V podnikateľskej praxi sa možno v súvislosti s riešením problematiky DPH častokrát stretnúť s pojmom „reťazové obchody“. Treba predovšetkým podotknúť, že zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) takýto pojem nedefinuje a ani nepozná. Zjednodušene však možno povedať, že ide o také obchodné vzťahy, ktorých predmetom je dodanie toho istého tovaru medzi viacerými tuzemskými podnikateľmi alebo podnikateľmi z iných členských štátov, pričom tieto obchodné vzťahy môžu zasahovať aj na územie tretích štátov.
Zásadným znakom reťazových obchodov je skutočnosť, že tovar, ktorý je predmetom obchodu, sa fyzicky prepraví od prvého dodávateľa priamo k poslednému odberateľovi. V rámci reťazca dodávateľov a odberateľov je realizovaná len jedna dodávka, ktorá je spojená s fyzickým pohybom tovaru – tzv. pohyblivá dodávka. Ostatné dodania v rámci reťazca sa označujú ako nepohyblivé dodávky, ktoré sú sprevádzané iba fakturáciou.
Ak sa na teda zdaniteľných obchodov s tovarom zúčastňuje reťazec dodávateľov a odberateľov a tovar je dodaný priamo prvým dodávateľom v reťazci poslednému odberateľovi, každý dodávateľ v reťazci sa na účely dane z pridanej hodnoty považuje za priameho dodávateľa tovaru pre najbližšieho nasledujúceho odberateľa. Pri každom zmluvnom vzťahu treba dodávku tovaru posudzovať samostatne. V záujme správneho uplatnenia dane z pridanej hodnoty treba pre každú dodávku identifikovať miesto dodania tovaru a miesto nadobudnutia.
Ak by sa na reťazovom obchode s tovarom zúčastnili napr. jedna česká spoločnosť a tri slovenské spoločnosti, pričom tovar si slovenská spoločnosť A objedná od slovenskej spoločnosti B, spoločnosť B si ho ďalej objedná od slovenskej spoločnosti C a táto slovenská spoločnosť C ho objedná od českej spoločnosti D, pričom v rámci dohody český dodávateľ D tovar prepraví priamo slovenskej spoločnosti A, potom český dodávateľ D bude fakturovať tovar slovenskej spoločnosti C, slovenská spoločnosť C bude fakturovať tovar slovenskej spoločnosti B