Konsolidovaná účtovná závierka
Počet vyhľadaných dokumentov: 41
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 41
Zoradiť podľa:
- Článek
Skôr, ako účtovná jednotka pristúpi k zostaveniu účtovnej závierky je dôležité skontrolovať, či v účtovníctve vedenom počas roka 2023, za ktorý sa účtovná závierka bude zostavovať, aplikovala zmeny v oblasti účtovníctva platné pre tento rok.
- Článek
Register účtovných závierok (ďalej len „RÚZ“) je informačným systémom verejnej správy, správcom ktorého je Ministerstvo financií SR. Prevádzkovateľom registra je rozpočtová organizácia ministerstva DataCentrum (ďalej len „prevádzkovateľ registra“). S účinnosťou od 1. 1. 2022 vstupuje do platnosti zákon č. 456/2021 Z. z., ktorým sa mení zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „novela zákona o účtovníctve“) a prináša zmeny aj v oblasti ukladania dokumentov ŔÚZ, teda aj účtovných závierok a tejto téme sa venujeme v nasledujúcom príspevku.
- Článek
Článok pokračuje časťou, v ktorej sú podrobnejšie uvedené rôzne druhy dokumentácie o transferovom oceňovaní a pravidlá, podľa ktorých sa konkrétny druh vyberá.
- Článek
V novembri a decembri 2015 boli novelizované viaceré účtovné predpisy. Niektoré z týchto zmien nadobudli účinnosť 31. decembra 2015, niektoré 1. januára 2016 a niektoré nadobudnú až 17. júna 2016.
- Článek
V zmysle povinností členských štátov EÚ vyplývajúcich z ustanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS konala aj SR, keď prijala zákon č. 130/2015 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Táto novela zákona o účtovníctvenadobudla účinnosť 1. júla 2015, bola zverejnená v čiastke 40/2015 Zbierky zákonov Slovenskej republiky a upravuje svojimi ustanoveniami, okrem iného, aj spôsoby oceňovania v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ.
Ak ma slovenská spoločnosť zriadenú organizačnú zložku v Českej republike, musí účtovať o každom účtovnom doklade z Čiech aj na Slovensku? Alebo stačí, ak spraví pri učtovnej závierke konsolidáciu?
- Článek
V predchádzajúcej časti článku sme sa venovali zahŕňaniu pridružených podnikov do konsolidovanej účtovnej závierky, kde sme na príkladoch ilustrovali prvotné uplatnenie metódy vlastného imania v konsolidovanej účtovnej závierke. Druhá časť článku je venovaná zahŕňaniu spoločných podnikov do konsolidovanej účtovnej závierky.
- Článek
Cieľom príspevku je prezentovať postupy (metódy) uplatňované pri zahŕňaní pridružených a spoločných podnikov do konsolidovanej účtovnej závierky.
- Článek
V dokončení článok ponúka konkrétne príklady realizácie prvej eliminácie účtovnej hodnoty investície s podielom na vlastnom imaní v dcérskom podniku ku dňu akvizície (prvá konsolidácia kapitálu), konsolidačné operácie zamerané na elimináciu vzájomných pohľadávok a záväzkov a elimináciu zostatkov účtov, vnútroskupinových transakcií, nákladov a výnosov.
- Článek
Kritériám pre vznik povinnosti zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku a jej rozsahu (vymedzeniu konsolidovaného celku) sa autorka venovala v čísle 5/2010 v prvej časti príspevku. Cieľom druhej časti je prezentovať a analyzovať postupy konsolidácie dcérskych podnikov uplatňovaných pri zostavovaní závierky.
- Článek
V smerniciach Európskej únie pre účtovníctvo sa spoločnosti členia pre účely účtovnej závierky podľa určitých veľkostných kritérií na malé, stredne veľké a veľké. Tými veľkostnými kritériami sú majetok, čistý obrat, priemerný počet pracovníkov. Analogické kritériá boli zavedené aj do slovenského zákona o účtovníctve. Nie síce v súvislosti s členením účtovných jednotiek na malé, stredne veľké a veľké ale v trochu iných súvislostiach a to, povinnosť nechať si overiť účtovnú závierku audítorom, povinnosť zostaviť individuálnu účtovnú závierku podľa IFRS v znení prijatom EÚ a povinnosť zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku.
- Článek
Cieľom príspevku je prezentovať a analyzovať ustanovenia týkajúce sa povinnosti zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku a rozsahu konsolidovanej účtovnej závierky.
- Článek
Vstupom našej republiky do Európskej únie sa prehĺbil proces prispôsobovania sa našej legislatívy európskej. Táto harmonizácia slovenskej legislatívy prebieha aj v právnej úprave audítorstva ako špecializovanej odbornej činnosti, ktorú možno chápať dvojako, ako profesiu a ako vysoko odbornú činnosť.
- Článek
Cieľom novej interpretácie IFRS 17 je poskytnúť účtovné pravidlá, podľa ktorých majú účtovné jednotky zachytiť transakcie, v ktorých vlastníci jednajú v rámci svojej právomoci ako vlastníci, a pri ktorých dochádza k výplate nepeňažných aktív.
- Článek
V posledných rokoch sa aj na Slovensku zvyšuje počet rôznych foriem kombinácií podnikov (business combinations). Najčastejšími z vyššie uvedených je zlúčenie, ale častými sú aj kúpa a vklad podniku alebo jeho časti. Menej častými je splynutie a rozdelenie. Aké sú dôvody pre takéto transakcie?
- Článek
V čísle 5/2008 časopisu sme poskytli informácie o novelizáciách štandardov IFRS 3 Podnikové kombinácie (Business combinations) a IAS 27 Konsolidovaná a individuálna účtovná závierka (Consolidated and separate financial statements), ktoré sme v prvej časti detailne doplnili o rozbor prijatých zmien IAS 27. Nasledujúci príspevok v nadväznosti finalizuje detailný rozbor zmien IAS 27, pričom zásadnou zmenou je začlenenie?časti upravujúcej účtovné pravidlá účtovania transakcií, kedy spoločnosť stráca ovládanie nad inou jednotkou a prestáva ju konsolidovať.
- Článek
Siedma smernica Rady EÚ bezprostredne nadväzuje na štvrtú smernicu Rady EÚ a v mnohých prípadoch sa na ňu priamo odvoláva. Dôvodom jej vzniku bolo vytváranie rôznych zoskupení podnikov, ktoré majú charakter koncernov a holdingov. Okrem účtovnej závierky za jednotlivé spoločnosti začali sa zostavovať tzv. konsolidované účtovné závierky za skupinu podnikov ako celok. Konsolidované účtovné závierky sa často týkajú medzinárodných zoskupení, preto siedma smernica poskytuje členským štátom EÚ len malý priestor na odlišnú právnu úpravu a vyžaduje jednotné pravidlá pre celú EÚ.
- Článek
Od 1. mája 2004 Slovenská republika je členským štátom Európskej únie, z čoho vyplýva, že sa musí podriadiť všetkým jej právnym aktom, vo všetkých oblastiach, účtovníctvo nevynímajúc. Táto skutočnosť si vyžaduje neustálu harmonizáciu účtovníctva Slovenskej republiky s právom EÚ. Cieľom príspevku je uviesť v prehľadnej forme právnu úpravu v oblasti účtovníctva podnikateľov, ktorá je záväzná pre členské štáty EÚ.
- Článek
V príspevku venujeme najväčší priestor novelizácii účtovných pravidiel pre podnikové kombinácie a konsolidovanú účtovnú závierku. Ide o pomerne zásadnú udalosť, pretože novelizácia zjednocuje pravidlá IFRS s pravidlami US GAAP. Je výsledkom dlhodobého projektu (návrh novelizácie v jeho druhej fáze bol vydaný 30. júna 2005) a ide o najvýznamnejšiu zmenu, ktorú pravidlá IFRS v poslednej dobe svojím užívateľom priniesli.
- Článek
V roku 2007 bol schválený zákon č. 659/2007 Z. z., ktorý novelizoval Obchodný zákonník v z. n. p., ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2008.
V roku 2007 bol schválený zákon č. 659/2007 Z. z., ktorý novelizoval Obchodný zákonník v z. n. p., ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2008. Novela zmenila povinnosti účtovných jednotiek týkajúce sa predkladania a schvaľovania konsolidovaných účtovných závierok. Zatiaľ čo do 31. decembra 2007 bolo jasné, že konsolidované účtovné závierky sa valnému zhromaždeniu nepredkladajú a valné zhromaždenie ich neschvaľuje, po novele to nie je jednoznačné a situácia nie je prehľadná, ako možno vidieť z tabuľky.