V predchádzajúcich troch číslach časopisu sme sa zamerali na určenie miesta dodania tovaru, na určenie miesta nadobudnutia tovaru a poukázali sme na kontrolný mechanizmus samozdanenia a s ním súvisiace súhrnné výkazy, ako aj výkazy Intrastat podávané na účely štatistiky. V téme obchodov s tovarom v rámci EÚ pokračujeme aj v tomto čísle, venujeme sa problematike reťazových obchodov s tovarom.
Reťazový obchod – pohyblivá a nepohyblivá dodávka
V obchodnej praxi sú bežným javom tzv. reťazové obchody s tovarom. Je to typ obchodu s tovarom, na ktorom je zúčastnený reťazec dodávateľov a odberateľov (traja a viac), pričom tovar je fyzicky dodaný priamo od prvého dodávateľa k poslednému odberateľovi v reťazci.
Z hľadiska DPH to znamená, že v rámci takéhoto reťazca je uskutočnená len jedna dodávka, ktorá je spojená s fyzickým pohybom tovaru (pohyblivá dodávka), ostatné dodania v rámci reťazca nesprevádza pohyb tovaru, ale len fakturácia (nepohyblivá dodávka). Takéto obchody môžu byť realizované v rámci tuzemska, v rámci EÚ, alebo môžu zasahovať na územie tretích štátov.
Na účely DPH sa každý dodávateľ v reťazci považuje za priameho dodávateľa tovaru pre najbližšieho nasledujúceho odberateľa. Pre správne uplatnenie DPH je pri každom zmluvnom vzťahu potrebné dodávku tovaru posudzovať samostatne a identifikovať miesto dodania a miesto nadobudnutia tovaru.
Na účely DPH je špeciálnym prípadom reťazového obchodu trojstranný obchod.
Trojstranný obchod
Trojstranný obchod je tovarový obchod uskutočnený v rámci vnútorného trhu EÚ. Aby išlo o trojstranný obchod, musia byť splnené podmienky uvedené v ustanovení § 45 zákona o DPH.
Podstatou je, že na ten istý tovar sa vzťahujú dve dodania tovaru, pričom jedna z týchto dodávok je pohyblivá dodávka, ktorá je spojená s fyzickým premiestnením tovaru – dodávka od prvého dodávateľa k prvému odberateľovi, a druhá z týchto dodávok je nepohyblivá dodávka spojená len s fakturáciou – dodávka od prvého odberateľa k druhému odberateľovi.
Podmienky, ktoré musia byť splnené na to, aby sa obchod považoval za trojstranný:
- na obchode sa zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
- osoby zúčastnené na obchode sú registrované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
- prvý odberateľ nie je registrovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké IČ DPH,
- tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
- druhý odberateľ použije IČ DPH pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
- druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
V prípade trojstranných obchodov si prvý odberateľ objednáva tovar pod IČ DPH iného členského štátu, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru.
Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu pri trojstrannom obchode je podľa § 17 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi, ak sú splnené nasledovné podmienky:
- prvý odberateľ preukáže, že tovar nadobudol na účely následného dodania tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a druhý odberateľ je osobou registrovanou pre DPH v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru a je osobou povinnou platiť daň,
- prvý odberateľ splní povinnosť uviesť následné dodanie tovaru v súhrnnom výkaze podľa § 80 ods. 2 zákona o DPH, pričom uvedie kód „1“,
- prvý odberateľ nie je registrovaný pre DPH v členskom štáte, v ktorom sa skončí