Úpravy týkajúce sa nepeňažných vkladov (NV) do základného imania obchodných spoločností boli doplnené do zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) s účinnosťou od 1. 1. 2010 zákonom č. 504/2009 Z. z., v rámci tzv. podnikových kombinácií, ako napr. aj predaj podniku, zlúčenie, splynutie obchodných spoločností s cieľom zabezpečiť právnu istotu pri ich realizácii.
Nepeňažný vklad podľa Obchodného zákonníka
NV môže byť uskutočnený pri založení obchodnej spoločnosti alebo už za trvania spoločnosti, pristúpením nového spoločníka do obchodnej spoločnosti.
Vklad do obchodnej spoločnosti je upravený v § 59 Obchodného zákonníka podľa ktorého je vkladom spoločníka súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len „peňažný vklad“) a iných, peniazmi oceniteľných hodnôt (NV), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti.
Vkladom spoločníkov sa vytvára základné imanie spoločnosti. Právnym titulom na prevod majetku, ktorý tvorí predmet vkladu, je vklad do základného imania spoločnosti na základe záväzku prevzatého v spoločenskej zmluve, zakladateľskej listine, zakladateľskej zmluve, listine upisovateľov. Spôsob prevodu majetku, ktorý tvorí vklad, závisí od druhu vkladu, pričom Obchodný zákonník uvádza špecifiká vkladu len pri podniku a pohľadávke. Obchodný zákonník nevymedzuje striktne, čo je spôsobilé byť predmetom vkladu, ale vymedzuje náležitosti na vklady, ktoré v nadväznosti s občianskoprávnou úpravou podľa § 118 Občianskeho zákonníka predmety občianskoprávnych vzťahov uvedené riešia.
Vkladom môže byť majetok predstavovaný peniazmi alebo inými hodnotami, tzv. NV – veci, pohľadávky, cenné papiere, obchodné podiely, podnik alebo jeho časť, práva z priemyselného a duševného vlastníctva, majetkové práva užívacie a iné. Vklady spočívajúce v záväzku vykonať práce alebo poskytnúť služby nie sú ustanoveniami Obchodného zákonníka povolené. Vklad musí byť peniazmi oceniteľný, prevoditeľný, hospodársky určiteľný.
Plnenie vkladovej povinnosti sa odlišuje podľa skutočnosti, či ide o peňažný vklad alebo NV.
NV do spoločnosti a určenie peňažnej sumy, v akej sa NV započítava na vklad spoločníka, sa v súlade s § 59 ods. 3 Obchodného zákonníka musia uviesť v spoločenskej zmluve, zakladateľskej zmluve alebo v zakladateľskej listine, ak tento zákon neustanovuje inak.
Hodnota NV sa podľa § 59 ods. 3 Obchodného zákonníka určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj opis NV, spôsob jeho ocenenia, údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti. Znalec určuje cenu uznanú na zapísanie vkladu podľa vyhlášky č. 492/2004 Z. z. Ministerstva spravodlivosti SR o stanovení všeobecnej hodnoty majetku (ďalej len „Vyhláška č. 492/2004 Z. z.“).
Ak sa vkladá podnik alebo jeho časť, použijú sa vo vzťahu k prechodu práv a povinností primerane ustanovenia § 476 až § 488 Obchodného zákonníka o zmluve o predaji podniku (§ 59 ods. 4 Obchodného zákonníka).
Ak vklad do spoločnosti alebo jeho časť spočíva v prevode pohľadávky, použijú sa primer