Vznik, právne postavenie, hospodárenie a zánik pozemkových spoločenstiev, ako aj niektoré práva, povinnosti a vzájomné vzťahy členov pozemkového spoločenstva upravuje v súčasnosti zákon o pozemkových spoločenstvách. Tento zákon umožňuje založiť dva druhy pozemkových spoločenstiev a to, bez právnej subjektivity a s právnou subjektivitou.
Vznik, právne postavenie, hospodárenie a zánik pozemkových spoločenstiev, ako aj niektoré práva, povinnosti a vzájomné vzťahy členov pozemkového spoločenstva upravuje v súčasnosti zákon č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v z. n. p. (ďalej len „zákon o pozemkových spoločenstvách“).
Tento zákon umožňuje založiť dva druhy pozemkových spoločenstiev:
- bez právnej subjektivity,
- s právnou subjektivitou.
Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity
Pozemkové spoločenstvá, či už lesné, poľnohospodárske alebo iné, vznikali rôznym spôsobom a podľa rôznych zákonov. Tak vznikli aj také, ktoré nemajú právnu subjektivitu, nemajú spôsobilosť na práva a povinnosti, napriek tomu však majú snahu obhajovať a presadzovať záujmy svojich členov – spoločníkov. Takéto pozemkové spoločenstvo nie je vlastníkom pôdy. Vlastníkmi pôdy sú jednotliví spoločníci.
Podľa § 10 ods. 1 zákona o pozemkových spoločenstvách spoločenstvo bez právnej subjektivity zakladajú vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti zápisom do zoznamu spoločníkov. Podmienkou zápisu je aj písomné vyhlásenie spoločníkov o združení sa. Na vznik pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity je potrebný:
- zápis spoločníkov vlastniacich najmenej