Výkon viacerých zárobkových činností a poradie platenia poistného

Vydáno: 28 minút čítania

V praxi neustále pretrvávajú problémy a nejasnosti, z akého vymeriavacieho základu sa platí poistné na sociálne poistenie (t. j. na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti) a na zdravotné poistenie v prípade, ak má zamestnanec viacero pracovných pomerov s rôznymi príjmami alebo s rovnakými príjmami, alebo ak zamestnanec popri pracovnom pomere vykonáva aj samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. popri zamestnaní je povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO), napr. či ako SZČO je vždy povinný platiť odvody najmenej z najnižšieho vymeriavacieho základu, ak ako zamestnanec platí už odvody z najvyš- ších vymeriavacích základov a pod.

 

V praxi neustále pretrvávajú problémy a nejasnosti, z akého vymeriavacieho základu sa platí poistné na sociálne poistenie (t. j. na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti) a na zdravotné poistenie v prípade, ak má zamestnanec viacero pracovných pomerov s rôznymi príjmami alebo s rovnakými príjmami, alebo ak zamestnanec popri pracovnom pomere vykonáva aj samostatnú zárobkovú činnosť, t. j. popri zamestnaní je povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO), napr. či ako SZČO je vždy povinný platiť odvody najmenej z najnižšieho vymeriavacieho základu, ak ako zamestnanec platí už odvody z najvyšších vymeriavacích základov.

V súvislosti s uvedenou problematikou na účely platenia poistného na sociálne poistenie je potrebné upriamiť pozornosť najmä na § 138 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) a na účely platenia poistného na zdravotné poistenie na § 13 a § 16 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 718/2004 Z. z (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“).

Sociálne poistenie

Minimálny vymeriavací základ

Vymeriavací základ, pokiaľ zákon neustanovuje inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy [§ 2 ods. 1 písm. b) zákona č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov, od 1. 10. 2004 vo výške 6 500 Sk mesačne] zamestnanca v pracovnom pomere odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie, na poistenie v nezamestnanosti a do rezervného fondu solidarity.

Ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov, vymeriavací základ je mesačne najmenej 75 % z vymeriavacieho základu zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie, na poistenie v nezamestnanosti a do rezervného fondu solidarity (t. j. 4 875 Sk mesačne).

Ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov, vymeriavací základ je mesačne najmenej 50 % z vymeriavacieho základu zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity (t. j. 3 250 Sk mesačne).

Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa § 49 Zákonníka práce, je najmenej v sume príjmu zodpovedajúcej kratšiemu pracovnému času.

Vymeriavací základ je mesačne najmenej v sume náhrady mzdy poskytnutej z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 Zákonníka práce a v prípade fyzickej osoby vo výkone väzby a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce, suma pracovnej odmeny.

Upozornenie: Od 1. 1. 2004 minimálny vymeriavací základ sa zvýšil pre všetky SZČO na výšku minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, t. j. od 1. 10. 2004 do 30. 9. 2005 na sumu 6 500 Sk mesačne. Z uvedeného vyplýva, že vymeriavací základ SZČO od 1. 10. 2004 do 30. 9. 2005 je vždy vo výške 6 500 Sk mesačne, t. j. aj v prípade:

  • SZČO, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %,
  • SZČO, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
Maximálny vymeriavací základ

Pri maximálnom vymeriavacom základe na sociálne poistenie od 1. 1. 2004 nastala podstatná zmena, ktorá spočíva najmä v určovaní jeho výšky, t. j. maximálny vymeriavací základ poistenca (zamestnanca aj povinne poistenej SZČO, re

Související dokumenty

Súvisiace články

Komentár k zákonu o zdravotnom poistení
Ako sa menia odvody do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne v roku 2022
Všeobecný vymeriavací základ za rok 2013
Opatrovateľ a osobný asistent – príspevky, odvody a dane
Zákonné sociálne poistenie SZČO do Sociálnej poisťovne od júla 2023 a generálny pardon
Platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie do verejnoprávnych fondov od 1. 1. 2017
Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 2020 (3. časť)
Zákonné sociálne poistenie a verejné zdravotné poistenie v roku 2020
Poistné na sociálne a zdravotné poistenie od 1. 1. 2005
Vymeriavací základ SZČO na účely platenia poistného na sociálne poistenie od 1. júla 2015
SZČO a platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie od 1. júla 2013
SZČO a platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie od 1. júla 2012
Autorské honoráre z pohľadu daňových a odvodových povinností v roku 2011
Autorské honoráre z hľadiska daňových a odvodových povinností v roku 2018 (2. časť)
Vymeriavací základ SZČO na účely platenia poistného na sociálne poistenie od 1. júla 2017
Vymeriavací základ SZČO na účely platenia poistného na sociálne poistenie od 1. júla 2018
Výpočet a účtovanie sociálneho poistenia a preddavkov na zdravotné poistenie zamestnancov (2. časť)
Účtovanie miezd v podvojnom účtovníctve
Vysporiadanie daňovej povinnosti študenta za rok 2021

Súvisiace otázky a odpovede

Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Daňové a odvodové povinnosti športovca
Konateľ a jeho odmena
Zmluva o vytvorení a použití umeleckého výkonu
Dohoda o pracovnej činnosti a občan ČR
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Zdanenie nepeňažného príjmu
Pozastavená živnosť a výpočet základu dane
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Práca na materskej dovolenke
Dobrovoľné odvody ako SZČO
Práca dobrovoľníka pre obchodnú spoločnosť
Rezident SR s pracovnou zmluvou v ČR pracujúci na home office na Slovensku
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Zdravotné poistenie u autorov príspevkov
Platenie zdravotného poistenia z dohody o vykonaní práce
Povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce z ukončenia pracovného pomeru
Medzinárodný prenájom pracovnej sily