V predchádzajúcich číslach tohto časopisu 7-8/2015, 9/2015 a 10/2015 sme v článku „Nárok na starobný a predčasný starobný dôchodok a možnosť zvýšenia ich sumy výkonom zárobkovej činnosti“ rozoberali povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) pri rôznych formách zárobkovej činnosti, ak ju vykonáva po priznaní dôchodku poberateľ starobného dôchodku (ďalej len „starobný dôchodca“) a predčasný starobný dôchodca, ktorý má pozastavené poberanie predčasného starobného dôchodku (ďalej len „predčasný starobný dôchodca“). Poukázali sme na to, že jednotlivé formy zárobkovej činnosti sa od seba navzájom odlišujú, najmä pokiaľ ide o povinnosť platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia (pozri tabuľku č. 1 až č. 7, Dane a účtovníctvo 10/2015).
V tomto článku, v nadväznosti na povinnosť starobného dôchodcu a predčasného starobného dôchodcu platiť z dôvodu výkonu zárobkovej činnosti poistné na nemocenské poistenie:
- rozoberieme podmienky vzniku nároku na priznanie a vyplatenie dávky nemocenského poistenia a
- určíme sumu nemocenskej dávky v závislosti na vymeriavacom základe, z ktorého pracujúci starobný dôchodca a predčasný starobný dôchodca platí poistné na nemocenské poistenie ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná fyzická osoba (ďalej len „SZČO“).
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky
Vznik sociálnej udalosti
Nárok na nemocenskú dávku vznikne poistencovi za predpokladu, že splní všeobecné a osobitné podmienky nároku na nemocenskú dávku ustanovenézákonom o sociálnom poistení. Poistencom nemocenského poistenia je osoba, ktorá platí poistné na nemocenské poistenie, ktoré je podľa § 2 písm. a) zákona o sociálnom poistení poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu najmä v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti (ďalej len „dočasná PN“).
Podľa zákona o sociálnom poistení sa poistencom vypláca nemocenské, ošetrovné, materské a vyrovnávacia dávka. Starobnému dôchodcovi a predčasnému starobnému dôchodcovi môže vzniknúť nárok na nemocenskú dávku, ktorou je:
- nemocenské a
- ošetrovné.
Za špecifických podmienok môže vzniknúť nárok podľa § 49 ods. 2 písm. f) zákona o sociálnom poistení aj na materské. Ide o materské, na ktoré vzniká nárok inému poistencovi ako matke dieťaťa.
♦ Príklad č. 1:
Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa nepretržite od roku 2009 aj po priznaní starobného dôchodku, ktorý jej Sociálna poisťovňa vypláca od 11. 6. 2015. Dňa 8. 1. 2016 ukončila zárobkovú činnosť z dôvodu prevzatia 3-mesačného dieťaťa svojej ťažko chorej dcéry do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Dôchodkyni vznikne nárok na materské, ak splní všetky podmienky ustanovené v zákone o sociálnom poistení. Základnou podmienkou je, aby bola v posledných 2 rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti nemocensky poistená najmenej 270 dní.
* * *