Trojstranný obchod
Počet vyhľadaných dokumentov: 23
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 23
Zoradiť podľa:
- Článek
Spoločnosť, ktorá je platiteľ dane z pridanej hodnoty na Slovensku predáva nový vežový žeriav českej spoločnosti, ktorá je tiež platiteľ dane z pridanej hodnoty. Na tomto obchode sa zúčastňujú tri osoby (všetky sú identifikované pre daň z pridanej hodnoty v troch členských štátoch). Z Nemecka je tovar priamo prepravený do Českej republiky, nemecká firma vystavuje faktúru slovenskej spoločnosti, ide tu teda o trojstranný obchod. Ak ale tento vežový žeriav bude namontovaný na stavbe v Českej republike inou českou firmou a suma za montáž bude prefakturovaná na slovenskú spoločnosť, ide o tovar s montážou a bude sa teda uvádzať do daňového priznania, kontrolného výkazu a súhrnného výkazu?
Chcela by som Vás poprosiť o posúdenie: naša firma-platiteľ DPH predáva nový vežový žeriav českej spoločnosti-platiteľovi DPH, na tomto obchode sa zúčastňujú 3 osoby (identifikované pre daň v 3 ČŠ), z Nemecka tovar priamo prepravený do ČR, nemecká firma fakturuje na nás, ide o trojstranný obchod. Ak tento vež. žeriav bude namontovaný na stavbe v ČR inou českou firmou a prefakturovaná montáž na našu firmu, ide o tovar s montážou, nejde do DP, KV, SV?
Trojstranný obchod je upravený v § 45 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Trojstranný obchod je taký obchod, na ktorom sa zúčastňujú tri osoby, ktoré sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu.
- Článek
Uplatňovanie dane z pridanej hodnoty pri tzv. reťazových obchodoch v rámci EÚ, ak prepravu alebo odoslanie tovaru zabezpečuje prostredná osoba alebo iná (tretia) osoba na jej účet upravuje § 13a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Reťazový obchod sa skladá z viacerých po sebe idúcich dodaní toho istého tovaru medzi najmenej tromi zdaniteľnými osobami, pričom odoslanie alebo preprava tovaru sa uskutočňuje z jedného členského štátu do iného členského štátu, a to priamo od prvého dodávateľa v reťazci k poslednému odberateľovi v reťazci. Pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty je potrebné určiť, ktorému dodaniu v reťazci sa priradí preprava tovaru (pohyblivá dodávka). Ostatné dodania v reťazci nie sú spojené s prepravou tovaru a označujú sa ako nepohyblivé dodávky.
- Článek
S blížiacim sa koncom kalendárneho roka je v oblasti daňových povinností platiteľov DPH, ktorí uplatňovali pomerné odpočítanie DPH, nevyhnutne spojená povinnosť podľa § 50 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“) vypočítať koeficient z údajov zo skončeného kalendárneho roka a vypočítať odpočítateľnú daň za príslušný kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu.
- Článek
V prípade, že sa na jednom obchode v rámci Európskej únie zúčastnia tri osoby a predmetom dodania je stále ten istý tovar, môže dôjsť k trojstrannému obchodu podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej „zákon o DPH“). Princípom trojstranného obchodu je hlavne zabezpečiť jednoduchší proces zdaňovania daného obchodu a zabezpečiť plynulé dodanie tovaru od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi.
Slovinská spoločnosť priamo dodáva výrobky do Rakúska. Ale fakturácia ide cez slovenskú spoločnosť. Slovinská a slovenská spoločnosť sú prepojené osoby. Je správne, ak sa DPH uplatňuje ako oslobodené plnenie? Prepravu zabezpečuje slovinská spoločnosť. Tovar ide zo Slovinska do Rakúska, mimo Slovenska. Prípadne pohľad z dane z príjmov, nie je potrebné, aby sa slovenská spoločnosť registrovala pre daň z príjmov v Slovinsku? V predchádzajúcej otázke je zadaná iná informácie o preprave.
Chcel by som sa spýtať na daň z dovozu auta zo zahraničia a predaja na Slovensku. Ako by som mal postupovať, keď na faktúre dole mám tento uvedené: oslobodené od DPH v rámci trojstrannej transakcie. Prenesená daňová povinnosť. Články 141 a 197 smernice o 2006/112/ES o DPH.
Týka sa to použitého tovaru a som platiteľ DPH. Faktúra je z dražobnej aukcie z Belgicka.
Súhrnný výkaz k dani z pridanej hodnoty (ďalej len „súhrnný výkaz“) podáva podľa § 80 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“):
platiteľ dane, zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH (ďalej len „zdaniteľná osoba registrovaná pre daň“),
daňový zástupca podľa § 69a alebo § 69aa zákona o DPH za zastúpené zahraničné osoby
elektronickými prostriedkami najneskôr do 25 dní po skončení obdobia, v ktorom:
dodali do iného členského štátu Európskej únie (ďalej len „členský štát“) tovar oslobodený od dane,
dodali do iného členského štátu službu príjemcovi, ktorý je povinný platiť daň,
zúčastnili sa na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ,
odoslali alebo prepravili tovar v režime call-off stock podľa § 8a zákona o DPH, alebo
pri transakciách v režime call-off stock došlo k nahradeniu pôvodne dohodnutého nadobúdateľa tovaru alebo k vráteniu tovaru do tuzemska.
- Článek
Slovenská firma A (platiteľ DPH na Slovensku) predáva tovar inej slovenskej firme B (platiteľ DPH na Slovensku). Tento tovar je bojové motorové vozidlo s kódom Spoločného colného sadzobníka: 8710 00 00. Tovar sa fyzicky nachádza na území Slovenska. Následne firma B predá toto vozidlo českej firme C do Českej republiky s oslobodením podľa § 43 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Podľa nás pri predaji na Slovensku medzi firmami A a B je potrebné uplatniť 20 % DPH podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH, lebo ostatné odseky § 69 nie je možné použiť. Podľa firmy B však údajne existuje podľa slovenského zákona o DPH také riešenie, keď firma A môže fakturovať firme B netto bez DPH, keď v rámci jedného mesiaca preukázateľne vyvezie tovar firme C do Českej republiky. Existuje taká možnosť medzi firmami A a B, keď sa nemusí postupovať v rámci § 69 ods. 1 zákona o DPH?
- Článek
Slovenská firma A (platiteľ DPH na Slovensku) predáva tovar inej slovenskej firme B (platiteľ DPH na Slovensku). Týmto tovarom je bojové motorové vozidlo s kódom Spoločného colného sadzobníka: 8710 00 00. Tovar sa fyzicky nachádza na území SR. Následne firma B predá toto vozidlo českej firme C do Českej republiky s oslobodením (§ 43 zákona o DPH). Treba pri predaji medzi firmami A a B na Slovensku uplatniť 20 % DPH podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH, lebo ostatné odseky § 69 nemožno použiť? Podľa firmy B však údajne existuje podľa slovenského zákona o DPH také riešenie, keď firma A môže fakturovať firme B netto bez DPH, ak v rámci jedného mesiaca preukázateľne vyvezie tovar firme C do Českej republiky. Existuje taká možnosť medzi firmami A a B, keď sa nemusí postupovať podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH?
Slovenská firma A (platiteľ DPH na Slovensku) predáva tovar inej slovenskej firme B (platiteľ DPH na Slovensku). Tento tovar je presnejšie bojové motorové vozidlo s kódom Spoločného colného sadzobníka: 8710 00 00. Tovar sa fyzicky nachádza na území SR. Následne firma B predá tento vozidlo českej firme C do ČZ s oslobodením (paragraf 43 zákona ). Podľa nás pri predaji na Slovensku medzi firmami A a B je potrebné uplatniť 20 % DPH podľa § 69 ods. 1, lebo ostatné odseky paragrafu 69 nemôžeme použiť. Podľa firmy B však údajne existuje podľa slovenského zákona o DPH také riešenie, keď firma A môže fakturovať firme B netto bez DPH, keď v rámci jedného mesiaca preukázateľne vyvezie tovar firme C do CZ. Existuje podľa Vás taká možnosť medzi firmami A a B, keď sa nemusí postupovať v rámci § 69 ods. 1? Podľa nás pravdepodobne nie.
- Článek
Slovenský platiteľ DPH dodáva tovar do iného členského štátu EÚ. Pre DPH je registrovaný na Slovensku. Odberateľ (objednávateľ) je z Holandska, ktorý je pre DPH registrovaný v Holandsku. Prepravca tovaru je prepravná spoločnosť z Česka. Tovar bol prevzatý v Nemecku (nemecká firma s registráciou pre DPH v Nemecku). Faktúra má byť vystavená na holandskú firmu. Uplatňuje sa oslobodenie od DPH na Slovensku? Aké doklady podľa § 43 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) treba doložiť na preukázanie splnenia podmienok oslobodenia od DPH?
- Článek
V podnikateľskej praxi sa možno v súvislosti s riešením problematiky DPH častokrát stretnúť s pojmom „reťazové obchody“. Treba predovšetkým podotknúť, že zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) takýto pojem nedefinuje a ani nepozná. Zjednodušene však možno povedať, že ide o také obchodné vzťahy, ktorých predmetom je dodanie toho istého tovaru medzi viacerými tuzemskými podnikateľmi alebo podnikateľmi z iných členských štátov, pričom tieto obchodné vzťahy môžu zasahovať aj na územie tretích štátov.
Sme 1. odberateľ pri trojstrannom obchode. Ako máme účtovať o nákupe tovaru od dodávateľa a o predaji tovaru odberateľovi? Je potrebné evidovať aj pohyb tovaru v kg aj v eurách na evidenčnom sklade? Používame spôsob A.
- Článek
V tomto vydaní časopisu prinášame komentár k rozsudku Súdneho dvora EÚ k predbežným otázkam týkajúcim sa možnosti uplatniť zjednodušenie pri trojstrannom obchode − C-580/16 Firma Hans Bühler KG proti Finanzamt Graz-Stadt.
- Článek
Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon č. 334/2017 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „novela zákona o DPH“) s účinnosťou od 1. januára 2018.
- Článek
Sme platiteľmi dane z pridanej hodnoty na Slovensku a dostali sme objednávku od slovenského odberateľa (tiež platiteľa DPH) na strojné zariadenie, ktoré si od neho objednal nemecký odberateľ pod nemeckým IČ DPH, kde sa bude toto zariadenie viezť našou firmou na náš účet a kde sa budú na tomto zariadení robiť technické skúšky. Predpokladáme, že to bude dodávka tovaru bez montáže a inštalácie (zmluva ešte nie je celkom uzavretá).
Aké budú naše povinnosti z hľadiska DPH a aké budú povinnosti nášho objednávateľa? Ako by sme mali postupovať v prípade dodávky tovaru s montážou a inštaláciou?
- Článek
Zdaniteľná osoba z Bruselu si objedná u slovenskej zdaniteľnej osoby dodanie stavebného stroja v hodnote 22 000 eur. Slovenská zdaniteľná osoba nemá objednaný stroj na sklade, preto ho objedná od výrobcu zo Španielska, ktorý slovenskej zdaniteľnej osobe účtuje cenu za dodanie stroja vo výške 20 000 eur. Všetky zúčastnené osoby vystupujú pod IČ DPH svojich príslušných krajín.
Slovenská spoločnosť prepraví stavebný stroj vlastným nákladným vozidlom do Bruselu, kde ho odovzdá objednávateľovi. Aké povinnosti má slovenská spoločnosť v súvislosti s DPH?
Zdaniteľná osoba v Bruseli zadá špeditérovi objednávku, aby vyzdvihol stavebný stroj u výrobcu v Španielsku, ktorý ho prepraví do Belgicka. Ako bude slovenská spoločnosť postupovať v tomto prípade?
- Článek
Právnym základom pre nastavenie pravidiel trojstranného obchodu je článok 141 smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH (ďalej len „smernica o DPH“). V právnych predpisoch členských štátov EÚ, ktoré upravujú DPH, je však možné nájsť určité odchýlky pri nastavení uplatňovania trojstranných obchodov. V slovenskom zákone o dani z pridanej hodnoty (zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“) sú pravidlá trojstranného obchodu upravené v § 17 ods. 4 a v § 45.