OECD

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

  • Článek
Cieľom príspevku je vysvetliť aktuálne zdaňovanie podielov na zisku (dividend) s ohľadom na aplikáciu medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia vrátane implementácie súvisiacich opatrení projektu OECD „BEPS“ proti erózii základu dane a presunu ziskov a príslušného primárneho a sekundárneho práva Európskeho spoločenstva v kontexte aktuálneho znenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
Vydané: 11. 10. 2022
  • Článek
Druhá časť článku, ktorého prvú časť sme ­uverejnili v minulom čísle a ktorá je pokračovaním, bližšie oboznamuje s opatreniami zavadzanými spomenutou Smernicou ATAD.
  • Článek
Cieľom tohto príspevku je informovať o najvýznamnejších zmenách, ku ktorým došlo predmetnou aktualizáciou, jednak v samotnom texte Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a o majetku ako aj v Komentári k tejto zmluve.
Vydané: 10. 04. 2015
  • Článek
Jednou z najčastejšie riešených otázok zdaňovania príjmov, hlavne z pohľadu občanov, je zdaňovanie prímov dosahovaných z prenájmu nehnuteľností. Keďže od 1. 1. 2013 sa vylúčila možnosť pre daňovníkov pri tomto druhu príjmu odpočítavať si paušálne výdavky, častými sú otázky týkajúce sa druhu výdavkov, o ktoré by bolo možné znížiť tieto príjmy. Vzhľadom na skutočnosť, že je možné stretnúť sa aj s prenájmom nehnuteľnosti, ktorú vlastnia na území Slovenskej republiky aj cudzinci, rozoberieme v nasledujúcom príspevku nielen príjmy z prenájmu nehnuteľnosti plynúce našim daňovníkom, či už z nehnuteľnosti umiestnenej na území iného štátu alebo na území Slovenskej republiky ale aj príjmy plynúce zahraničným daňovníkom z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej na našom území.
Vydané: 02. 09. 2013
  • Článek
V druhej časti príspevku autorka vysvetľuje hlavné rozdiely medzi legislatívnym rámcom starého Článku 7 Modelovej zmluvy OECD a Komentára k Článku 7 vo verzii z roku 2008 a legislatívnym rámcom nový Článok 7 Modelovej zmluvy OECD a Komentár k Článku 7 vo verzii z roku 2010.
Vydané: 03. 05. 2013
  • Článek
Príspevok vysvetľuje princípy prisudzovania ziskov stálej prevádzkarne v kontexte nového prístupu OECD k prisudzovaniu ziskov stálej prevádzkarne („Authorised OECD Approach“ AOA). V úvode je stručne definovaný legislatívny rámec, ktorý vymedzuje podmienky vzniku stálej prevádzkarne podľa Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a o majetku (ďalej len „Modelová zmluva OECD“) a podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
Vydané: 02. 04. 2013
  • Článek
Cieľom príspevku je informovať o najvýznamnejších zmenách, ku ktorým došlo predmetnou aktualizáciou v texte Modelovej zmluvy ako aj v Komentári k tejto zmluve. Druhá, záverečná časť je okrem iného zameraná na aplikáciu zmlúv na zdaňovanie príjmov plynúcich z transakcií realizovaných v telekomunikáciách, úpravu Komentára Modelovej zmluvy k Článku 15 a iné.
Vydané: 01. 06. 2011
  • Článek
Cieľom príspevku je informovať o najvýznamnejších zmenách, ku ktorým došlo predmetnou aktualizáciou v texte Modelovej zmluvy ako aj v Komentári k tejto zmluve.
Vydané: 01. 05. 2011
  • Článek
V tejto časti seriálu sa venujeme úrokom a iným výnosom podobného charakteru, príjmom z nájomného alebo z iného využitia nehnuteľností alebo hnuteľných vecí, príjmom z predaja vecí alebo majetkových práv umiestnených na území SR,odmenám členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov PO za výkon funkcie a ďalším príjmom definovaným ako zdroj príjmov na území SR.
Vydané: 01. 11. 2010
  • Článek
V tejto časti sa autorka zamerala na príjmy, ktoré nevyžadujú fyzickú prítomnosť daňovníka – príjmy plynúce z rôznych foriem majetku daňovníka umiestneného na území Slovenskej republiky a príjmy z duševného vlastníctva.
Vydané: 01. 10. 2010
  • Článek
Pokračovanie článku z predošlého čísla, v ktorom sa autorka podrobne venuje predmetu dane.
Vydané: 01. 09. 2010
  • Článek
Posledné roky sa stretávame v čoraz väčšej miere s tým, že naši občania idú pracovať do zahraničia alebo zahraniční pracujú na území SR, resp. podnikatelia vykonávajú svoju činnosť aj v zahraničí a zase naopak. V nemalej miere sa tiež investuje kapitál zahraničných firiem na Slovensku alebo slovenských v zahraničí rovnako ako fyzických osôb, ktoré využívajú ponuky, finančného medzinárodného trhu. Nesmieme tiež zabúdať ani na čoraz väčšiu prítomnosť zahraničných športovcov a umelcov na území Slovenska alebo naopak. V takýchto prípadoch nastáva otázka, ako a kde príjmy dosahované v zahraničí alebo zahraničnými daňovníkmi na našom území zdaniť. Aký právny predpis použiť? Nebudú tieto príjmy dvakrát zdanené? V nasledujúcom príspevku preto uvedieme kedy a kde vzniká daňová povinnosť, aký je rozsah daňovej povinnosti daňovníkov na území Slovenska, aký je vzťah medzi zmluvami o zamedzení dvojitého zdanenia a zákonom o dani z príjmov a ako je možné riešenie dvojitého zdanenie príjmov.
Vydané: 01. 07. 2010
  • Článek
V záverečnej časti tejto série autorka uvádza stručné zhrnutie k najdôležitejším ostatným článkom Modelovej zmluvy s dôrazom na článok 23 Metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia.
Vydané: 01. 10. 2009
  • Článek
Jeden z posledných summitov G20 (skupina ministrov financií dvadsiatich krajín – Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Indonézia, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Turecko, Veľká Británia, USA a Európska únia zastúpená guvernérom Európskej centrálnej banky a predsedajúcou krajinou) sa venoval klasifikácii daňových rajov, pričom vyvolal rôzne reakcie. Skupina krajín G20 rozdelila krajiny podľa klasifikácie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), teda podľa toho, ako zaviedli systém daňových štandardov OECD.
Vydané: 01. 06. 2009
  • Článek
Pri rozvoji medzinárodného podnikania vznikajú stále nové otázky v oblasti medzinárodného zdaňovania príjmov. Prístupy k ich riešeniu sa premietajú aj do zmien Vzorovej zmluvy OECD a Komentáru k nej. Posledná aktualizácia oboch dokumentov je platná od 17. 7. 2008. V článku informujem o najpodstatnejších zmenách a vysvetľujem dôvody ich prijatia.
Vydané: 01. 11. 2008
  • Článek
V predchádzajúcej časti uverejnenej v DaÚ č. 9/2008 som sa venovala najmä tým článkom Modelovej zmluvy OECD, ktoré určujú, kedy je možné zmluvu aplikovať a na ktoré druhy daní. Ak je možné zmluvu uplatniť, alokačné pravidlá v článkoch 6 až 21 podľa charakteru príjmu určia, ktorý štát a v akom rozsahu má právo súvisiaci príjem zdaniť. Nižšie uvádzam základné zhrnutie k článkom 6 (Príjem z nehnuteľného majetku) a 7 (Zisky podnikov).
Vydané: 01. 11. 2008
  • Článek
V tejto časti sa sústredím na analýzu primárnych definícií a článkov Modelovej zmluvy OECD (predovšetkým na články 1, 2, 3 a 4) vo vzťahu k špecifikám slovenskej legislatívy a na druhy daní, ktoré zmluvy pokrývajú.
Vydané: 01. 09. 2008
  • Článek
Ďalšie funkcie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia Ďalšou významnou funkciou Zmluvy je zabrániť daňovému úniku, t. j., aby nedošlo k situácii, že daňovník neoprávnene zníži svoju daňovú povinnosť v jednom štáte, alebo že dosiahne nezdanenie svojich príjmov v obidvoch štátoch. Takúto situáciu rieši Zmluva v Čl. 9 – Združené podniky, Čl. 11 ods. 4, Čl. 12 ods. 6 a Čl. 26 – Výmena informácií.
Vydané: 01. 05. 2006
  • Článek
V piatej časti seriálu k Modelovej zmluve OECD (ďalej len „Zmluva“) sa budeme zaoberať jej ustanoveniami týkajúcimi sa zdanenia príjmov z užívania majetku a jeho predaja, príjmov fyzických osôb a tzv. iných príjmov, keďže zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorené na základe Zmluvy sú tzv. komplexné zmluvy, ktoré riešia zamedzenie dvojitého zdanenia všetkých teoreticky aj prakticky možných druhov príjmov.
Vydané: 01. 04. 2006
  • Článek
Licenčné poplatky, ktorými sa zaoberá Čl. 12 Modelovej zmluvy OECD, sú pre príjemcu v princípe príjmami z prenájmu. Prenájom sa môže poskytnúť v súvislosti s podnikom (napr. použitie autorského práva na literárne dielo poskytnuté vydavateľom alebo použitie patentu poskytnuté vynálezcom) alebo celkom nezávisle od akejkoľvek činnosti poskytovateľa (napr. poskytnutie patentu dedičom).
Vydané: 01. 01. 2006