Dokazovanie vo vyrubovacom konaní podľa daňového poriadku

Vydáno: 33 minút čítania

Právna úprava vyrubovacieho konania ako daňového konania je obsiahnutá v zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“) v ustanoveniach:

  • § 2 písm. c)– daňové konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňového subjektu
  • § 68 – vyrubovacie konanie, súčasťou ktorého je aj dokazovanie, v ktorom sa ustanovuje, kedy vyrubovacie konanie začína, kedy končí a upravuje aj prípady, keď vyrubovacie konanie nezačne.

Inštitút daňového konania je obsiahnutý v štvrtej časti daňového poriadku a zahŕňa najmä:

  • začatie daňového konania (§ 58), ktoré začína na návrh účastníka daňového konania alebo z podnetu príslušného orgánu vo veci konať,
  • účastníkov daňového konania (§ 59), je ním daňový subjekt alebo iná osoba, ktorú správca dane na daňové konanie prizve,
  • prerušenie daňového konania (§ 61), ak má správca dane vedomosť, že sa začalo konanie o predbežnej otázke (§ 22) alebo, ak sa začalo konanie o inej skutočnosti rozhodujúcej na vydanie rozhodnutia alebo je potrebné získať informácie prostredníctvom medzinárodnej výmeny informácií od príslušného orgánu členského štátu podľa osobitného predpisu,
  • zastavenie daňového konania (§ 62), ak nastane jeden z dôvodov na zastavenie daňového konania ako je späťvzatie návrhu na daňové konanie alebo účastník daňového konania zanikol bez právneho nástupcu, alebo je právnym nástupcom Slovenská republika, alebo daňový subjekt zmeškal lehotu na podanie návrhu na daňové konanie, daňové konanie podala neoprávnená osoba, alebo odpadol dôvod daňového konania, alebo už bolo vo veci právoplatne rozhodnuté, alebo ak správca dane zistí, že začalo konanie na súde v tejto veci,
  • rozhodnutie (§ 63), ktorým sa účastníkovi daňového konania ukladajú povinnosti alebo priznávajú práva podľa daňového poriadku alebo osobitného predpisu,
  • nulitné rozhodnutie (§ 64), ktorým je rozhodnutie, ktoré vydal nepríslušný orgán, alebo bolo vydané inej osobe, alebo nadväzuje na už nulitné rozhodnutie,
  • vyrubovacie konanie (§ 68)patrí tiež do štvrtej časti daňového poriadku zaradené medzi osobitné daňové konania, ktoré zahŕňa okrem vyrubovacieho konania aj registračné konanie (§ 67), opravné prostriedky (§ 71 – § 77).

V článku sa budeme venovať problematike vyrubovacieho konania so zameraním na dokazovanie vo vyrubovacom konaní, výsledkom ktorého je vydanie rozhodnutia správcom dane.

Porovnanie právnej úpravy dokazovania v súvislosti s daňovou kontrolou do roku 2011 a po 1. 1. 2012

Vyrubovacie konanie bezprostredne nadväzuje na daňovú kontrolu, presnejšie na výsledky zistení ukončenej daňovej kontroly a začína podľa § 68 ods. 1 daňového poriadku nasledujúci deň po doručení protokolu spolu s výzvou.

Je na mieste uviesť chronologický postup daňovej kontroly od začatia daňovej kontroly, jej priebeh, vyhotovenie protokolu, ktorý obsahuje výsledok daňovej kontroly vrátane vyhodnotenia dôkazov, vyjadrenia kontrolovaného daňového subjektu a ukončenie daňovej kontroly.

Daňová kontrola do 31. decembra 2011 bola ukončená prerokovaním výsledkov daňovej kontroly a podpísaním protokolu o daňovej kontrole daňovým subjektom a správcom dane.

Nasledujúci deň po ukončení daňovej kontroly začalo vyrubovacie konanie, ktoré spočívalo len vo vydaní dodatočného platobného výmeru, ktorým správca dane vyrubil daň alebo rozdiel dane na základe výsledkov daňovej kontroly.

Správca dane vo vyrubovacom konaní nevykonával už žiadne dokazovanie zistení uvedených v protokole. Daňové subjekty dlhodobo namietali, že po prerokovaní protokolu neprebehlo žiadne vyrubovacie konanie, len bolo formálne vydané rozhodnutie – dodatočný platobný výmer.

Rovnako aj súdy, ktoré preskúmavali zákonnosť vydaných rozhodnutí daňového riaditeľstva a daňových úradov do roku 2011 namietali nesprávnosť postupu správcu dane po daňovej kontrole, keď daňové úrady nevykonávali žiadne dokazovanie. V tejto veci konečný verdikt vyriekol Ústavný súd, keď zdôraznil, že dokazovanie k zisteným porušeniam zákonov ako výsledok daňovej kontroly sa má vykonať v rámci daňového konania, ako je uvedené ďalej.

Podľa daňového poriadku od 1. januára 2012 je daňová kontrola ukončená dňom doručenia protokolu, ktorý obsahuje okrem iných povinných náležitostí (§ 47 daňového poriadku) aj preukázané kontrolné zistenia a vyhodnotenia dôkazov a aj vyjadrenie kontrolovaného daňového subjektu.

Protokol z daňovej kontroly obsahuje podpis kontrolovaného daňov

Související dokumenty

Súvisiace články

Prerušenie výkonu daňovej kontroly z dôvodu realizácie medzinárodnej výmeny informácií - rozsudok SD EÚ
Novely daňového poriadku s účinnosťou od roku 2019, 2020 a 2021
Zákonitosti daňovej kontroly z hľadiska dĺžky jej trvania
Vyrubovacie konanie podľa daňového poriadku
Novely daňového poriadku schválené v roku 2020 a pripravovaná novela s účinnosťou od roku 2022
Pojem dôkaz a dokazovanie v daňovom procese
Novela daňového poriadku s účinnosťou od 1. januára 2022 a prehľad noviel z roku 2021
Otázky a odpovede v súvislosti s daňovou kontrolou
Náhrada za zadržanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly
Zverejňovanie zoznamov daňových subjektov, daňových dlžníkov a platiteľov dane
Predbežné opatrenia v správe daní po zmene zákonom č. 504/2009 Z. z.
Problematika daňového preplatku s účinnosťou od 1. januára 2008
Zabezpečovacie inštitúty – vzory dokumentov (I.)
Určenie dane správcom dane
Plnenia použité na svoje dodávky ako platiteľ (§ 49 ods. 2 zákona o DPH)
Vyhotovenie čiastkového protokolu na vrátenie časti nadmerného odpočtu z neukončenej daňovej kontroly
Informácia k novelám daňového poriadku
Výpoveď svedka v daňovom procese
Sadzby dane určené obcou po novele zákona

Súvisiace otázky a odpovede

Postup správcu dane pri daňovej kontrole
Zmena sídla spoločnosti
Lehota na vydanie rozhodnutia
Prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia
Doručovanie úradných písomností
Obec ako správca trhového miesta
Deň doručenia rozhodnutia
Postup správcu dane po zrušení platobného výmeru v odvolacom konaní
Doručovanie rozhodnutia
Platenie dane z nehnuteľností
Registrácia na daňovom úrade
Daňovníkom nájomca
Postup pri daňovej kontrole
Predĺženie lehoty na vykonanie daňovej kontroly
Pôsobnosť daňových orgánov
Zavedenie oslobodenia alebo zníženia dane za nevýherné hracie prístroje
Vyrubenie sankčného úroku
Sankčný úrok za neoprávnene zadržiavané peňažné prostriedky
Vymáhanie dane
Označenie platby DPH po 1. 1. 2012