Garančné poistenie je povinným poistením zamestnávateľa pre prípad jeho budúcej platobnej neschopnosti, ktoré slúži na uspokojenie nárokov zamestnancov, keď to zamestnávateľ nezabezpečil. Pre zamestnávateľa vyplývajú zo zákona početné povinnosti. O aké ide, sa dozviete z príspevku autorky.
Podnikatelia sa pri výkone svojej podnikateľskej činnosti niekedy dostávajú do situácií, kedy už nepostačuje iba pracovný elán a nápady, a keď zisťujú, že ani pri plnom nasadení už nie sú schopní dlhodobo efektívne viesť firmu a napĺňať svoje pôvodné podnikateľské zámery. Nestíhajú plniť finančné záväzky voči svojim obchodným partnerom a dodávateľom, ani kryť náklady na prevádzkovanie podniku. Nepriaznivá situácia sa netýka iba ich samotných ale určite aj ich blízkych, a v neposlednom rade aj ich zamestnancov, ktorých pravidelný príjem je ohrozený. Rozumný podnikateľ by mal v takom prípade začať uvažovať o východisku z danej situácie a mnohí v prvom štádiu pristupujú k redukcii nákladov a výdavkov, no často krát vyhlasujú bankrot. Jedným zo zákonných spôsobov riešenia úpadku dlžníka fyzickej osoby (FO) alebo právnickej osoby (PO) je konkurzné konanie, ktoré sa spolu s inštitútom reštrukturalizácie a oddlženia riadi zákonom č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o konkurze“).
V § 2 zákon o konkurze vymenúva okruh osôb, ktoré nepodliehajú jeho režimu, a to ani v prípade, ak sa tieto osoby dostanú do úpadku alebo budú vykazovať jeho znaky. To znamená, že konkurzné konanie (reštrukturalizačné konanie) nemožno začať a konkurz nemožno vyhlásiť a reštrukturalizáciu nemožno povoliť napríklad na obec, vyšší územný celok, Univerzitnú knižnicu, ktorá je štátnou rozpočtovou organizáciou, ani na Slovenské národné divadlo, ktoré je štátnou príspevkovou organizáciou a pod. Vo svojich usta