Poblematika daňového preplatku, ktorá zahŕňa postup použitia preplatku, jeho vrátenie, ako aj priznanie úroku pre daň v prospech daňového subjektu za oneskorené vrátenie daňového preplatku nezavinené daňovým subjektom je upravená v zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“) v štvrtej časti (Daňové konanie) v tretej hlave – Daňové preplatky a daňové nedoplatky v ustanovení:
- § 79 – Daňové preplatky a úrok,
- § 2 písm. d) – Základné pojmy – daňový preplatok.
V daňovej terminológii sa daňovým preplatkom podľa § 2 písm. d) daňového poriadku rozumie platba, ktorá prevyšuje splatnú daň.
Daňový preplatok sa v prevažnej miere spája s vrátením daňového preplatku na dani z príjmov. Je to z dôvodu, že tento druh dane (daň z príjmov) a povinnosť platiť daň (okrem miestnych daní ako je daň z nehnuteľností) sa dotýka najväčšieho počtu daňovníkov, ktorí podávajú daňové priznanie k dani z príjmov fyzických alebo právnických osôb.
Daňový preplatok môže vzniknúť na všetkých druhoch daní a poplatkoch z miestnych daní. Správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku podľa § 79 daňového poriadku aj pri vyplatení zamestnaneckej prémie podľa § 32a ods. 6 ZDP a pri vyplatení daňového bonusu podľa § 33 ods. 6 ZDP.
Základné pojmy v súvislosti s daňovými preplatkami
S problematikou daňového preplatku súvisia nasledovné pojmy pre správne pochopenie kategórie daňového preplatku, splatnej dane a preddavku na daň.
Daňový preplatok je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň [§ 2 písm. d) daňového poriadku]. Splatná daň jedaň, ktorú správca dane vyrubí daňovému subjektu rozhodnutím, v ktorom uvedie dátum, kedy je vyrubená daň alebo rozdiel dane, alebo vlastná daňová povinnosť splatná, t. j. najneskôr v posledný deň splatnosti tejto lehoty je daňový subjekt povinný túto daň zaplatiť.
Splatnou daňou je aj daň, ktorú je povinný zaplatiť daňový subjekt aj bez vyrubenia, ak tak ustanovuje osobitný predpis. Daň je vyrubená aj podaním daňového priznania.
Pri daňovej povinnosti vyplývajúcej z podaného daňového priznania (napr. pri dani z príjmov, pri dani z nehnuteľnosti, pri DPH) je táto daň splatná prevažne v lehote na podanie daňového priznania napr. podľa § 49 ods. 2 ZDP je daň uvedená v daňovom priznaní splatná do 31. marca v nasledujúcom roku po uplynutí zdaňovacieho obdobia, za ktorý sa daňové priznanie podáva. Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. je daň uvedená v podanom daňovom priznaní splatná, t. j. daňovník je povinný nielen uviesť sumu daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ale aj zaplatiť najneskôr v posledný deň lehoty na podanie daňového priznania, ktorým je 31. január po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak.
Poznámka: Podľa § 43 ods. 11 ZDP je daň vyberaná zrážkou splatná do 15. každého mesiaca za predchádzajúci mesiac platiteľom dane aj bez podania daňového priznania.
Splatnosť preddavku na daň ako povinnej platby je povinný platiť daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia, napr. podľa § 42 ZDP, ak skutočná výška dane na toto zdaňovacie obdobie nie je ešte známa.
Preddavky na daň sa stávajú daňou v deň splatnosti dane, ktoré sa podľa § 51c ZDP započítavajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie, pričom výsledkom tohto započítania je daňový preplatok alebo daňový nedoplatok.
Na zaplatenie preddavku na daň je možné použiť aj daňový preplatok, ak správca dane voči daňovému subjektu tento preplatok na niektorých z daní eviduje.