V priebehu roka 2019 boli schválené štyri novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).
Rozsiahla novela daňového poriadku je vypracovaná MF SR a FR SR a je zameraná predovšetkým na:
- zníženie administratívnej záťaže daňového subjektu pri správe daní (napr. zrušenie oznamovacej povinnosti bankových účtov a nahlasovania zmien údajov, úprava pri úradných prekladoch dokumentov pri správe daní, registrácia z úradnej moci, skrátenie lehoty pri odklade platenia dane, úprava / zníženie výšky uloženej pokuty za vybrané správne delikty),
- zefektívnenie výberu daní (napr. úprava vrátenia daňových preplatkov, vzory tlačív daňových priznaní zverejnením na webovom sídle ministerstva, elektronická komunikácia pri správe miestnych daní, nový inštitút výkonu daňovej exekúcie – zadržanie vodičského preukazu daňového dlžníka,
- legislatívne úpravy ustanovení daňového poriadku (napr. rozšírenie inštitútu nulitného rozhodnutia, spresnenie lehoty na vydanie rozhodnutia, starosta obce v postavení zamestnanca správcu dane pri miestnych daniach, úkony orgánu policajného zboru pri správe daní ako je vydávanie súhrnného protokolu, nazeranie do spisov, vykonávanie daňovej kontroly, úkony v súvislosti s konkurzom, reštrukturalizáciou a oddlžením, elektronické doručovanie, zmena náležitostí protokolu z daňovej kontroly, zverejňovanie zoznamu daňových subjektov na daň z príjmov s ich DIČ, zrušenie nahlasovania údajov o daňových nedoplatkoch nadväzne na zákon proti byrokracii, úprava vzniku záložného práva, úprava dočasnej nevymožiteľnosti daňového nedoplatku, zánik daňového nedoplatku, úprava časti daňového exekučného konania).
Legislatívna úprava troch noviel daňového poriadku vyplynula z noviel iných zákonov:
- zo zákona č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. – ďalej len „zákon o finančnej správe“ (zmena názvu niektorých pojmov na účely správy daní),
- z novely zákona č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii) v z. n. p. (sprístupnenie stavu osobného účtu daňového subjektu orgánom verejnej moci na účely podľa osobitných predpisov, napr. zákon o štátnom dlhu a štátnych zárukách),
- z novely zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (vypustenie predkladania súhlasu správy daní na výmaz spoločností z obchodného registra).
Prvá novela daňového poriadku je uvedená v čl. XV zákona o finančnej správe. Legislatívna úprava sa týka len zmeny pojmov ako je zamestnanec správca dane, colník a zmena názvu daňového úradu v ustanoveniach § 4, § 8 a § 37, v ktorých sú tieto pojmy uvedené.
V § 4 ods. 1 písm. a) je osobou zúčastnenou na správe daní príslušník finančnej správy, ktorého zamestnávateľom je finančné riaditeľstvo alebo obec (ďalej len „zamestnanec správcu dane“).
Podľa § 8 ods. 1 inštitút delegovania sa uplatňuje aj pri delegovaní príslušnosti na správu dane na iného správcu dane medzi daňovým úradom a úradom pre vybrané hospodárske subjekty (U VHS) namiesto názvu Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty (DU VDS). Zmena názvu tohto úradu je z dôvodu, že do pôsobnosti U VHS od 1. 7. 2019 boli zaradené aj subjekty so statusom schválený hospodársky subjekt, ktorého postavenie určuje Čl. 38 nariadenia (EÚ) č. 952/2013 v platnom znení, ktorý ustanovuje Colný kódex Únie. Tento kódex ustanovuje všeobecné pravidlá a postupy uplatniteľné na tovar, ktorý vstupuje na colné územie Únie alebo je z neho prepravený; uplatňuje sa jednotne na celom colnom území EÚ bez toho, aby bolo dotknuté medzinárodné právo a medzinárodné dohovory, ako aj právne predpisy EÚ. Na schválený hospodársky subjekt sa v súvislosti s colnými kontrolami a v závislosti od typu udeleného povolenia vzťahuje priaznivejšie zaobchádzanie ako na iné hospodárske subjekty vrátane menšieho počtu fyzických kontrol a kontrol dokladov.
Výkon miestneho zisťovania podľa § 37 ods. 3 vykonáva, okrem zamestnanca správcu dane aj colník, ktorý má od 1. 7. 2019 postavenie príslušníka finančnej správy. Novela daňového poriadku nadobudla účinnosť 1. 7. 2019.
Druhá novela daňového poriadku je uvedená v čl. XLII zákona č. 221/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii). Táto novela sa opäť dotkla veľkého počtu vykonávacích právnych predpisov v gescii všetkých ústredných orgánov štátnej správy vrátane daňového poriadku.
Novela zákona proti byrokracii je pokračovaním celého radu opatrení k naplneniu princípu „jedenkrát a dosť“, t. j.,že pokiaľ štát už disponuje údajom o občanovi alebo podnikateľskom subjekte, nebude ho viac vyžadovať, ale si ho orgán verejnej moci pre potreby konania získa sám. Novela zákona proti byrokracii rozšírila využitie ďalších centrálnych registrov, z ktorých si môže príslušný orgán verejnej správy získať potrebný doklad bez jeho predloženia občanom alebo iným orgánom verejnej správy.
Novelou zákona proti byrokracii sa upravilo len jedno ustanovenie § 53 – Poskytovanie údajov, ktoré upravuje poskytovanie údajov na žiadosť daňového subjektu alebo iného orgánu.