Náhrada príjmu pri dočasnej PN nie je dávkou nemocenského poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p., takže nie je súčasťou sociálneho poistenia. Náhradu príjmu pri dočasnej PN poskytuje zamestnancovi zamestnávateľ zo svojich finančných prostriedkov.
Zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.(ďalej len „zákon o náhrade príjmu“):
- upravuje spôsob zabezpečenia príjmu zamestnanca počas prvých desiatich kalendárnych dní jeho dočasnej pracovnej neschopnosti (ďalej len „dočasnej PN“) a
- vymedzuje podmienky nároku na náhradu príjmu pri dočasnej PN zamestnanca a spôsob jej poskytovania.
Náhrada príjmu pri dočasnej PN nie je dávkou nemocenského poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), takže nie je súčasťou sociálneho poistenia. Náhradu príjmu pri dočasnej PN poskytuje zamestnancovi zamestnávateľ zo svojich finančných prostriedkov.
1. Poskytovanie náhrady príjmu pri dočasnej PN
Zamestnávateľ poskytuje náhradu príjmu pri dočasnej PN (ďalej len „náhrada príjmu“) iba počas vzťahu, z ktorého vyplýva, že zamestnanec je nemocensky poistený. Zákon o náhrade príjmu taxatívne vymedzuje skutočnosti, ktoré vylučujú nárok na náhradu príjmu. Týmito skutočnosťami sú:
- Nárok na nemocenské a materské podľa zákona o sociálnom poistení.
- Nárok na rodičovský príspevok podľa zákona č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov. To neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca.
- Vznik dočasnej PN v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý bol dočasne práceneschopnému zamestnancovi uložený trest odňatia slobody.
- Porušenie liečebného režimu určeného lekárom.
- Ak sa zamestnanec nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej PN bez súhlasu lekára.
Za zamestnanca sa na účely poskytovania náhrady príjmu považuje fyzická osoba, ktorá sa považuje za zamestnanca aj na účely sociálneho poistenia podľa § 4 ods.1 zákona o sociálnom poistení, s výnimkou fyzickej osoby vo výkone väzby a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, aj keď je zaradená do práce. Je to:
- fyzická osoba v pracovnom pomere podľa § 11 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“),
- fyzická osoba v štátnozamestnaneckom pomere,
- fyzická osoba v služobnom pomere,
- člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu,
- ústavný činiteľ, verejný ochranca práv a poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený na území SR,
- predseda vyššieho územného celku, starosta obce, starosta mestskej časti v Bratislave, starosta mestskej časti v Košiciach a primátor mesta,
- poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
- pestún v zariadení pestúnskej starostlivosti,
- riaditeľ štátneho podniku.
Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území SR alebo mimo územia SR počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonom SR, neustanovuje inak.
Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec:
- ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne PNna výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,
- ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 zákona o sociálnom poistení za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej PN, ak zákon o náhrade príjmu neustanovuje inak (teda nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem podľa osobitných predpisov).
Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec, ak:
- Počas obdobia dočasnej PN má nárok na nemocenské a materské podľa zákona o sociálnom poistení.