Vymedzenie práva na zdanenie príjmov a podmienok vzniku stálej prevádzkarne v kontexte "Závislý zástupca" podľa medzinárodnej daňovej zmluvy v znení pred implementáciou opatrení projektu OECD BEPS a ich interpretácia vo vzťahu k zmluvným štátom
V tejto časti príspevku je interpretovaná problematika vzniku stálej prevádzkarne v kontexte "Závislý zástupca" podľa Modelovej zmluvy v znení aktualizácie do roku 2017 spolu s Komentárom.
Úprava problematiky stálej prevádzkarne sa nachádza najmä v článku 7 a článku 5 Modelovej zmluvy.
Podľa článku 7 ods. 1 Modelovej zmluvy zisky podniku jedného zmluvného štátu podliehajú zdaneniu len v tomto štáte, ak podnik nevykonáva svoju činnosť v druhom zmluvnom štáte prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá sa tam nachádza. Ak podnik vykonáva svoju činnosť takýmto spôsobom, môžu byť zisky podniku zdanené v druhom štáte, ale iba v takom rozsahu, v akom ich možno pripočítať tejto stálej prevádzkarni.
Pri posudzovaní vzniku stálej prevádzkarne sa prioritne zisťuje vznik "klasickej" stálej prevádzkarne podľa všeobecného pravidla vymedzeného v článku 5 ods. 1 Modelovej zmluvy a v príslušnej medzinárodnej daňovej zmluve. Ak neboli splnené podmienky vzniku "klasickej" stálej prevádzkarne, ďalej sa zisťuje možnosť vzniku stálej prevádzkarne v kontexte "Závislý zástupca" podľa podmienok vymedzených v článku 5 ods. 5 a 6 Modelovej zmluvy a v príslušnej medzinárodnej daňovej zmluve. Ak takáto stála prevádzkareň vznikne, potom existuje v rozsahu, v akom závislý zástupca vykonáva činnosť v mene jej zriaďovateľa.
Znenie článku 5 ods. 5 a 6 Modelovej zmluvy do roku 2017, ktoré je implementované do väčšiny medzinárodných daňových zmlúv je nasledovné (posledná aktualizácia v roku 2014):
Podľa článku 5 ods. 5 Modelovej zmluvy, ak osoba, iná než nezávislý zástupca, koná v zmluvnom štáte v mene podniku a má a obvykle uplatňuje právomoc uzatvárať zmluvy v mene podniku, potom má tento podnik stálu prevádzkareň v tomto štáte vo vzťahu ku všetkým činnostiam, ktoré táto osoba vykonáva pre podnik, pokiaľ činnosti tejto osoby nie sú obmedzené na činnosti prípravného a pomocného charakteru, ktoré vo všeobecnosti nezakladajú vznik stálej prevádzkarne. V takýchto prípadoch ide o vznik stálej prevádzkarne z titulu činnosti závislého zástupcu.
Podľa článku 5 ods. 6 Modelovej zmluvy sa nepredpokladá, že podnik má stálu prevádzkareň v zmluvnom štáte len preto, že v tomto štáte vykonáva svoju činnosť prostredníctvom makléra, generálneho komisionára alebo akéhokoľvek iného nezávislého zástupcu, pokiaľ tieto osoby konajú v rámci svojej riadnej činnosti.
Závislým zástupcom môže byť dcérska spoločnosť, ak vykonáva činnosti v rozsahu činností materskej spoločnosti, ktoré táto dcérska spoločnosť vykonáva nad rámec svojich činností, ak sú splnené podmienky vymedzené v článku 5 ods. 5 Modelovej zmluvy a podmienky vymedzené v príslušnej medzinárodnej daňovej zmluve. Rovnaké princípy sú aplikované na ktorúkoľvek spoločnosť, ktorá je súčasťou nadnárodnej skupiny spoločnosti.
V súvislosti s posudzovaním podmienok vzniku stálej prevádzkarne v kontexte "Závislý zástupca" na území SR podľa medzinárodných daňových zmlúv, v ktorých nie sú implementované opatrenia projektu OECD BEPS je potrebné vysvetliť nasledovné výrazy:
-
Osoba, ktorá koná v mene podniku
Za závislého zástupcu sa považuje osoba, ktorá vykonáva činnosť na území SR v záujme daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len "podnik"). Závislý zástupca nemusí byť rezidentom SR (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) a činnosť v záujme podniku nemusí vykonávať prostredníctvom trvalého miesta alebo zariadenia podniku na území SR.
Výraz "osoba koná v mene podniku" musí byť interpretovaný široko. Vzťahuje sa na všetky prípady, v ktorých osoba dohodne záväzné zmluvné podmienky pre podnik, aj ak jej v súvislosti s uzatvorením príslušnej zmluvy nebolo formálne udelené právo uzatvárať (podpisovať) túto zmluvu v mene podniku.
______________________________