zaoberal otázkou vplyvu vstupu spoločnosti do likvidácie s následným zrušením registrácie pre daň z pridanej hodnoty (DPH) na uplatnené odpočítanie DPH týkajúcej sa investičného majetku.
Východisková situácia
Spoločnosť Vittamed so sídlom v Litve sa zaoberala vedeckotechnickým výskumom a jeho praktickou aplikáciou. Od 1. marca 2012 táto spoločnosť neuskutočňovala žiadne zdaniteľné dodania tovarov alebo služieb.
V rokoch 2012 a 2013 táto spoločnosť obstarala okrem iného tovary a služby v rámci realizácie medzinárodného projektu financovaného Európskou úniou, ktorého cieľom bol vývoj prototypu diagnostického a monitorovacieho prístroja a jeho následné uvedenie na trh. V súvislosti s obstaraním týchto tovarov a služieb spoločnosť prijala osem faktúr a odpočítala si DPH vo výške 87 987 €. Predmetný projekt bol ukončený 31. decembra 2013.
Spoločnosť Vittamed uvedené tovary a služby používala za účelom vytvorenia nehmotného investičného majetku (licencie) a hmotného investičného majetku (prototypy prístrojov). Tento investičný majetok zamýšľala použiť v rámci svojej budúcej zdaniteľnej činnosti.
Po skončení tohto projektu vykázala spoločnosť Vittamed v rokoch 2014 a 2015 stratu a zaznamenala nárast výšky neuhradených strát z minulých rokov. Vzhľadom na tieto stratové obdobia, ako aj nedostatok objednávok a potenciálnych príjmov došlo k rozhodnutiu ukončiť aktivity spoločnosti.
Z tohto dôvodu jediný akcionár spoločnosti Vittamed prijal v auguste 2015 rozhodnutie o vstupe uvedenej spoločnosti do likvidácie po tom, čo konštatoval, že inovatívne vedecké činnosti tejto spoločnosti nie sú ziskové.
Po vstupe do likvidácie spoločnosť požiadala dňa 23. septe