Podľa ustanovenia § 9a ods. 1 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) je poukaz definovaný ako nástroj, s ktorým je spojená povinnosť prijať ho ako protihodnotu alebo jej časť za dodanie tovaru alebo dodanie služby a na ktorom alebo v súvisiacej dokumentácii k nemu je uvedený tovar alebo služba, ktoré sa majú dodať, alebo totožnosť možných dodávateľov, vrátane podmienok použitia tohto nástroja. Takýto poukaz môže mať formu listinnú alebo elektronickú.
Úprava uplatňovania DPH pri dodaní tovaru alebo služby pri použití poukazu sa však nevzťahuje na nástroje, ktoré oprávňujú držiteľa na zľavu pri nákupe tovarov alebo služieb, s ktorými nie je spojené právo na získanie takéhoto tovaru alebo služieb. Zľavové poukazy oprávňujú držiteľa na zľavu z nákupu, avšak nie je v nich obsiahnutý nárok držiteľa poukazu na získanie tovaru alebo služby výmenou za poukaz. Je tiež potrebné odlíšiť úpravu uplatňovania DPH pri použití poukazu od iných marketingových nástrojov, napr. poukážka získaná pri nákupe tovaru alebo služieb nad určitú hodnotu, alebo ak pri kúpe určitého množstva tovaru obchodník poskytne ďalší kus zdarma, pretože v konečnom dôsledku ide o poskytnutie zľavy.
Čo sa týka podstaty rozdielu medzi poukazom a platbou vopred je, že na základe platby vopred za konkrétne plnenie je jeho dodávateľ povinný plniť už konkrétnej známej osobe konkrétne plnenie, kým v prípade poukazu nie je zrejmá osoba, prípadne samotné plnenie, na ktoré sa poukaz môže uplatniť.
Poukaz verzus platobný prostriedok
Rozdiel medzi platobným prostriedkom a poukazom spočíva predovšetkým v tom, že
platobný prostriedok je možné uplatniť v zásade na akýkoľvek tovar alebo službu
u ktoréhokoľvek dodávateľa tovaru alebo služby. Na rozdiel od platobného prostriedku
poukaz predstavuje nástroj, s ktorým je spojené právo jeho držiteľa získať výmenou za poukaz zodpovedajúci tovar alebo službu u vopred určeného dodávateľa.
To znamená, že použitie poukazu je od začiatku limitované na vybraný okruh dodávateľov tovaru alebo služby, a naviac limitovanie sa u vybraných dodávateľov môže vzťahovať len na určité tovary a služby.Podmienky použitia poukazu
Poukaz má stanovené podmienky jeho použitia, napr.:
-
exspirácia,
-
prenosnosť,
-
možnosť postupného uplatňovania poukazu,
-
vrátenia poukazu a podobne.
Poukaz môže byť čerpaný naraz alebo postupne, to znamená, že poukazom možno vysporiadať naraz celú protihodnotu plnenia v plnej výške alebo ak je hodnota poukazu vyššia ako cena plnenia, možno poukazom vysporiadať aj viacero plnení súčasne, ak to umožňujú podmienky jeho použitia. Ak je poukaz nižšej nominálnej hodnoty ako cena plnenia, potom sa zostávajúca časť ceny plnenia hradí peniazmi, ďalším poukazom a podobne.
Príklad č. 1:
Spoločnosť vydala kupóny za účelom zabezpečenia vyššieho odbytu ponúkaného tovaru. Použitie kupónu oprávňuje jeho držiteľa pri kúpe tovaru v tejto spoločnosti na získanie zvýhodnenej ceny, a to nižšej o 10 %.
V predmetnom prípade ide o zľavový kupón, a teda nejde o poukaz.
* * *