Článok rozoberá jednotlivé dane z pohľadu daňovej uznateľnosti dane z príjmov ako výdavku vynakladaného daňovníkom.
Daň z príjmov
Na základe ustanovenia § 21 ods. 2 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) daň z príjmov, na platenie ktorej je povinná právnická osoba, resp. fyzická osoba, nie je možné uplatniť ako daňový výdavok. Uvedené konštatovanie pre daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva priamo podporuje aj opatrenie MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p., v zmysle ktorých výsledok hospodárenia pred zdanením podľa § 9 ods. 2 sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591 – Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti, 592 – Odložená daň z príjmov z bežnej činnosti, 593 – Splatná daň z príjmov z mimoriadnej činnosti, 594 – Odložená daň z príjmov z mimoriadnej činnosti, 595 – Dodatočné odvody dane z príjmov a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov. Nakoľko daň z príjmov sa účtuje v účtovej skupine 59 – Dane z príjmov a prevodové účty, nevchádza ani do účtovného výsledku hospodárenia pred zdanením.
To však neplatí, ak ide o platenie dane z príjmov zo závislej činnosti za zamestnancov. Daň z príjmov zo závislej činnosti je súčasťou hrubej mzdy zamestnanca a keďže mzdové náklady sú daňovými výdavkami zamestnávateľa, aj táto daň je súčasťou jeho daňových výdavkov. Takto uhrádzaná daň sa neklasifikuje ako daň zaplatená za iného daňovníka [ktorá podľa § 21 ods. 2 písm. h) ZDP nie je daňovým výdavkom]. Zamestnávateľ iba odvádza daň, ktorú zrazil v podobe preddavku z hrubej mzdy zamestnanca.
V súvislosti s daňovou uznateľnosťou dane z príjmov ako výdavku vynakladaného daňovníkom treba pre úplnosť uviesť, že aj preddavky na daň z príjmov fyzických a právnických osôb sú vlas