Nezdaniteľné časti základu dane ovplyvňujú výpočet daňovej povinnosti každej fyzickej osoby (FO). Uplatniť si ich môže iba ten daňovník, ktorý v príslušnom zdaňovacom období dosahoval tzv. aktívne príjmy. Keďže sa k 1. júlu 2015 nemenila suma životného minima, výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a tiež nezdaniteľnej časti základu dane na manželku sa, oproti roku 2015, nemení.
Od 1. 1. 2016 sa rozširuje okruh dôchodkov, ktoré ovplyvňujú výšku nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (dôchodcu). Rok 2016 je zároveň posledným rokom (zdaňovacím obdobím), kedy si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo forme dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Pri uplatňovaní nezdaniteľných častí základu dane sa od roku 2011 berie do úvahy, aké príjmy daňovník (FO) dosahuje. Vo všeobecnosti platí, že daňovník (FO) si môže o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) znížiť iba základ dane zistený z aktívnych príjmov podľa § 5 ZDP (zo závislej činnosti) a § 6 ods. 1 a 2 ZDP (z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti).
Za zdaňovacie obdobie roku 2016 si daňovník (FO) môže pri výpočte svojej daňovej povinnosti uplatniť tieto nezdaniteľné časti základu dane:
- nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (§ 11 ods. 2 ZDP),
- nezdaniteľnú časť základu dane na manželku/-la (§ 11 ods. 3 ZDP),
- sumu preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie – II. pilier (§ 11 ods. 8 ZDP),
- sumu preukázateľne zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie – III. pilier (§ 11 ods. 10 ZDP).
V roku 2016 sú nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka a na manželku ovplyvnené valorizačným mechanizmom, t. j. závisia od násobku platného životného minima, od dosiahnutého základu dane daňovníka z aktívnych príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie a od výšky vlastného príjmu manželky.
Výška maximálneho daňového zvýhodnenia vo forme dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie sa odvíja od výšky priemernej mzdy platnej v národnom hospodárstve dva roky spätne. Naopak, výška maximálneho daňového zvýhodnenia vo forme príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie je stanovená fixnou sumou.
Daňovník si môže mesačne uplatniť iba nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Podmienkou je, že poberá zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a u svojho zamestnávateľa podpísal „Vyhlásenie k zdaneniu príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti“ podľa § 36 ods. 6 ZDP. Daňovník môže mať vyhlásenie podpísané v danom mesiaci iba u jedného zamestnávateľa. Túto mesačnú sumu si však nemôže uplatniť daňovník, ktorý je k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia poberateľom dôchodkov uvedených v § 11 ods. 6 ZDP a ani daňovník, ktorý u svojho zamestnávateľa počas roka nepodpísal vyhlásenie.
Po skončení zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) sa pri výpočte ročnej NČZDD za rok 2016 prihliadne na dosiahnutú výšku základu dane daňovníka z aktívnych príjmov, t. j. nielen z príjmov podľa § 5 ZDP, ale aj z príjmov podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 ZDP.
Ostatné nezdaniteľné časti základu dane, t. j. nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, sumu preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a tiež preukázateľne zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, si daňovník môže uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka), a to u svojho zamestnávateľa prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo sám pri podaní daňového priznania.
Upozornenie: Ak daňovník v roku 2016 dosiahol tzv. pasívne príjmy, t. j. príjmy z prenájmu (§ 6 ods. 3 ZDP), príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu (§ 6 ods. 4 ZDP) alebo ostatné príjmy (§ 8 ZDP), nevzniká mu nárok na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane. Do konca roku 2015 medzi pasívne príjmy patrili aj príjmy z kapitálového majetku (§ 7 ZDP), ktoré sa od roku 2016 zdaňujú v osobitnom základe dane zrážkovou daňou a nevstupujú do (celkového) základu dane FO za účelom výpočtu daňovej povinnosti.
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka v roku 2016
Do konca roku 2010 mala nárok na základnú nezdaniteľnú sumu na daňovníka každá FO (napr. aj daňový nerezident, študent, nezaopatrené dieťa), bez ohľadu na to, ktoré čiastkové základy dane podľa § 5 až 8 ZDP tvorili jej základ dane a či boli príjmy dosahované počas celého zdaňovacieho obdobia alebo len počas jeho časti.
Od roku 2011 si môže nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uplatniť každá FO (daňový rezident aj daňový nerezident),ale iba za podmienky, že v príslušnom zdaňovacom období dosiahla tzv. aktívne príjmy. Nárok na túto nezdaniteľnú časť sa nepreukazuje žiadnym dokladom, ale vzniká automaticky zo zákona.
Pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (ďalej iba „NČZDD“) musí daňovník (FO) posudzovať:
- Či mu vznikol nárok na uplatnenie NČZDD, t. j. či dosiahol tzv. aktívne príjmy, resp.základ dane tvorený čiastkovým základom dane z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP alebo čiastkovým základom dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP. Ak takýto čiastkový základ dane nedosiahol, nevzniká mu nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka v príslušnom zdaňovacom období.
- Na akú výšku NČZDD mu nárok vznikol (plná alebo krátená) v závislosti od dosiahnutého základu dane z aktívnych príjmov.
Pravidlá pre určenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka v roku 2016 sú stanovené v § 11 ods. 2 ZDP (tabuľka č. 1), podľa ktorého, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane z aktívnych príjmov:
- rovný alebo nižší ako 100-násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho