Pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. môže daňovník uplatniť preukázateľné daňové výdavky alebo môže uplatniť výdavky percentom z úhrnu týchto príjmov. Ak sa daňovník pri príjmoch rozhodne uplatniť preukázateľné daňové výdavky, potom základ dane z príjmov zisťuje z účtovníctva alebo pri vyčíslení základu dane môže vychádzať z daňovej evidencie vedenej podľa § 6 ods. 14 a 15 cit. zákona. Daňová evidencia bola pre daňovníkov zavedená od 1. marca 2009 zákonom č. 60/2009 Z. z. v z. n. p. Cieľom jej zavedenia bola podpora rozvoja malého podnikania a bolo ju možné použiť už za celé zdaňovacie obdobie roka 2009.
Pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) môže daňovník uplatniť preukázateľné daňové výdavky alebo môže v súlade s § 6 ods. 10 ZDP uplatniť výdavky percentom z úhrnu týchto príjmov (ďalej len „percentuálne výdavky“). Ak sa daňovník pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP rozhodne uplatniť preukázateľné daňové výdavky, potom základ dane z príjmov zisťuje z účtovníctva (účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva) alebo pri vyčíslení základu dane môže vychádzať z daňovej evidencie vedenej podľa § 6 ods. 14 a 15 ZDP (ďalej len „daňová evidencia“).
Daňová evidencia bola pre daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej SZČ zavedená od 1. marca 2009 zákonom č. 60/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 60/2009 Z. z.“). Cieľom jej zavedenia bola podpora rozvoja malého podnikania. V nadväznosti na prechodné ustanovenie § 52g ods. 3 ZDP daňovú evidenciu bolo možné použiť už za celé zdaňovacie obdobie roka 2009.
Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú SZČ môže v súlade s § 6 ods. 14 ZDP daňovú evidenciu viesť len vtedy, ak súčasne splní všetky tri nasledovné podmienky:
- podnikanie alebo inú SZČ vykonáva samostatne bez zamestnanca,
- v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol z tejto činnosti príjmy (výnosy) nepresahujúce 170 000 €,
- pri príjmoch z podnikania alebo inej SZČ uplatňuje preukázateľné daňové výdavky.
Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie daňovník nie je účtovnou jednotkou, nemápretopovinnosť napr. zostaviť účtovnú závierku ani vyhotoviť účtovné výkazy. Vzhľadom na to, že tento daňovník nie je účtovnou jednotkou, nemôže napr. tvoriť rezervy ani opravné položky.
Ak daňovník v zdaňovacom období, v ktorom uplatní preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie, poruší podmienky ustanovené v § 6 ods. 14 ZDP, potom v súlade s § 6 ods. 15 ZDP môže daňovú evidenciu viesť už len v tomto zdaňovacom období. V zdaňovacom období, ktoré bezprostredne nasleduje po zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok, daňovú evidenciu už nebude môcť viesť, a bude sa môcť rozhodnúť, či v nasledujúcom zdaňovacom období uplatní preukázateľné daňové výdavky a bude účtovať (v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva), alebo (ak splní ustanovené podmienky) môže v tomto nasledujúcom zdaňovacom období uplatniť percentuálne výdavky.
Náležitosti daňovej evidencie
Náležitosti daňovej evidencie sú vymedzené v § 6 ods. 14 ZDP. V súlade s predmetným ustanovením daňovník, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
- príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“),
- hmotnom a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie alebo inú SZČ,
- zásobách,
- pohľadávkach,
- záväzkoch.
V rámci evidencie o príjmochdaňovník eviduje všetky peňažné aj nepeňažné príjmy dosiahnuté z podnikania a z inej SZČ. V nadväznosti na § 6 ods. 5 ZDP sa za príjem z podnikania alebo z inej SZČ považuje aj:
- príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
- úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej SZČ,
- príjem z predaja podniku alebo jeho časti na základe zmluvy o predaji podniku,
- výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
Vzhľadom na to, že základ dane z príjmov (daňovú stratu) ovplyvňujú len zdaniteľné príjmy, t. j. len príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené, je vhodné, aby v evidencii o príjmoch daňovník príjmy evidoval v členení na príjmy zahrnované do základu dane a príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane.
V daňovej evidencii sa evidujú len daňové výdavky (§ 19 ZDP). Výdavky, ktoré nie sú daňovými výdavkami (§ 21 ZDP), t. j. výdavky, ktoré nemôžu ovplyvniť základ dane z príjmov, sa v daňovej evidencii neuvádzajú.
V evidencii o hmotnom a nehmotnom majetkusa eviduje len ten hmotný a nehmotný majetok využívaný na podnikanie alebo na inú SZČ, ktorýje obchodným majetkom daňovníka [§ 2 písm. m) ZDP]. O tom, či majetok využívaný na uvedené činnosti daňovník zahrnie do obchodného majetku (t. j., či takýto majetok bude evidovať v evidencii podľa § 6 ods. 14 ZDP) alebo na uvedené činnosti bude využívať majetok v osobnom užívaní, rozhoduje samotný daňovník. Ak daňovník využíva na podnikanie alebo inú SZČ majetok, ktorý nemá zahrnutý do obchodného majetku, potom výdavky vynaložené na takýto majetok (napr. výdavky na opravu, údržbu, alebo poistenie), nie sú v súlade s § 21 ods. 1 písm. i) ZDP daňovými výdavkami (ide o výdavky vynaložené na osobnú potrebu daňovníka).
Daňovú evidenciu je v súlade s § 6 ods. 15 ZDP daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p.
Daňovník s príjmami z podnikania a inej SZČ pri zisťovaní základu dane z týchto príjmov v súlade s § 6 ods. 6 ZDP vychádza z ustanovení § 17 až 29 ZDP. Daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu, v súlade s § 17 ods. 1 písm. a) ZDP pri zisťovaní základu dane vychádza z rozdielu medzi príjmami a výdavkami. Tento rozdiel daňovník následne upraví ustanoveným spôsobom. V nasledujúcej časti sa budeme venovať niektorým špecifikám pri zisťovaní základu dane daňovníka, ktorý vedie daňovú evidenciu.
Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov
Daňovník, ktorý splní ustanovené podmienky a rozhodne sa pri príjmoch z podnikania a z inej SZČ (§ 6 ods. 1 a 2 ZDP) uplatniť preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie, vedie evidenciu počas celého zdaňovacieho obdobia. Nemôže teda časť zdaňovacieho obdobia viesť účtovníctvo a časť zdaňovacieho obdobia viesť daňovú evidenciu. Zmeniť spôsob uplatňovania výdavkov môže daňovník len od začiatku nového zdaňovaci