Opravy chýb
Počet vyhľadaných dokumentov: 53
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 53
Zoradiť podľa:
- Článek
Chyby v zdaňovaní príjmov fyzických osôb môžu byť rôzne, pričom ich možno v rámci rozdeliť na chyby daňovníkov poberajúcich príjmy podľa § 6, § 7 a § 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej iba „ZDP“) a chyby daňovníkov poberajúcich príjmy § 5 spomínaného právneho predpisu.
Zahraničná spoločnosť realizovala stavebné práce na Slovensku ešte v roku 2023, odberateľom prác bola tiež zahraničná spoločnosť, ktorá je registrovaná na Slovensku podľa § 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH"). Zhotoviteľ vyhotovil faktúru nesprávne s prenesením daňovej povinnosti na príjemcu služby, pretože nie sú splnené podmienky uvedené v ustanovení § 69 ods. 2 zákona o DPH, lebo príjemca služby nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania ani prevádzkareň. Zhotoviteľ vykonal oneskorenú registráciu za platiteľa DPH a po registrácii vystaviť opravnú faktúru podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH s aktuálnym dátumom vystavenia a pôvodným dátumom dodania. V roku 2023 zhotoviteľ mal slovenských subdodávateľov, ktorí vyfakturovali svoje práce so slovenskou daňou (miesto dodanie na Slovensku podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH) na zahraničné IČ DPH odberateľa, pretože v tomto období zhotoviteľ ešte nebol registrovaný za platiteľa DPH (iba oneskorene). Podľa § 55 ods. 4 zákona o DPH, zahraničná osoba si uplatní odpočítanie dane v tom istom mimoriadnom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9 zákona o DPH. Obdobie, v ktorom zahraničná osoba mala byť platiteľom, sa začína dňom, keď uskutočnila prvý zdaniteľný obchod v tuzemsku, z ktorého by jej vznikla povinnosť platiť daň, keby mala postavenie platiteľa. Za toto obdobie spoločnosť vystavila iba jednu faktúru so slovenskou daňou, ktorú je povinnú platiť podľa § 69 ods. 13 zákona o DPH. Má právo zahraničná osoba odpočítať DPH prostredníctvom mimoriadneho daňového priznania zo všetkých faktúr, ktoré prijal za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom aj napriek tomu, že nevznikla jej povinnosť platiť daň v každom mesiaci horeuvedeného obdobia? Je potrebné opraviť údaje zahraničnej osoby na prijatých faktúrach, aby boli vystavené na už pridelené slovenské IČ DPH?
- Článek
Na základe ustanovenia § 3 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej iba "zákon o účtovníctve") platí, že účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. V prípadoch, keď uvedenú zásadu dodržať možné nie je, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
- Článek
Blíži sa koniec účtovného obdobia, ktorým je kalendárny rok 2023 a s ním aj povinnosť zostaviť účtovnú závierku pre účtovné jednotky, ktorých účtovným obdobím je kalendárny rok. Pred uzavretím účtovných kníh a zostavením účtovnej závierky je potrebné skontrolovať účtovníctvo tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky. Ide o základnú povinnosť účtovnej jednotky vyplývajúcu z § 7 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len "zákon o účtovníctve").
Od dodávateľa sme dostali opravný daňový doklad, v ktorom je uvedené "dobropisujeme chýbajúce perá v dodávke tovaru" (objednali sme si 100 ks pier, tie boli aj vyfakturované, pri počítaní dodaných pier sme zistili, že 10 ks chýba). Faktúra bola vystavená v mesiaci 09/2023 a opravný doklad v mesiaci 10/2023. Ide v tomto prípade:
o opravu základu dane podľa § 25 ods. 1 zákona o DPH a doklad sa uvedie v daňovom priznaní v riadku 28 v mesiaci 10/23 (vtedy sme dobropis obdržali) alebo
o chybne vystavenú faktúru a doklad sa uvedie do riadku 21 a musí sa podať dodatočné priznanie za mesiac 09/2023.
- Článek
Podľa § 17 ods. 5 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) účtovná jednotka je povinná účtovnú závierku zostaviť najneskôr do 6 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Týmto osobitným predpisom je napríklad zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). ZDP v § 49 ods. 11 ustanovuje, že na účely podania daňového priznania je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku ku koncu zdaňovacieho obdobia a v termíne na podanie daňového priznania ju uložiť do registra účtovných závierok (ďalej len „RÚZ“).
- Článek
Vedenie účtovníctva a zostavenie účtovnej závierky vyžaduje značné pracovné úsilie a odborné znalosti. Podstatou účtovnej závierky je zistiť ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje stav majetku, záväzkov a vlastného imania účtovnej jednotky v peňažných jednotkách a v predpísanej štruktúre vyjadriť výsledok hospodárenia. Cieľom uzávierkových prác je zostaviť údaje do takej štruktúry, objemu a charakteru informácie, ktoré umožnia užívateľom závierky získať prehľad o majetku, záväzkoch, vlastnom imaní, výsledku hospodárenia a finančnej situácii účtovnej jednotky. Účelom uzávierkových prác je vykonať sumarizáciu bežného účtovníctva, vykonať inventarizáciu, zaúčtovať uzávierkové účtovné prípady a zostaviť účtovnú závierku.
Zistili sme, že v roku 2021 nemáme zaúčtovanú vystavenú faktúru a teda v podanom DPPO 2021 sme vykázali nižší základ dane. Účtovná závierka za rok 2021 už bola schválená a uvedená chyba je pre nás významná. Aký je vlastne postup? Podávame len dodatočné daňové priznanie PO za rok 2021, alebo aj účtovnú závierku r. 2021? Účtovné zápisy, doplatok k dani z príjmov PO r. 2021 budeme riešiť už len v roku 2022?
- Článek
Pri výpočte mzdy môže nastať chyba. Chybu môže spôsobiť sám zamestnávateľ alebo je spôsobená tým, že zamestnanec nedodal potrebné informácie a podklady k výpočtu mzdy. Ak zamestnávateľ zistí, že pri výpočte mzdy zamestnanca došlo k chybe, má povinnosť chybu opraviť. Opravu môže vykonať tak, že urobí nový výpočet mzdy alebo opravu vykoná, po dohode so zamestnancom, pri výpočte mzdy v najbližšom výplatnom termíne. Pri opravách chýb platia určité pravidlá a postupy. V príspevku ukážeme na chyby, ktoré vznikajú pri výpočte mzdy zamestnanca a spôsob ich opravy v účtovníctve zamestnávateľa.
- Článek
Náklady a výnosy sa účtujú v zásade vždy do účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia. Vyplýva to z § 3 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). V praxi sa však stáva, že dôjde k chybe. Ak sa zistí, že v predchádzajúcich účtovných obdobiach neboli niektoré náklady alebo výnosy zaúčtované, prípadne boli zaúčtované v nesprávnej výške, musí sa zaúčtovať oprava ihneď po zistení chyby. Táto skutočnosť si zároveň vyžaduje aj úpravu základu dane z príjmov.
Zdaniteľná osoba podala žiadosť o registráciu DPH oneskorene, oneskorene je viac ako 30 dní, bude podávať mimoriadne daňové priznanie. S odberateľom sa dohodla, že im doúčtuje k cene plnenia sumu, ktorá predstavuje výšku DPH, t.j. bude vystavovať opravné faktúry podľa § 25. Platiteľom dane sa stal 1. 3. 2022, opravné faktúry vystaví s dátumom vystavenia 1. 3. 2022, dátum dodania podľa pôvodnej faktúry. Daň na výstupe z opravných faktúr odvedie v mimoriadnom daňovom priznaní. Je tento postup správny?
Daná je s. r. o., ktorej v roku 2019 prvý raz vznikla povinnosť auditu. Audit aj začal ešte v roku 2019. Audítori ale skončili svoju prácu až teraz, v lete 2021. Medzitým ale bolo podané DPPO aj účtovná závierka za rok 2019, keďže sme nechceli porušiť zákonné lehoty. Pochopiteľne, závierka neobsahovala správu audítora aj výročnú správu. Samotná účtovná závierka nebola schválená a ani dodatočne nebolo podané Oznámenie o schválenie účtovnej závierky, nakoľko audit ešte stále bežal a závierku nikto neschváli. Teraz nám audítori oznámili, že chcú zaktualizovať poznámky, výkazy a výročnú správu za rok 2019. Je tento postup správny? Napr. Finančná správa píše: Ak účtovná jednotka nemá schválenú účtovnú závierku a po jej uložení v RÚZ zistí, že v zostavenej účtovnej závierke má významnú chybu a pristúpi k opätovnému otvoreniu účtovných kníh, potom do RÚZ uloží „novú“ zostavenú a schválenú riadnu účtovnú závierku najneskôr do 5 pracovných dní od jej schválenia (§ 23a ods. 6 zákona o účtovníctve), najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje (§ 23a ods. 7 zákona o účtovníctve). Teraz už prešlo viac ako jeden a pol roka od skončenia účtovného obdobia. Aj tak máme vypracovať kompletne novú závierku s celou dokumentáciou? Ako máme postupovať podľa zákona?
- Článek
Spoločnosť s r. o. aj naďalej eviduje v účtovníctve neodpísané záväzky z roku 2011 a 2015. Ide o dodávateľské faktúry za služby. Spoločnosť v minulých účtovných obdobiach nepostupovala podľa § 17 ods. 27 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) a nezvyšovala si základ dane v riadkoch daňového priznania tak, ako to ukladá spomenutý zákon (odpis záväzkov 20 %, 50 % a 100 % v priebehu 3 rokov). Čo má teraz urobiť, keď chce tieto záväzky jednorazovo odpísať:
z účtovného hľadiska,
z daňového hľadiska (úpravy v riadkoch daňového priznania).
Ide o jednotlivé sumy, ktoré nie sú vysoké, ale dokopy tvoria významnú položku.
- Článek
Spoločnosť s r. o. v 2018 roku nezúčtovala všetky náklady, dosiahla zisk a zaplatila daň. Nešlo o vysokú sumu dane. Skutočnosť, že nezaúčtovala všetky náklady 2018 roka zistila v 2020 roku, ide o VÝZNAMNÚ chybu. Týka sa bežných nákladov a aj odpisov hmotného majetku.
Aké zápisy má urobiť v účtovníctve?
Aké úpravy treba robiť v riadkoch daňového priznania?
- Článek
Spoločnosť s r. o. v 2018 roku nezúčtovala všetky náklady, dosiahla zisk a zaplatila daň. Nešlo o vysokú sumu dane. Skutočnosť, že nezaúčtovala všetky náklady 2018 roka zistila v 2020 roku, ide o NEVÝZNAMNÚ sumu. Týka sa bežných nákladov a aj odpisov hmotného majetku. Ako má postupovať?
Aké zápisy má urobiť v účtovníctve?
Aké úpravy treba robiť v riadkoch daňového priznania?
Pri oprave chýb minulých účtovných období sa môže použiť účet 428 alebo 429. Účtovali sme nasledovne:
nezúčtovaná faktúra za predaj tovaru 311 / 428,
nezaúčtovaná zostatková cena pri predaji majetku 428 / 082,
nezaúčtované úroky z úveru 428 / 461,
oprava účtovania obstarávacej ceny auta 428 / 022 (bola zúčtovaná vyššia obstarávacia cena auta),
oprava účtovania odpisov 428 / 082 (zaúčtované boli vyššie odpisy).
Kedy sa má pri oprave chýb minulých účtovných období použiť účet 428 a kedy účet 429? Všetky uvedené účtovné prípady sme zaúčtovali len na účte 428 a vznikol nám aktívny zostatok tohto účtu, je to v poriadku?
Kedy sa použije pri účtovaní chýb minulých účtovných období z daňového hľadiska pripočítateľná a kedy odpočítateľná položka, myslíme tým riadok 180 alebo 290 daňového priznania:
ak výsledkom účtovania chýb minulých účtovných období / keďže ich bolo viacero, je zostatok na strane MD účtu 429 – neuhradená strata,
ak výsledkom účtovania chýb minulých účtovných období / keďže ich bolo viacero, je zostatok na strane D účtu 428 – neuhradený zisk.
Pri oprave chýb minulých účtovných období sa môže použiť účet 428 alebo 429. Účtovali sme nasledovne: Nezúčtovaná faktúra za predaj tovaru 311/428, nezaúčtovaná ZC pri predaji majetku 428/082, nezaúčtované úroky z úveru 428/461, oprava účtovania obst. ceny auta 428/022 (bola zúčtovaná vyššia OC auta), oprava účtovania odpisov 428/082 (zaúčtované boli vyššie odpisy).
Poprosím Vás o vysvetlenie, kedy sa má pri oprave chýb minulých účtovných období použiť účet 428 a kedy účet 429? Všetky uvedené účtovné prípady sme zaúčtovali len na účte 428 a vznikol nám aktívny zostatok tohto účtu, je to v poriadku?
Poprosím Vás o vysvetlenie, kedy sa použije pri účtovaní chýb minulých účtovných období z DAŇOVÉHO hľadiska pripočítateľná a kedy odpočítateľná položka, myslíme tým RIADOK 180 alebo 290 DP:
ak výsledkom účtovania chýb minulých účtovných období / keďže ich bolo viacero , je zostatok na strane MD účtu 429- neuhradená strata,
ak výsledkom účtovania chýb minulých účtovných období / keďže ich bolo viacero , je zostatok na strane D účtu 428- neuhradený zisk.
Poprosím konkrétnu odpoveď, nakoľko sme sa dočítali v ekonomických článkoch rôzne postupy.
Spoločnosť účtovala opravy chýb minulých období cez účet 428 /648 – nezaúčtované výnosy a nezaúčtované náklady 548/428, nakoľko išlo o významné chyby.
1/Účtovala spoločnosť správne, keď použila na opravu chýb súvahový účet, ale zároveň nepodala dodatočné daňové priznania k dani z príjmu PO za minulé účtovné obdobia?
2/Ak nepostupovala správne, tak ako mala účtovať v aktuálnom roku o chybách, ktoré vznikli v minulých účtovných obdobiach, keď nemá úmysel podať dodatočné daňové priznania za minulé obdobia (ide o viacero zdaňovacích období, nakoľko išlo o chyby v odpisovaní majetku). Dodatočnými daňovými priznaniami by si znížila daňovú povinnosť v niektorých obdobiach a v niektorých obdobiach by dokonca dosiahla stratu, alebo by si stratu ešte navýšila.
- Článek
Výsledkom účtovných prác za príslušné účtovné obdobie je zostavená účtovná závierka, ktorá sa musí uložiť do registra účtovných závierok. Do registra účtovných závierok sa účtovná závierka ukladá ako zostavená, alebo ako zostavená a schválená zároveň.
- Článek
Dňa 5. 2. 2020 spoločnosti došlo rozhodnutie z daňového úradu o vyrubení úroku z omeškania vo výške 1 500 € za neskoro zaplatenú DPH v roku 2019. Ako má spoločnosť tento úrok zaúčtovať? Má použiť účty 545 / 345 alebo má o tomto úroku účtovať ešte do roku 2019?