Opatrením MF SR č. MF/25814/2006-74 sa novelizovalo opatrenie č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. Jednou z najvýznamnejších zmien bola v § 18 Postupov účtovania v PÚ, ktorý upravuje zásady pre tvorbu a zúčtovanie opravných položiek. Zmena sa týka najmä spresnenia dôvodov pre tvorbu opravných položiek, ale aj samotného účtovania tvorby, použitia a zrušenia opravných položiek.
Opatrením MF SR č. MF/25814/2006-74 sa novelizovalo opatrenie č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“). Jednou z najvýznamnejších zmien bola v § 18 Postupov účtovania v PÚ, ktorý upravuje zásady pre tvorbu a zúčtovanie opravných položiek. Zmena sa týka najmä spresnenia dôvodov pre tvorbu opravných položiek, ale aj samotného účtovania tvorby, použitia a zrušenia opravných položiek.
Dôvody pre tvorbu opravných položiek k zásobám
Podľa § 18 ods. 5 Postupov účtovania v PÚ: „Opravná položka k zásobám sa tvorí, ak je opodstatnené predpokladať, že budúce ekonomické úžitky z tohto majetku sú nižšie ako ich ocenenie v účtovníctve.“ Naďalej podrobnejší postup pri tvorbe opravných položiek k zásobám upravuje § 23 ods. 1 Postupov účtovania v PÚ – podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní zásob ku dňu inventarizácie a pri uzavieraní účtovných kníh. Aj keď tento paragraf v obdobnom znení platí od roku 2005, v praxi sa často stretávame s tým, že sa nepostupuje v súlade s ním. Od 1. 1 2007 ust. § 23 ods. 1 Postupov účtovania v PÚ znie: „Ak sa pri inventarizácii zistí, že úžitková hodnota zásob nezodpovedá ich oceneniu v účtovníctve, prírastky hodnoty sa neúčtujú a úbytky hodnoty sú predmetom analýzy a ak nie je zníženie hodnoty definitívne, vytvára sa opravná položka. Ak obstarávacia cena alebo vlastné náklady zásob sú vyššie ako budú ekonomické úžitky z ich predaja alebo použitia pre vlastné potreby účtovnej jednotky, napríklad v dôsledku nepotrebnosti, nadbytočnosti, poklesu ich predajnej ceny alebo v dôsledku toho, že sa zvýšili náklady potrebné na ich dokončenie, vytvára sa opravná položka k týmto zásobám vo výške rozdielu medzi ich ocenením v účtovníctve a ich čistou realizačnou hodnotou. Čistou realizačnou hodnotou sa rozumie predpokladaná predajná cena znížená o predpokladané náklady na ich dokončenie a o predpokladané náklady súvisiace s ich predajom. Ocenenie zásob po zohľadnení zníženia ich hodnoty nie je vyššie ako predpokladaná suma, ktorá by sa dosiahla ich predajom alebo ich použitím pre vlastné potreby účtovnej jednotky. K surovinám a k pomocným látkam sa opravná položka vytvára, ak je pravdepodobné, že hotové výrobky, na výrobu ktorých budú tieto suroviny a pomocné látky použité, sa predajú so stratou.“
Prakticky to znamenalo, že ak zníženie hodnoty zásob nebolo definitívne, vytvárala sa opravná položka. Ak zníženie ocenenia zásob bolo definitívne, zaúčtovalo sa ako spotreba zásob. Iba pri znížení ocenenia z dôvodu škody (neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie) sa účtovalo ako škoda.