Prekluzívna lehota v daňovom konaní je najdôležitejšou lehotou z oblasti správy daní a poplatkov, pretože práve v tejto lehote môže finančný úrad prísť na daňovú kontrolu a vyrubiť daň. Prekluzívnu lehotu je nutné odlišovať od premlčacej lehoty, nakoľko uplynutie prekluzívnej lehoty má celkom iné dôsledky ako uplynutie premlčacej lehoty.
Prekluzívna lehota v daňovom konaní je najdôležitejšou lehotou z oblasti správy daní a poplatkov, pretože práve v tejto lehote môže finančný úrad prísť na daňovú kontrolu a vyrubiť daň.
Prekluzívnu lehotu je nutné odlišovať od premlčacej lehoty, nakoľko uplynutie prekluzívnej lehoty má celkom iné dôsledky ako uplynutie premlčacej lehoty. Medzi pojmami preklúzia a premlčanie, teda medzi pojmami prekluzívna a premlčacia lehota, sú 3 základné rozdiely:
- uplynutím prekluzívnej lehoty právo zaniká, naopak pri uplynutí premlčacej lehoty nie,
- k preklúzii sa prihliada ex offo, pri premlčaní len na základe námietky dlžníka,
- plnenie z prekludovaného dlhu je na rozdiel od plnenia z premlčaného dlhu považované za bezdôvodné obohatenie.
Ako sa táto lehota počíta? Od konca roku, za ktorý sa podáva daňové priznanie alebo až od konca roku, v ktorom sa podáva daňové priznanie? Ide o celkom zásadnú otázku, pretože pokiaľ finančný úrad začne daňovú kontrolu po uplynutí prekluzívnej lehoty, ide o nezákonný zásah. Táto otázka teda naberá na význame hlavne pre poplatníkov, u ktorých je daňová kontrola začatá v poslednom roku prekluzívnej lehoty (počítané od konca obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie). V takomto prípade môže poplatník namietať, že ide o nezákonný zásah a správca dane by mal takéto konanie zastaviť.
V priebehu uplynulých dvoch rokov sa v Českej republike (ČR) objavili spory ohľadom začiatku prekluzívnej lehoty pre vyrubenie alebo dorubenie dane, a to ohľadne daní, pri ktorých má daňový subjekt povinnosť podať daňové priznanie. Došlo tak k popretiu dlhé r