Kurzový rozdiel

Počet vyhľadaných dokumentov: 35

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 35

Zoradiť podľa:

  • Článek
Účtovné jednotky v rámci svojej činnosti častokrát nadobúdajú majetok a vznikajú im záväzky prvotne vyjadrené v cudzej mene. Podľa § 4 ods. 7 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) je „účtovná jednotka povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro. V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.“
  • Článek
Každá účtovná jednotka, ktorá vedie účtovníctvo je povinná zostaviť aj účtovnú závierku, čo vyplýva z § 6 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Účtovnú závierku zostavuje vždy, keď uzavrie účtovné knihy. Ak účtovné knihy uzavrie k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch zostavuje účtovnú závierku mimoriadnu. Priebežná účtovná závierka sa zostavuje v prípadoch, ak to vyžaduje osobitný predpis.
Vydané: 04. 11. 2021
  • Článek
Aj účtovné jednotky, ktoré účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva, musia zostaviť účtovnú závierku. Účtovnú závierku za bežné účtovné obdobie zostavujú vždy len k 31. 12. kalendárneho roka, z dôvodu, že fyzické osoby podnikatelia nemôžu uplatniť účtovné obdobie hospodársky rok.
Vydané: 03. 11. 2020
Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi platobnú kartu, ktorou platí napr. mýtne poplatky v ČR na vozidlo zaradené v majetku zamestnávateľa. Zamestnanec predloží na konci mesiaca bloček o zaplatení napr. s dátumom 25. 10. 2017. Na bankovom výpise vedenom v eurách máme túto transakciu prepočítanú kurzom komerčnej banky dňa 27. 10. 2017. Akým kurzom máme zaúčtovať doklad o úhrade z ČR ? Má to byť zaúčtované kurzom 25.10. alebo 27.10. alebo 31.10. - kedy odovzdal zamestnanec doklad?
Vydané: 10. 01. 2018
Sme platiteľ dane registrovaný pre DPH na Slovensku a nakúpili sme tovar od českého platiteľa dane. Faktúra vystavená dňa 31. 3. 2017, tovar prevezený z ČR na Slovensko dňa 3. 4. 2017 a v tento deň sme aj nadobudli právo disponovať s tovarom ako vlastník, t. j. daňová povinnosť nám vznikla 15. 5. 2017. Akým kurzom prepočítavame na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti a deň splnenia dodávky, účet 343 a 321?
Vydané: 09. 06. 2017
  • Článek
Povinnosť podnikateľov viesť účtovníctvo ustanovuje § 35 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p., a to v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, ktorým je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Podnikatelia nezapísaní v Obchodnom registri a fyzické osoby (FO), ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje skutočné výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) a sú povinní dodržiavať opatrenie Ministerstva financií SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Vydané: 04. 12. 2015
PO,PU,platiteľ DPH. Naši zamestnanci robia medzinárodnú prepravu. Vždy do 15 nasledujúci mesiac nám odovzdávajú podklady pre výpočet diét za predchádzajúci mesiac, ktoré im vyplácame vo výplatnom termíne (t. j. 20.) spolu s mzdou . Akým kurzom máme prepočítať zahraničné stravné (napr. české), ktoré nie je v eurách?
Vydané: 01. 12. 2014
PO, PÚ, platiteľ DPH. Založili sme s.r.o., ktorá vykonáva tuzemsku aj medzinárodnú kamiónovú dopravu. Vodiči majú firemné platobné karty, ktorými platia mýta, PHL.... Ako správne zúčtujem pokladničné doklady, ktoré sú v cudzej mene (napr., nakúpil PHL v ČR a platil kartou). Ide mi hlavne o prepočet na euro. Musím každý doklad prepočítať kurzom ECB a potom urobiť kurzové rozdiely, alebo môžem prerátať sumu na doklade kurzom, akým mi peniaze prepočítala banka? Napr., doklad za mýto v ČR zo  7. 10. 2014 na sumu 3 000 KČ, banka stiahla z účtu 108,88 € (podľa kruzu ECB by to bolo 109,17). Dokladov je veľa a robiť kurzové roziely na každom by bolo evidenčne náročné.....
Vydané: 18. 11. 2014
Naša spoločnosť ma prevádzku a združenie v ČR. Okrem účtovania firmy na Slovensku priebežne účtujem aj faktúry, účet v ČR súvisiace s prevádzkou a združením, s čím mi vznikajú kurzové rozdiely, keďže je tam prepočet CZK na EUR. Tieto kurzové rozdiely však nie sú v ČR na prevádzke ani zdužení. Ďaňové priznanie za združenie a prevádzku sa podáva v ČR. Takže, čo s tými kurzovými rozdielmi, má ich vôbec znášať firma na Slovensku?
Vydané: 23. 09. 2014
  • Článek
Prvá časť článku bola zameraná na podrobný prehľad zmien, ktoré obsahuje novela č. 463/2013 Z. z., zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) s účinnosťou od 1. 1. 2014 č., ktorú Národná rada SR schválila dňa 3. 12. 2013 v členení na problematiku zdanenia fyzických osôb. Zdaneniu právnických osôb sa venuje druhá časť príspevku.
Fyzická osoba, účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, k 31. 12. 2012 eviduje  neuhradené záväzky  z 11. 12. 2012 na 602 zlotých. Je potrebné  vyčísliť kurzový rozdiel k 31. 12. 2012?
Vydané: 16. 01. 2013
Nakupujeme tovar v zahraničí v českých korunách. Tovar uhrádzame v českých korunách dodávateľovi z účtu vedenom v eurách, české koruny nakupujeme cez internet v banke, nakoľko kurz je vždy výhodnejší ako ponuka banky v kurzovom lístku. Rozdiel, ktorý vzniká medzi kurzom, za ktorý sme koruny nakúpili a kurzom ponúkaným bankou v kurzovom lístku účtujeme na účet 668. Je tento postup správny? Platilo by toto isté aj v prípade, keď by sme si zriadili účet v českých korunách a nakupovali by sme české koruny za euro priamo na tento účet vedený v českých korunách a úhrady by sme robili už z tohto devízového účtu? Je účet 668 predmetom DPH a vstupuje do koeficientu? Zahraničnému subjektu sme poskytli pôžičku. Úroky sú oslobodené od DPH  a berieme to ako príležitostne poskytnutie. Máme tieto úroky dávať do daňového priznania k dani z pridanej hodnoty do riadku dodanie tovarov a služieb s oslobodením?
Vydané: 13. 02. 2012
  • Článek
Najčastejšie sú preddavky v cudzej mene poskytované zamestnancom, príp. spoločníkom v zamestnaneckom pomere na služobnú cestu do zahraničia. Vzhľadom na to, že ide o aktuálnu tému, príspevok má za cieľ komplexne analyzovať postupy, ktoré s účtovaním poskytnutia a zúčtovania preddavkov zamestnancovi a spoločníkovi v cudzej mene môže účtovná jednotka použiť tak na teoretickej úrovni, ako aj aplikáciou na alternatívnych príkladoch.
  • Článek
Spracovanie účtovnej závierky predstavuje komplex činností, ktorých výsledkom je uzavretie účtovných kníh a zostavenie účtovnej závierky, ktorú v jednoduchom účtovníctve predstavuje Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Vydané: 01. 01. 2011
  • Článek
Dokončenie článku z predchádzajúceho čísla, v ktorom sa autorka okrem iného venuje kurzovým rozdielom z pohľadu jednoduchého účtovníctva, vznikajúcim pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene, pri prepočte peňažných prostriedkoch v cudzej mene.
Vydané: 01. 05. 2009
  • Článek
V zákone o dani z príjmov od 1. marca 2009 došlo k zmenám, ktoré sa vzťahujú k zdaňovaniu fyzických aj právnických osôb. Okrem iných, ktorým sa autori v článku venujú, sú to napr. tieto: fyzické osoby, ktoré nezamestnávajú žiadnych zamestnancov a ich príjem nepresiahne sumu 170 000 € môžu viesť len zjednodušenú daňovú evidenciu; novelou sa rozšírili príjmy oslobodené od dane, zvýšili sa sumy odpočítateľných položiek, zvýšila sa vstupná cena pre odpis hmotného a nehmotného majetku atď.
Vydané: 01. 04. 2009
  • Článek
Ako zaúčtovať kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene, pri postupnej úhrade dlhodobého hmotného majetku v cudzej mene, pri jednotlivých splátkach pri finančnom prenájme a mnohých iných situáciách autorka opisuje v konkrétnych príkladoch.
Vydané: 01. 04. 2009
  • Článek
Do konca roka 2008 sa o eure v SR účtovalo ako o cudzej mene. Od 1. 1. 2009 je euro našou menou a ostatné meny sú cudzie meny. V tomto príspevku uvádzame základné informácie o tom, ako sa má účtovať o peňažných prostriedkoch v cudzej mene (všeobecne a vo valutovej pokladnici a na devízovom účte) po prechode na menu euro.
  • Článek
Od 1. 1. 2008 platia novelizované znenia niektorých ustanovení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. Okrem iných zmien novelizácia priniesla aj zmenu v prepočítavaní v prípade kúpy a predaja cudzej meny za slovenskú menu.
Vydané: 01. 03. 2008
  • Článek
V súvislosti s rozvojom medzinárodného obchodu a najmä vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie v praxi sa stále častejšie stretávame s cezhraničnými dodávkami tovarov a služieb. Fakturácia dodávok v cudzej mene sa stáva čoraz viac aktuálnou aj medzi účtovnými jednotkami v Slovenskej republike, najmä v spojitosti s postupným prechodom na spoločnú menu v Európskej únii – euro. V príspevku sa zameriam na fakturáciu dodávok tovaru a služieb v cudzej mene, na účtovanie úhrad faktúr vystavených v cudzej mene s dôrazom na úhradu faktúr ich vzájomným započítaním.
Vydané: 01. 11. 2007