Problematika náhrady škody na zdraví a priznanie dávok úrazového poistenia v dôsledku pracovného úrazu poškodeného je pomerne náročná, k čomu prispieva široký diapazón právnych predpisov vzťahujúcich sa na uvedenú tému. V danom prípade možno aplikovať právne predpisy z oblasti práva sociálneho zabezpečenia, pracovného práva, trestného práva a medicínskeho práva.
V súčasnosti sa čoraz častejšie vyskytujú pracovné úrazy na pracovnej ceste v dôsledku dopravnej nehody. Nie každý úraz zamestnanca možno automaticky subsumovať pod termín pracovný úraz, rovnako ako nemožno označiť za pracovný úraz ani každú dopravnú nehodu zamestnanca. Pri tomto type pracovného úrazu (dopravnej nehode) je nutný individualizovaný prístup k uplatňovaniu si náhrady škody na zdraví. Prejavuje sa to najmä v tom, že v závislosti od následkov dopravnej nehody je táto ďalej riešená ako priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, alebo v trestnom konaní, kde má byť skutkový stav náležite objasnený a páchateľ spravodlivo potrestaný.
Od výsledku daných konaní sa odvíja aj možnosť uplatnenia nároku poškodeného. V našom článku sa bližšie zameriame na pracovný úraz spôsobený počas pracovnej cesty pri dopravnej nehode, kde, ako poškodení, prichádzajú do úvahy vodič a jeho spolujazdec, resp. spolujazdci.
Pre pochopenie problematiky pracovných úrazov zamestnancov pri dopravných nehodách je dôležité pripomenúť si základné pojmy ako pracovný úraz, plnenie pracovných úloh a pracovná cesta. Vymedzenie pojmu pracovný úraz upravuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej aj „Zákonník práce“) a zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej aj ako „zákon o sociálnom poistení“).
Podľa ustanovenia § 195 ods. 2 Zákonníka práce je pracovný úraz poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Uvedené pojmy bližšie vymedzuje česká judikatúra, podľa ktorej „Pod porušením zdravia sa rozumie poškodenie fyzické aj psychické.“ „Pracovným úrazom nie je teda iba telesné zranenie, ale aj porušenie zdravia vôbec, ku ktorému došlo nezávisle od vôle poškodeného. Pričom nemusí ísť o jedinú príčinu úrazu, ale stačí, ak ide o jednu z príčin, avšak dôležitú, podstatnú a značnú.“
„O pracovný úraz ide aj v prípade, keď vodič vozidla organizácie po prejdení určitej etapy cesty odstaví vozidlo a ide sa občerstviť do hostinca, pričom na ceste z vozidla alebo späť k vozidlu utrpí úraz (napr. je zachytený iným idúcim vozidlom).“
V zmysle ustanovenia § 220 ods. 3 Zákonníka práce sa, ako pracovný úraz posudzuje aj úraz, ktorý zamestnanec utrpel pre plnen