Účtovanie návratných krátkodobých cudzích zdrojov financovania v sústave podvojného účtovníctva

Vydáno: 21 minút čítania

Najčastejším problémom účtovných jednotiek v ich podnikateľskej činnosti v súčasnosti, je nedostatok finančných prostriedkov na úhradu splatných záväzkov, nákup jednotlivých zložiek majetku a úhradu prevádzkových nákladov. Tento nedostatok vlastných zdrojov podnikatelia riešia získaním zdrojov majetku z vonkajšieho prostredia účtovnej jednotky, ktoré preto nazývame cudzie zdroje majetku. Cudzie zdroje, ktoré predstavujú návratné zdroje financovania majetku účtovnej jednotky, môžeme všeobecne nazvať finančné záväzky v prípade, ak ich poskytnutie aj ich následné vrátenie je v peňažnej podobe.

Z hľadiska poskytovateľa návratných finančných prostriedkov rozlišujeme finančné záväzky na:

  1. bankové úvery – ak sú získané od právnickej účtovnej jednotky – banky (kde je veriteľom banka, príp. pobočka zahraničnej banky, t. j. akciová spoločnosť, ktorá má povolenie NBS pôsobiť ako banka),
  2. finančné výpomoci – ak sú získané od inej právnickej, respektíve fyzickej účtovnej jednotky (kde je veriteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá povolenie NBS pôsobiť ako banka).

V závislosti od doby splatnosti rozlišujeme finančné záväzky na:

  1. krátkodobé finančné záväzky (s dobou splatnosti do jedného roka, vrátane jedného roka) a
  2. dlhodobé finančné záväzky (s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok).

Bankové úvery a finančné výpomoci patria k cudzím zdrojom majetku, ktoré účtovná jednotka musí veriteľovi vrátiť v dohodnutom čase a výške, preto patria k finančným záväzkom. Finančnými záväzkami sa rozumejú zúčtovacie vzťahy, ktoré vznikli pri získavaní peňažných prostriedkov z vonkajšieho prostredia účtovnej jednotky, resp., krátkodobého finančného majetku, ktoré musia byť uhradené, resp., vyrovnané iným spôsobom.

V širšom zmysle možno za určitú formu finančnej výpomoci považovať aj predaj tovaru alebo služby na faktúru, kde dodávateľ na dobu do splatnosti faktúry poskytuje odberateľovi príležitosť používať splatnú sumu faktúry na iné účely, na rozdiel od platby v hotovosti, kedy ide hneď o úbytok peňažných prostriedkov z majetku účtovnej jednotky. V tomto prípade ide o krátkodobú výpomoc, pri dohode formou zmluvy je možné dodávateľsko-odberateľské vzťahy upraviť aj tak, aby z nich vyplynula dlhodobá finančná výpomoc, to je však možné iba v mimoriadnych prípadoch, kedy sa splatnosť záväzku vyplývajúceho z obchodnej zmluvy dohodne na dobu dlhšiu ako jeden rok, pričom s tým musia súhlasiť obe zmluvné strany. V týchto prípadoch dodávateľ pôsobí ako veriteľ a odberateľ ako dlžník. Málokedy však účtovné jednotky pristupujú k takémuto predĺženiu doby splatnosti záväzku z obchodnej zmluvy, väčšinou využívajú inú formu poskytnutia finančnej výpomoci, napr. formou pôžičky alebo zmenky.

V užšom zmysle za finančné záväzky považujeme tie záväzky – bankové úvery a finančné výpomoci, ktorých vznik súvisí s tokom peňažných prostriedkov pri ich čerpaní aj pri ich následnom splácaní. K finančným záväzkom, ktorých existencia je podložená vystavenými cennými papiermi patria zmenky a vlastné dlhopisy.

Z hľadiska podmienok a účelu čerpaného úveru a finančnej výpomoci existuje nespočetné množstvo variantov – predovšetkým finančných výpomocí, ktoré sú upravované dvojstrannými zmluvami (medzi veriteľom a dlžníkom) zostavenými na základe Obchodného zákonníka, príp. Občianskeho zákonníka. Bankové úvery a podmienky ich poskytovania vychádzajú z individuálnych obchodných podmienok príslušnej komerčnej banky a úverových zmlúv vyhotovených pre konkrétneho úverového dlžníka.

Podľa úverových podmienok bankových úverov, ktoré poskytujú možnosť získania návratných finančných prostriedkov rozlišujeme:

  1. Jednotlivý úver – kde je v úverovej zmluve uvedená možnosť čerpania úveru do výšky uvedenej sumy ako aj spôsob jeho splácania. Každý ďalší úver si vyžaduje znovu proces schvaľovania a vypracovanie novej úverovej zmluvy s konkrétnymi úverovými podmienkami pre tento bankový úver. Ide o neopakovateľný a neobnoviteľný úver buď dlhodobého alebo krátkodobého charakteru.
  2. Revolvingový úver – kde je v úverovej zmluve uvedená možnosť čerpania úveru opakovane, ide o automaticky obnovovaný úver s rovnakými podmienkami vyplývajúcimi z úverovej zmluvy, ktorú nie je potrebné pri ďalšom čerpaní znovu schvaľovať. Ide o dlhodobý, opakovateľný a obnoviteľný úver.

Príkladom takéhoto úveru je kreditná karta, na ktorej má dlžník dohodnutý určitý finančný limit. Každým nákupom sa táto suma znižuje, každou splátkou sa naopak disponibilné prostriedky na nákup ďalšieho tovaru na úver zvyšujú. Po uplynutí dojednanej lehoty pokračuje úverový vzťah s rovnakými podmienkami (napr. kontokorentný úver, kreditná karta).

Na financo

Související dokumenty

Súvisiace články

Oceňovanie krátkodobého finančného majetku
Nevyplatené dividendy fyzickej osobe
Závierkové účtovné prípady v podvojnom účtovníctve
Ako sa mení oceňovanie v účtovníctve od 1. januára 2016
Účtovanie finančného prenájmu (lízingu) – 1. časť
Iné pohľadávky a iné záväzky (súvzťažnosti)
Podielové listy a ich účtovanie
Účtovanie o zmenkách
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti
Účtovanie o finančných účtoch (1. časť)
Stanovenie súčasnej hodnoty pohľadávok a záväzkov
Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (I.)
Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (II.)
Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (III.)
Nepeňažný vklad do podnikania a jeho predaj
Vklady fyzických osôb do podnikania
Metóda vlastného imania pri oceňovaní obchodných podielov
Majetok a záväzky v cudzej mene a účtovná závierka
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie a daňové aspekty vzniku a úhrady záväzku z ručenia
Nevyfakturované služby
Úcet 413
Odpis záväzkov
Korona úvery
Kladné a záporné položky na faktúre
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Zníženie základného imania
Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.
Oporný múrik - IM?
Účtovanie vnútropodnikovej faktúry v materskej spoločnosti
Výplata dividend materskej spoločnosti
Recyklačný poplatok
Učtovanie pokuty za rýchlosť
Kúpa auta a predlžená záruka
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Účtovanie regionálneho príspevku v s. r. o.
Účtovanie tovaru a služieb na prelome rokov