Povinnosť dohodárov platiť poistné na sociálne poistenie
S účinnosťou od 1. 1. 2013 sa v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 252/2012 Z. z. a č. 413/2012 Z. z. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) doplnilo ustanovenie § 227a, ktoré sa vzťahuje na dohodu o brigádnickej práci študentov (DBPŠ) a zmenili sa viaceré ustanovenia, najmä § 4 ods. 1, 2 (pravidelný a nepravidelný príjem), § 7 (definícia zamestnávateľa), § 20 (vznik a zánik poistenia), § 54, 57 a 69a (ustanovenia súvisiace s nárokom na nemocenské a dôchodkové dávky), § 168, § 169, 139b a 139c (vymeriavací základ), § 143 (splatnosť poistného) a § 231 ods. 1 písm. b), ktorý ustanovuje povinnosti zamestnávateľa pri prihlasovaní a odhlasovaní dohodára.
Zo zmien vyplýva povinnosť dohodára platiť poistné na účely zákona o sociálnom poistení najmä v závislosti od toho, či:
- dosahuje pravidelný alebo nepravidelný príjem,
- žiak strednej školy a študent vysokej školy uplatňuje odvodové zvýhodnenie pri výkone práce na základe DBPŠ,
- ide o poberateľa dôchodku.
Povinné poistenie v nezamestnanosti sa podľa § 19 ods. 3 zákona o sociálnom poistení nevzťahuje na zamestnanca:
- podľa osobitného predpisu (napr. podľa zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry),
- obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody,
- fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
- fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.
Poistné na invalidné poistenie podľa § 128 ods. 4 zákona o sociálnom poistení neplatí poistenec, ktorý je:
Dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Poberateľom výsluhového dôchodku a dovŕšil dôchodkový vek. Ide o výsluhový dôchodok podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov“). Poistné na invalidné poistenie neplatí za uvedených poistencov ani zamestnávateľ.
Povinné nemocenské poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce (DVP) alebo dohody o pracovnej činnosti (DPČ) zaniká podľa § 20 ods. 3 zákona o sociálnom poistení:
- priznaním starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov,
- dovŕšením dôchodkového veku poberateľa výsluhového dôchodku podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Pri tomto zániku poistenia zamestnávateľ neplní odhlasovaciu povinnosť, poistenie zaniká automaticky.
Pravidelný a nepravidelný príjem a splatnosť poistného
Zamestnávateľ vykazuje dohodára s pravidelným mesačným príjmom na tlačive Mesačný výkaz poistného a príspevkov, so splatnosťou poistného na sociálne poistenie podľa dňa určeného na výplatu príjmov zamestnancov. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.
♦ Otázka č. 9 – Dohoda s pravidelným mesačným príjmom:
Dohodár uzatvoril so zamestnávateľom DVP od 1. 1. 2013 do 30. 9. 2013 tak, že odmena v sume 370 €/mesiac, za prácu vykonanú v jednotlivých mesiacoch, je splatná do 15. kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. V období od 1. 4. 2013 do 25. 4. 2013 bol tento zamestnanec dočasne práceneschopný, nárok na odmenu mu z tohto dôvodu nevznikol a v období od 1. 5. 2013 do 31. 5. 2013 nemal preňho zamestnávateľ prácu, jeho odmena bola za 5/2013 v sume 0 €. Pôjde v tomto prípade o dohodu s pravidelným mesačným príjmom?
Tento dohodár sa považuje za zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom, pretože podmienky ustanovené v DVP mu zaručujú nárok na pravidelný mesačný príjem. Rozhoduje text dohody.