Nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti fyzickou osobou

Vydáno: 56 minút čítania

Fyzická osoba sa môže zúčastňovať na podnikaní právnickej osoby svojim vkladom, či už peňažným alebo nepeňažným, pričom pravidlá pre uskutočnenie takýchto vkladov sú nastavené v ustanoveniach zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“). Ustanovenie Obchodného zákonníka rozlišujú predovšetkým vklady do základného imania spoločnosti podľa § 59, pričom uvedené ustanovenie sa s účinnosťou od 1. 1. 2018 primerane použije aj na nové ustanovenie riešiace vklady do ostatných kapitálových fondov uvedené v § 217a.

Nadväzne na zmeny vykonané v Obchodnom zákonníku sa upravila aj definícia vkladov na účely dane z príjmov v § 2ac zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP"), čo malo samozrejme vplyv aj na všetky daňové súvislosti týkajúce sa vkladov do obchodných spoločností, vykonaných či už fyzickou alebo právnickou osobou.
Ako konkrétne sa aplikujú daňové úpravy pri nepeňažných vkladoch uskutočnených fyzickými osobami, bude uvedené v nasledujúcom príspevku.
Nepeňažný vklad podľa Obchodného zákonníka
Nepeňažný vklad môže byť uskutočnený pri:
-
založení obchodnej spoločnosti alebo už
-
za trvania spoločnosti, pristúpením nového spoločníka do obchodnej spoločnosti,
-
za trvania spoločnosti môže byť ďalší vklad spoločníka.
Vklad do obchodnej spoločnosti je upravený v § 59 Obchodnom zákonníku, podľa ktorého je vkladom spoločníka súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len "peňažný vklad") a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (ďalej len "nepeňažný vklad"), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti.
Vkladom spoločníkov sa vytvára základné imanie spoločnosti. Právnym titulom na prevod majetku, ktorý tvorí predmet vkladu, je vklad do základného imania spoločnosti na základe záväzku prevzatého v spoločenskej zmluve, zakladateľskej listine, zakladateľskej zmluve, listine upisovateľov. Spôsob prevodu majetku, ktorý tvorí vklad, závisí od druhu vkladu, pričom Obchodný zákonník uvádza špecifiká vkladu len pri podniku a pohľadávke. Obchodný zákonník nevymedzuje striktne, čo je spôsobilé byť predmetom vkladu, ale vymedzuje náležitosti na vklady, ktoré v nadväznosti s občianskoprávnou úpravou podľa § 118 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len "Občianky zákonník"), predmety občianskoprávnych vzťahov riešia.
Vkladom môže byť majetok predstavovaný peniazmi alebo inými hodnotami, tzv. nepeňažné vklady - veci, pohľadávky, cenné papiere, obchodné podiely, podnik alebo jeho časť, práva z priemyselného a duševného vlastníctva, majetkové práva užívacie a iné. Vklady spočívajúce v záväzku vykonať práce alebo poskytnúť služby nie sú ustanoveniami Obchodného zákonníkapovolené.
Vklad musí byť peniazmi oceniteľný, prevoditeľný, hospodársky určiteľný.
Plnenie vkladovej povinnosti sa odlišuje podľa skutočnosti, či ide:
-
peňažný vklad alebo
-
nepeňažný vklad.
Pri peňažnom vklade sa umožňuje jeho splácanie aj po vzniku spoločnosti.
Nepeňažný vklad musí byť splatený pred zápisom výšky základného imania do obchodného registra. Ak spoločnosť nenadobudne právo k predmetu nepeňažného vkladu, je spoločník, ktorý sa zaviazal vložiť do spoločnosti tento vklad, povinný zaplatiť jeho hodnotu v peniazoch a spoločnosť je povinná predmet nepeňažného vkladu spoločníkovi vrátiť.
Pri zvýšení základného imania
peňažnými vkladmi
sa pred podaním návrhu na zápis tejto zmeny do obchodného registra vyžaduje splatiť najmenej 30 % každého peňažného vkladu a dodržať zákonom ustanovenú celkovú hodnotu splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov v znení platnom pre obdobie, v ktorom sa základné imanie zvyšuje. Spoločník je povinný splatiť hodnotu peňažného vkladu v lehote najneskôr do piatich rokov od prevzatia záväzku na nový vklad, resp. od rozhodnutia valného zhromaždenia o zvýšení základného imania.
Pri zvýšení základného imania
upísaním nových akcií
v prípade akciových spoločností možno tieto splatiť
peňažnými vkladmi
a predstavenstvo spoločnosti môže podľa § 206 ods. 1 Obchodného zákonníka podať návrh na zápis zvýšenia základného imania do obchodného registra po splatení aspoň 30 % ich menovitej hodnoty.
Upísané nové akcie možno tiež splatiť
nepeňažným vkladom
, ktorý musí byť splatený pred zápisom zvýšenia základného imania do obchodného registra.
Nepeňažný vklad do spoločnosti a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, sa v súlade s § 59 ods. 3 Obchodného zákonníka musia uviesť v spoločenskej zmluve, zakladateľskej zmluve alebo v zakladateľskej listine, ak tento zákon neustanovuje inak. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj opis nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia, údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti. Znalec určuje cenu uznanú na zapísanie vkladu podľa vyhlášky č. 492/2004 Z.z. MS SR o stanovení všeobecnej hodnoty majetku (ďalej len vyhláška č. 492/2004 Z.z.).
V súlade s § 59b ods. 1 Obchodným zákonníkom pri zmene výšky základného imania sa hodnota nepeňažného vkladu nemusí určiť znaleckým posudkom, ak o tom rozhodne orgán spoločnosti oprávnený rozhodovať o zmene výšky základného imania. Podmienkou však je, že hodnota nepeňažného vkladu sa určila znaleckým posudkom v súlade s právnymi predpismi platnými pre oceňovanie k dátumu nie staršiemu ako šesť mesiacov pred splatením nepeňažného vkladu. Nové ocenenie znalcom podľa § 59 ods. 3 Obchodného zákonníka je však potrebné v prípade, ak ku dňu splatenia nepeňažného vkladu nastali okolnosti, ktoré výrazne zmenili jeho hodnotu.
Orgán spoločnosti oprávnený rozhodovať o zmene výšky základného imania môže podľa § 59b ods. 3 Obchodného zákonníka rozhodnúť, že hodnota nepeňažného vkladu sa nemusí určiť znaleckým posudkom aj v tom prípade, ak hodnota vkladu je odvodená samostatne pre každý nepeňažný vklad z riadnej účtovnej závierky za predchádzajúce účtovné obdobie, ktorá bola overená audítorom bez výhrady.
Ak sa nové ocenenie nepeňažného vkladu nevykoná, môže jeden spoločník alebo viac spoločníkov, ktorí vlastnia spolu najmenej 5 % základného imania spoločnosti, v deň prijatia rozhodnutia o zvýšení základného imania žiadať ocenenie znalcom podľa § 59 ods. 3 Obchodného zákonníka.
Štatutárny orgán vyhotoví písomnú správu, ktorá musí obsahovať opis nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia, údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá aspoň emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom pri akciovej spoločnosti alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti a vyhlásenie, že nenastali okolnosti, ktoré by výrazne zmenili hodnotu nepeňažného vkladu vyjadrenú v pôvodnom ocenení. Uvedená písomná správa sa uloží do zbierky listín do 30 dní odo dňa splatenia vkladu.
Ak sa vkladá podnik alebo jeho časť, použijú sa vo vzťahu k prechodu práv a povinností primerane ustanovenia § 476 až § 488 Obchodného zákonníka o zmluve o predaji podniku (§ 59 ods. 4 Obchodného zákonníka). V súvislosti s uvedeným ide napríklad o také skutočnosti ako že:
-
zmluva o predaji podniku musí byť vyhotovená v písomnej forme,
-
vzhľadom na definíciu podniku v § 5 Obchodného zákonníka, podľa ktorej sa podnikom rozumie súbor hmotných ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania, musia byť prevádzané všetky tieto zložky, nakoľko vyňatím jednej z nich už má za následok zmeny prevodu podniku na prevod jednotlivých zložiek majetku,
-
spolu so všetkými súčasťami podniku prechádzajú na spoločnosť priamo zo zákona aj všetky práva a povinnosti, ktoré sú súčasťou podniku,
-
na spoločnosť prechádzajú aj pracovnoprávne vzťahy k zamestnancom vkladaného podniku.
Ak vklad do spoločnosti alebo jeho časť spočíva v prevode pohľadávky, použijú sa primerane ustanovenia o postúpení pohľadávky. Spoločník, ktorý previedol na spoločnosť ako vklad pohľadávku, ručí za vymožiteľnosť tejto pohľadávky do výšky hodnoty svojho vkladu. Nepeňažným vkladom môže byť aj pohľadávka voči spoločnosti.
Vlastnícke práva ku vkladom alebo k ich častiam prípadne aj iné práva spojené s vkladmi, ktoré boli splatené pred vznikom spoločnosti, prechádzajú na spoločnosť
dňom jej vzniku
. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti však spoločnosť nadobúda až vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe písomného vyhlásenia vkladateľa opatreného osvedčením o pravosti jeho podpisu. Vkladateľ je povinný odovzdať správcovi vkladu uvedené písomné vyhlásenie, pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do o

Související dokumenty

Súvisiace články

Úprava základu dane o neuhradené záväzky
Vklady fyzických osôb do podnikania
SZČO a skladové zásoby pre vlastnú spotrebu z hľadiska dane z príjmov
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Komanditná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Povinnosti obchodnej spoločnosti v jej likvidácii
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Tvorba a čerpanie nedeliteľného fondu a rezervného fondu
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Predaj obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Daňové dôsledky nepeňažných vkladov individuálneho majetku fyzických osôb
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Zdanenie príjmov z predaja nehnuteľností u fyzických osôb
Odpisovanie automobilu v osobitných prípadoch

Súvisiace otázky a odpovede

Zrušenie s.r.o.
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Rozdelenie zisku
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Nepeňažný vklad
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Prevod majetku a záväzkov z SZČO do s.r.o. z pohľadu účtovania, ocenenia majetku, DPH a dani z príjmov
Prerušenie odpisovanie majetku

Súvisiace predpisy

Zákon č. 136/2001 Z.z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.