Ing. Miroslav Mačuha

Počet vyhľadaných dokumentov: 19

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 19

Zoradiť podľa:

  • Článek
Posledná časť sa zaoberá, ok­rem iného napr. vymedzením sviatkov pri nočných zmenách, počas čerpania dovolenky, pri prekážkach v práci na oboch stranách.
Vydané: 09. 10. 2014
  • Článek
V prvej časti sa autor venoval všeobecnému úvodu k sviatkom, obmedzeniu práce vo sviatok, možnostiam nariadenia práce vo sviatok a podobne a druhá časť bude zameraná na okrem iného podmienky čerpania náhradného voľna vrátane nárokov zamestnancov.
Vydané: 10. 09. 2014
  • Článek
Nároky zamestnancov počas práce vo sviatok alebo v čase núteného odpočinku v deň sviatku upravujú právne predpisy pomerne jednoznačne. Napriek tomu sa sporadicky vyskytujú špecifické prípady, kedy určiť správne nároky zamestnancov nemusí byť až tak jednoduché.
Vydané: 24. 07. 2014
  • Článek
V pokračovaní článku sa autor venuje konkrétnym sumám a výpočtom, napr. doplatku do sumy minimálnej mzdy, doplatku do sumy minimálnej mzdy za hodinovú mzdu a iné.
Vydané: 06. 02. 2013
  • Článek
Vláda schválila návrh nariadenia vlády na svojom rokovaní dňa 10. októbra 2012 v znení vypracovanom Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2013 vyšlo v Zbierke zákonov pod poradovým číslom 326/2012 Z. z.
Vydané: 04. 01. 2013
  • Článek
V prvej časti článku autor predstavil pojem „konto pracovného času“ a „flexikonto“. Bližšie rozobral práve podstatu používania flexikonta. Oba inštitúty sú zdanlivo podobné, uplatňujú sa však v rôznych situáciách. Druhá časť je zameraná na konto pracovného času.
Vydané: 03. 09. 2012
  • Článek
Konto pracovného času podľa Zákonníka práce je možné zaviesť len po písomnej dohode so zástupcami zamestnancov, ale jeho zavedenie nie je podmienené povahou práce alebo podmienkami prevádzky u zamestnávateľa, teda nie je viazané na sezónne vplyvy.
Vydané: 20. 07. 2012
Aké je percento príplatku za prácu nadčas u zamestnancov, ktorí sú zaradení v treťom stupni náročnosti práce a v štvrtom stupni náročnosti práce?
Vydané: 11. 04. 2012
  • Článek
Seriál, v ktorom sa autori venovali zmenám v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. v  čísle 1/2012 ukončíme piatou časťou.
  • Článek
Novela Zákonníka práce je rozsiahla, preto jej jednotlivé časti uverejňujeme na pokračovanie. V tomto čísle sme zaradili ďalšiu, štvrtú časť, ktorá obsahuje body 104 až 127 s pôvodnými zneniami a komentármi k prijatým zmenám.
  • Článek
Tretia časť novelizovaného zákona č. 311/2011 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „ZP“) obsahuje body 70 až 103 s komentármi k zmenám, toré sú účinné od 1. septembra 2011.
  • Článek
Uverejňujeme druhú časť komentára k zmenám, ktoré boli schválené v Zákonníku práce a sú platné od 1. septembra 2011. K jednotlivým bodom sú prehľadne doplnené komentáre konkrétnej zmeny.
  • Článek
V príspevku sú uverejnené aktuálne zmeny Zákonníka práce, ktoré sú platné od 1. septembra 2011.
Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou a zaradený do 1. stupňa náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší, ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Do zamestnania nastúpil v novembri 2009. Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku zamestnanca, ak si zoberie dovolenku v januári 2010?
Vydané: 30. 03. 2011
Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky, ak zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou, zaradený v 1. stupni náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Treba priemerný dopočítať na úroveň mesačnej sadzby na hodinu?
Vydané: 30. 03. 2011
Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hod. týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou a zaradený do 1. stupňa náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Do zamestnania nastúpil v novembri 2009. Ako mu zamestnávateľ vypočíta (mzda, pracovný čas, zaradenie, stupeň náročnosti) priemerný hodinový zárobok, ak nastúpil v novembri 2009 a v decembri 2009 si zoberie dovolenku?
Vydané: 30. 03. 2011
  • Článek
Aké je percento príplatku za prácu nadčas u zamestnancov, ktorí sú zaradení v treťom stupni náročnosti práce a v štvrtom stupni náročnosti práce?
Vydané: 01. 11. 2010
  • Článek
Povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie zamestnancov je všeobecná. Aj keď zamestnávateľ zamestnáva len jediného zamestnanca v pracovnom pomere a tento zamestnanec plní zákonom ustanovenú podmienku pre vznik nároku na stravu, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť mu stravovanie. Zamestnávateľ má v tomto smere dve základné povinnosti a to, zabezpečovať stravovanie zamestnancov za podmienok ustanovených Zákonníkom práce a prispievať zamestnancom na stravu formou príspevku na jedlo sumou v rozpätí ustanovenom Zákonníkom práce.
Vydané: 01. 07. 2010
  • Článek
Stravovanie zamestnanca s bezlepkovou diétou Ako má postupovať organizácia s vlastnou stravovacou jednotkou v prípade zamestnanca, ktorého zdravotný stav vyžaduje bezlepkovú stravu? Ide o drahú stravu, preto ju nemožno zabezpečiť pre zamestnanca ani v najbližšom okolí. Navyše zamestnanec cestuje priemerne 10-krát za mesiac aj na vysunuté pracovisko vzdialené 25 km.
Vydané: 01. 04. 2006